Studenci Gdyńskiej Szkoły Filmowej uczą się od mistrzów

Punkt zwrotny w filmie fabularnym oraz rola muzyki w filmie – między innymi o takich zagadnieniach studenci Gdyńskiej Szkoły Filmowej dyskutują z mistrzami. Ich nauczycielami są: reżyser Krzysztof Zanussi oraz Jan A.P. Kaczmarek, światowej sławy kompozytor muzyki filmowej, laureat Oscara.

Studenci Gdyńskiej Szkoły Filmowej uczą się od mistrzów

Intensywne kursy mistrzowskie to metoda nauki obecna w Gdyńskiej Szkole Filmowej od początku jej działalności w 2010 roku. Obok stałego grona znakomitych wykładowców – twórców i teoretyków kina – słuchacze gdyńskiej Filmówki mają możliwość kontaktu z gośćmi specjalnymi. W poprzednich latach byli to m.in. reżyserzy: Jacek Bromski, Juliusz Machulski, Wojciech Marczewski, Jerzy Stuhr.

Zajęcia są bardzo intensywne, wybitni filmowcy przez kilka dni pobytu w Gdyni całkowicie skupiają się na pracy z adeptami sztuki filmowej i wybranym temacie. Od 11 do 13 października 2017 roku zajęcia poświęcone „Punktowi zwrotnemu w filmie fabularnym” – łącznie ponad 20 godzin – prowadzi Krzysztof Zanussi, reżyser i scenarzysta filmowy, teatralny i telewizyjny, producent filmowy, publicysta, pedagog, filozof , twórca m.in. „Struktury kryształu” (1969), „Barw ochronnych” (1976), „Cwału” (1995) i „Persony non grata” (2005).

W tym samym czasie gościem Gdyńskiej Szkoły Filmowej jest również Jan A.P. Kaczmarek, laureat Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel” (2004). Jeden z najznakomitszych polskich kompozytorów muzyki filmowej prowadzi w Gdyni tygodniowe warsztaty kompozycji dla starannie wybranego grona młodych muzyków z Trójmiasta – studentów i absolwentów Akademii Muzycznej w Gdańsku i ucznia Liceum Muzycznego w Gdyni. Kurs obejmuje zajęcia indywidualne i grupowe, a uczestnicy mają szansę na nawiązanie współpracy ze studentami reżyserii Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Dla nich również Jan A.P. Kaczmarek wygłosi w sobotę, 14 października, wykład poświęcony muzyce filmowej. Efektem warsztatów ma być stworzenie, wspólnymi siłami i pod okiem Mistrza, pełnej ścieżki dźwiękowej do wybranego filmu Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

  • „Mandala” w konkursie 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego!

  • „Mandala” Mikołaja Janika zostanie zaprezentowana w konkursie polskim zbliżającego się Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który odbędzie się w dniach 26 maja – 2 czerwca. Film będzie jednym z dziesięciu fabularnych filmów krótkometrażowych, ubiegających się o nagrodę Złotego Lajkonika.

  • „Saudade” oraz „Wskrzeszenie” i „Sabina” na 21. festiwalu Węgiel w Katowicach

  • Nadchodzący 21. Festiwal Filmów Szkolnych Węgiel zaprezentuje w konkursie „Saudade” Wojciecha Pokorskiego. Festiwal otworzy warsztat specjalny Roberta Glińskiego „Scena fabularna w jednym ujęciu”, później odbędzie się warsztat Kamila Przełęckiego poświęcony pracy z AI, a w ramach towarzyszących festiwalowi targów filmowych nastąpi specjalna prezentacja „Wskrzeszenia” Luizy Budejko i „Sabiny” Diany Zamojskiej.

Więcej aktualności