Robert Gliński
Robert Gliński
Koordynator ds. Programowych GSF. Reżyser, scenarzysta, producent. Od roku 2002 wykłada na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi, w latach 2008 - 2012 był rektorem tej uczelni. Wykładowca i twórca programu nauczania Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1975) oraz Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi (1979). W latach 1989-91 był członkiem Komitetu Kinematografii.
Filmografia

2009: Świnki - reżyseria, scenariusz
2008: The Loneliness of the Short-Order Cook - opieka artystyczna
2008: Non Stop Kolor opieka artystyczna
2008: Galerianki - opieka artystyczna
2007: Wszystko - opieka artystyczna, producent wykonawczy
2007: Benek - reżyseria
2006: W krainie jaskrawych zabawek - opieka artystyczna
2005: Unkenrufe - reżyseria, obsada aktorska
2005: Krajobraz w "Solidarność, Solidarność..." - reżyseria, scenariusz
2004: Długi weekend w cyklu filmowym "Święta polskie" - reżyseria
2002: Superprodukcja - obsada aktorska
2000: Izabela - reżyseria
2000: Cześć, Tereska - reżyseria, scenariusz, dialogi
1997: Kochaj i rób co chcesz - reżyseria
1996: Matka swojej matki - reżyseria, scenariusz
1992: Wszystko, co najważniejsze... - reżyseria
1990: Superwizja - reżyseria, scenariusz
1988: Łabędzi śpiew - reżyseria
1985: Rośliny trujące - reżyseria, scenariusz
1983: Niedzielne igraszki - reżyseria, scenariusz
1980: Misja - współpraca reżyserska
1979: Mysz - współpraca reżyserska

Nagrody filmowe

2008: Benek - Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa), nagroda jury młodzieżowego
2006: Unkenrufe - Warna (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Love Is Folly"), Specjalna Nagroda Jury
2004: Długi weekend - Wrocław (Multimedia Festiwal Filmów Optymistycznych "Happy End") w kategorii: film fabularny
2004: Długi weekend - Łagów (Lubuskie Lato Filmowe), Nagroda Jury Konkursu Filmów Telewizyjnych za "wysokie walory warsztatowe, znakomite kreacje aktorskie oraz kunsztowne przedstawienie świata ludzkich emocji na tle konfliktu światopoglądowego i pokoleniowego"
2004: Długi weekend - Gdynia (do 1986 Gdańsk - FPFF), nagroda redakcji "Tele Tygodnia" dla najlepszego filmu telewizyjnego
2004: Długi weekend - Gdynia (do 1986 Gdańsk - FPFF), nagroda Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dla filmu telewizyjnego za "znakomitą realizację scenariusza i wykreowanie postaci, które oddają paradoks najnowszej polskiej historii, spotkania ludzi różnych światopoglądów i uznających różne symbole"
2002: Cześć Tereska - Złota Taśma (przyznawana przez Koło Piśmiennictwa SFP) w kategorii: film polski za rok 2001
2002: Cześć Tereska - Złota Kaczka (przyznawana przez pismo "Film") w kategorii: najlepszy film polski za rok 2001
2002: Cześć Tereska - Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia"), Nagroda Specjalna przyznana przez organizatorów festiwalu
2002: Cześć Tereska - Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa), Maszkaron - Nagroda Publiczności
2002: Cześć Tereska - Słupca k. Konina (Przegląd Filmowy "Prowincjonalia"), Złoty Jańcio (nagroda główna)
2002: Cześć Tereska - Setubal (Festroia International Film Festival), nagroda za reżyserię
2002: Cześć Tereska - Paszport "Polityki" (nagroda kulturalna tygodnika "Polityka"), nagroda w kategorii: film za rok 2001; "za film..., w którym w prosty i doskonały sposób pokazana została współczesna polska rzeczywistość"
2002: Cześć Tereska - Orzeł, Polska Nagroda Filmowa w kategorii: najlepszy scenariusz za rok 2001
2002: Cześć Tereska - Orzeł, Polska Nagroda Filmowa w kategorii: najlepsza reżyseria; za rok 2001
2002: Cześć Tereska - Nagroda Ministra Kultury i Sztuki za rok 2001
2002: Cześć Tereska - Łagów (Lubuskie Lato Filmowe), Nagroda Organizatorów im. Juliusza Burskiego
2001: Cześć Tereska - Syrenka Warszawska (nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP) w kategorii filmu fabularnego
2001: Cześć Tereska - Kazimierz Dolny (Lato Filmowe), nagroda publiczności w kategorii: najlepszy film polski
2001: Cześć Tereska - Karlovy Vary (MFF), Nagroda Specjalna
2001: Cześć Tereska - Gdynia (do 1986 Gdańsk, FPFF) nagroda dziennikarzy
2001: Cześć Tereska - Gdynia (do 1986 Gdańsk, FPFF), Grand Prix (Wielka Nagroda Jury Złote Lwy: Wielka Nagroda Złote Lwy Gdańskie)
2001: Cześć Tereska - Gdynia (do 1986 Gdańsk, FPFF), "Złoty Klakier" (nagroda Radia Gdańsk) dla reżysera najdłużej oklaskiwanego filmu
2001: Cześć Tereska - Denver (FF), Nagroda im. Krzysztofa Kieślowskiego
1994: Wszystko, co najważniejsze... - Triest (MFF), Nagroda Pokojowa
1994: Wszystko, co najważniejsze... - Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa), Brązowa Statuetka Leliwity - Nagroda Główna za "wstrząsające ukazanie losów ludzkich i humanistyczne przesłanie utworu wyrażone w dojrzałej artystycznie formie"
1992: Wszystko, co najważniejsze... - Gdynia (do 1986 Gdańsk, FPFF), nagroda dziennikarzy
1992: Wszystko, co najważniejsze... - Gdynia (do 1986 Gdańsk, FPFF), Grand Prix (Wielka Nagroda Jury Złote Lwy)
1989: Niedzielne igraszki - Złota Taśma (przyznawana przez Koło Piśmiennictwa SFP) w kategorii: film polski za rok 1988
1989: Łabędzi śpiew - Nagroda Szefa Kinematografii za twórczość filmową w dziedzinie filmu fabularnego, za reżyserię
1988: Łabędzi śpiew - Gdynia (do 1986 Gdańsk, FPFF), nagroda za reżyserię
1987: Niedzielne igraszki - Mannheim (MTF), nagroda FIPRESCI
1987: Niedzielne igraszki - Mannheim (MTF), Międzynarodowa Katolicka Nagroda Filmowa
1987: Niedzielne igraszki - Mannheim (MTF), Dukat Filmowy
1987: Niedzielne igraszki - Koszalin (KSF "Młodzi i Film"), nagroda za debiut reżyserski
1987: Niedzielne igraszki - Gdynia (do 1986 Gdańsk, FPFF), nagroda dziennikarzy, wyróżnienie
1987: Niedzielne igraszki - Gdańsk (Młode Kino Polskie), Grand Prix ufundowane przez ministra do spraw młodzieży
1986: Niedzielne igraszki - Wawrzyn "Radaru" (przyznawany przez tygodnik "Radar") za "umiejętność kreowania rzeczywistości w filmie Niedzielne igraszki oraz w spektaklu teatru tv Szkoda słońca"
1984: Niedzielne igraszki - Białystok (Konfrontacje Filmowe "Młodzi za i przed kamerą"), Nagroda Publiczności