Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.
Zamknij
GSFLogo
GSFLogoTXT
szukaj
heartyoutuberssblip
Sopot Film Festival 2013
Data publikacji: 2013-07-08
Ponad 100 projekcji filmowych, pełnometrażowe fabuły, dokumenty, krótkie formy, koncerty do kina niemego, spotkania z twórcami, warsztaty i panele dyskusyjne. Zbliża się kolejna edycja Sopot Film Festivalu. Między 13 a 21 lipca kino opanuje niemal cały Sopot. Projekcje odbędą się w salach kinowych, studyjnych, teatralnych. Nie zabraknie również kina plenerowego nad brzegiem morza oraz niepraktykowanych do tej pory pokazów w Operze Leśnej. W programie znajdziemy m.in.: konkurs światowych debiutów filmowych, panoramę nowego kina szwedzkiego, retrospektywy Lukasa Moodyssona, Harmony Korina, Toma Tykwera czy najciekawsze filmy autorskie minionego sezonu ujęte w sekcje Spectrum oraz Spectrum Doc.

Sopot Film Festival 2013W tym roku obejrzeć będzie można m.in. panoramę jednej z najciekawszych i najważniejszych kinematografii – panoramę nowego kina szwedzkiego, dokumenty i filmy eksperymentalne poświęcone sztuce, muzyce i modzie, najciekawsze i najbardziej kontrowersyjne pozycje minionego sezonu prezentowane w sekcji Spectrum oraz Spectrum Doc. Na miłośników sztuki filmowej czekają trzy obszerne retrospektywy: przełomowego twórcy dla współczesnego kina szwedzkiego Lukasa Moodyssona, człowieka – instytucji nowojorskiej bohemy, kontrowersyjnego Harmony Korina oraz niemieckiego reżysera, uznawanego za ucznia Krzysztofa Kieślowskiego Toma Tykwera. Dwie mniejsze retrospektywy Kasi Rosłaniec oraz Leszka Dawida, którzy w swoim dorobku mają dwa wyróżniające się filmy, korespondują bezpośrednio z sekcją konkursową, w której startują pierwsze i drugie filmy twórców z całego świata.

Najważniejsza jest jednak sekcja konkursowa czyli międzynarodowy konkurs filmów fabularnych -1, 2 filmy. W konkursie weźmie udział 7 pełnometrażowych filmów. Będą to: kubańsko - wenezuelska „La Piscina” w reż. Carlosa Quintela o czwórce niepełnosprawnych nastolatków, którzy odrzuceni przez społeczeństwo walczą między sobą – film był prezentowany w konkursie tegorocznego MFF Berlinale oraz zdobył nagrodę dla najlepszego debiutu na MFF Miami; „ Electrick Children”, reż. Rebecca Thomas, amerykańska produkcja opowiadająca o nastolatce wychowanej wśród ortodoksyjnych mormonów, prezentowana na tegorocznym Sundance I Berlinale; szwedzki film “Good luck and take care of each other” w reż. Jens Sjögren – film o przyjaźni między nastolatką a starszym człowiekiem – film zdobyl nagrodę Szwedzkiego Instytutu Filmowego; “Out in the Dark”, reż. Michael Mayer, izraelsko-palestyńsko-amerykańska produkcja, nagrodzoną na tegorocznym MFF Toronto nagrodą specjalną jury opowiadająca o trudnej relacji dwóch mężczyzn pochodzących z przeciwnych stron konfliktu na Bliskim Wschodzie. Z polskich filmów w konkursie selekcję przeszły filmy: “Zdjęcie” w reż. Macieja Adamka, “Żywie Biełaruś” w reż. Krzysztofa Łukaszewicza i “Dziewczyna z szafy” Bodo Koxa. Filmy oceniać będzie jury w którym zasiądą m.in. Adam Sikora, wybitny polski operator filmowych czy Anca Damian, pochodząca z Rumunii reżyserka, która „Drogą na drugą stronę” wygrała zeszłoroczny sopocki festiwal. Filmy będą walczyć o statuetkę sopockiego Parasolnika oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Sopotu. Pokazy konkursowe dopełnią spotkania z twórcami filmów konkursowych, m. in. Maciej Adamek, Krzysztof Łukaszewicz, Vincent Papko – odtwórca głównej roli „Żywie Biełaruś”, Franak Viaciorka – drugi reżyser, scenarzysta „Żywie Biełaruś” i jednocześnie pierwowzór bohatera filmu, Wojciech Mecwaldowski, odtwórca głównej, świetnie zagranej roli w filmie „Dziewczyna z szafy” w reż. Bodo Koxa. O swoich ostatnich filmach opowiedzą również Jacek Borcuch, Adam Sikora, Leszek Dawid, Kasia Rosłaniec oraz twórcy filmu „Fuck For Forest”.

Nie zabraknie również małych form filmowych czyli międzynarodowego konkursu shortów.

Poza pokazami filmowymi organizatorzy przygotowali koncerty do klasyki kina niemego: Sławek Jaskułke & Pedro Gonzaleza do filmu „Gorączka złota” reż. Charles Chaplina oraz Zespół Cieśni i Tańca (bez tańca) w składzie: Olo Walicki Kuba Staruszkiewicz, Tomek Ziętek do „Furmana Śmierci” w reż. Victora Sjöströma z 1921 r.

Szczególnym wydarzeniem dla sopockiego festiwalu będzie ponowne odsłonięcie na plaży nad morzem szafy zaprojektowanej przez Pawła Althamera, nawiązującej do szafy z filmu „Dwaj ludzie z szafą” Romana Polańskiego w 60-tą rocznicę twórczości reżysera. Organizatorzy przypomną również wycinek twórczości Themersonów w związku z obchodami roku Themersonów i nawiązania w twórczości Polańskiego do małżeństwa tych wybitnych artystów XX-wiecznej awangardy.

W tegorocznym programie nie zabraknie również pasma filmowego oraz warsztatów plastycznych i muzycznych nawiązujących do kina niemego dla najmłodszych widzów.

Sopot Film Festival odbywa się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka oraz Prezydenta Miasta Sopotu Jacka Karnowskiego. Festiwal realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Sopot oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.Więcej informacji:

www.sff.pl

facebook.com/sopotfilmfestival

kontakt:

Anna Kądziela-Grubman

Dyrektor Programowy & PR

Sopot Film Festival

mail: ania@sopotfilm.com

mob. 608 368 052
Rób filmy! Ruszyła rekrutacja do Gdyńskiej Szkoły Filmowej
Rozpoczęła się rekrutacja na Wydział Reżyserski Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Kandydatów wyłonionych w pierwszym etapie czekają w lipcu 2020 roku egzaminy wstępne i rozmowa kwalifikacyjna.  Rób filmy! Ruszyła rekrutacja do Gdyńskiej Szkoły Filmowej
Polecamy Państwu nową edycję spotkań i rozmów o sztuce życia, inspirowanych kinem dokumentalnym. „Filmoterapia z Sensem” w lutym, marcu i kwietniu to trzy wieczorne seanse w Gdyńskim Centrum Filmowym, a po nich spotkania z ciekawymi gośćmi.

Najbliższe odbędzie się już 19 lutego. O tym, gdzie leżą granice naszej intymności i jak zmienia się seksualność w czasach internetu, porozmawiamy po pokazie filmu „Ewa nie chce spać”. Naszym gościem będzie psycholog i specjalista w dziedzinie zdrowia psychoseksualnego, Bartosz Karcz.„Filmoterapia z Sensem” w Gdyńskim Centrum Filmowym
POWRÓT NA GÓRĘ STRONY © GSF 2010 | Polityka prywatności
projekt: Adam Żebrowski