Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.
Zamknij
GSFLogo
GSFLogoTXT
szukaj
heartyoutuberssblip
AKADEMIA PLANETE+ DOC
Data publikacji: 2013-03-27
10. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL – jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie – odbędzie się w dniach 10-19 maja w warszawskich kinach Kinoteka i Iluzjon, w dniach 12-19 maja w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu, a w ramach „weekendu z festiwalem PLANETE+ DOC” (17-19 maja) w kinach studyjnych w 20 miastach w Polsce.
Atrakcją festiwalu PLANETE+ DOC będą organizowane w ramach Akademii PLANETE+ DOC wydarzenia dla profesjonalistów pracujących w branży filmowej, uczniów kierunków filmowych, osób zajmujących się na co dzień filmem oraz adeptów sztuki filmowej. 

14 maja o godz. 17.00 w stołecznej Kinotece odbędzie się wykład mistrzowski (masterclass) znanego rosyjskiego reżysera Siergieja Łoźnicy, twórcy filmów wielokrotnie nagradzanych filmów dokumentalnych (m.in. „Blokada”, „Fabryka”, „Artel”) oraz fabularnych („Szczęście ty moje” i „We mgle”). Podczas masterclass „Autentyczność i fenomen kina” reżyser zastanowi się wspólnie z uczestnikami nad zagadnieniami „rzeczywistości” i „autentyczności” w kinie. Wykładowi będą towarzyszyć pokazy fragmentów filmów Łoźnicy. Wykład poprowadzi Michał Chaciński – dyrektor artystyczny Gdynia Film Festival, dziennikarz TVP Kultura.


Podczas festiwalu PLANETE+ DOC, w ramach retrospektywy twórczości Siergieja Łoźnicy „Prawda czasu, prawda ekranu… was wyzwoli: 12 x Siergiej Łożnica” widzowie będą mieli szansę obejrzeć 10 filmów dokumentalnych Łoźnicy:

- „Cud Świętego Antioniego” (2012);
- „Spektakl” (2008);
- „Artel” (2006);
- „Blokada” (2006);
- „Fabryka” (2004);
- „Pejzaż” (2003);
- „Portret” (2002);
- „Przysiółek” (2002);
- „Przystanek” (2000);
- „Dzisiaj zbudujemy dom” (1997);

oraz 2 filmy fabularne:

- „We mgle” (2012) – nagroda FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 2012 roku; film zostanie pokazany przedpremierowo (premiera kinowa 24 maja);
- „Szczęście ty moje” (2010).


Również 14 maja o godz. 20.00 w Kinotece odbędzie się drugi wykład mistrzowski znanego twórcy dokumentalnego, artysty wizualnego i fotografa Petera Mettlera. Najnowszy film Mettlera „Koniec czasu. Wszystko zaczyna się teraz”, w którym twórca zabiera widzów w porywającą podróż w czasie i przestrzeni, wystartuje w konkursie głównym o Nagrodę Millennium i o nagrodę Canon Cinematography Award, przyznawaną twórcy najlepszego obrazu. Ta ufundowana przez firmę Canon nagroda to jedyne tego typu wyróżnienie wręczane na europejskim festiwalu filmów dokumentalnych. 

Podczas masterclass Peter Mettler opowie uczestnikom o swojej unikalnej wizji kina dokumentalnego, filozofii i metodach pracy, w tym m.in. o: strategiach filmowania i montażu, metodach badawczych, nawiązywaniu kolaboracji, związkach filmu z muzyką, metodach miksowania dźwięku i obrazu oraz ich prezentacji. Wykładowi będą towarzyszyć pokazy fragmentów filmów Mettlera. Wykład mistrzowski poprowadzi znany krytyk filmowy Kuba Mikurda.

Osoby zainteresowane udziałem w masterclass mogą nadsyłać zgłoszenia do 19 kwietnia na masterclass@planetedocff.pl. Więcej już wkrótce na www.planetedocff.pl w zakładce „AKADEMIA PLANETE+ DOC”.

Wykłady mistrzowskie są organizowane we współpracy z MEDIA Desk Polska

Partnerami wykładów mistrzowskich są: Canon, Szkoła Wajdy, Mazovia Warsaw Film Commission oraz magazyn „FilmPRO”


Kolejną atrakcję dla widzów festiwalu PLANETE+ DOC, związanych ze światem filmu, przygotowała firma Canon. Tomasz Wolski, znany reżyser dokumentalny i operator filmowy (m.in. „Lekarze”), laureat Canon Cinematography Award za film „Pałac” na festiwalu PLANETE+ DOC w 2012 roku oraz Jacek Szymczak, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej oraz były szef TVN Media School, poprowadzą w Warszawie (19 maja, godz. 11.00, Kinoteka) i Wrocławiu (16 maja, godz. 19.00, Dolnośląskie Centrum Filmowe) warsztaty filmowe Canon Cinema EOS

Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach mogą nadsyłać zgłoszenia na masterclass@planetedocff.pl.

W programie Akademii PLANETE+ DOC znajdą się także organizowane po raz pierwszy warsztaty dla młodych krytyków filmu dokumentalnego, które poprowadzi Jean-Michel Frodon – były redaktor naczelny „Cahiers du Cinéma”, najsłynniejszego periodyku filmowego na świecie (11 maja, godz. 11.00, Kinoteka) oraz Tue Steen Müller – duński krytyk filmowy, wieloletni dyrektor European Documentary Network (18 maja, godz. 11.00, Kinoteka).

Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach mogą nadsyłać zgłoszenia do 30 kwietnia na masterclass@planetedocff.pl.

Podobnie jak w poprzednim roku, w programie Akademii PLANETE+ DOC znajdzie się również druga odsłona polskiej edycji międzynarodowego projektu DOC NEXT, skierowanego do młodych adeptów sztuki filmowej, organizowanego wspólnie z Fundacją Inicjatyw Twórczych „ę”. W ramach wydarzenia odbędą się m.in. pokazy krótkich filmów młodych twórców dokumentalnych oraz spotkania z zaproszonymi gośćmi – filmowcami, ekspertami i teoretykami kina.


Osoby pracujące w branży filmowej oraz uczniowie szkół filmowych mogą ubiegać się o akredytacje na festiwal PLANETE+ DOC. Zgłoszenia o akredytacje można wysyłać do 7 kwietnia na adres mailowy akredytacje@planetedocff.pl. Więcej na www.planetedocff.pl w zakładce „O FESTIWALU”.


Więcej informacji o 10. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL na www.planetedocff.pl oraz www.facebook.com/PlaneteDoc . Więcej informacji o programie Akademii PLANETE+ DOC już wkrótce na www.planetedocff.pl w zakładce „AKADEMIA PLANETE+ DOC”. 
Rusza rekrutacja na 17. Pomorskie Warsztaty Filmowe!
Zadajesz sobie pytanie: Jak zrobić film? Zgłoś się na 17. Pomorskie Warsztaty Filmowe!

Uczestnicy 17. Pomorskich Warsztatów Filmowych wezmą udział w każdym z etapów powstawania filmu fabularnego, od pisania scenariusza poprzez zdjęcia z udziałem profesjonalnej ekipy filmowej i zawodowych aktorów, aż po montaż i udźwiękowienie. Pracami pokierują praktycy kina i znakomici wykładowcy. Swój udział w warsztatach potwierdzili: scenarzysta Grzegorz Łoszewski [m.in. „Komornik”, „Stygmatyczka”, „Bez wstydu”], reżyser Wojciech Marczewski [m.in. „Dreszcze”, „Ucieczka z kina Wolność”, „Weiser”], operator obrazu Sławomir Pultyn [m.in. „Życie, miłość, śmierć i inne błahostki czyli Jan Saudek czeski fotograf”] oraz montażystka Milenia Fiedler [m.in. „Weiser”, „Katyń”, „Wałęsa”].Rusza rekrutacja na 17. Pomorskie Warsztaty Filmowe!
Jeśli masz mniej niż 25 lat i chcesz napisać recenzję polskiego filmu fabularnego, podejmij wyzwanie! Czekają nagrody finansowe i akredytacje na FPFF!

Producenci Warsztatów krytyki filmowej i nowomedialnej – Gdyńska Szkoła Filmowa, kwartalnik artystyczny „Bliza”, zeszyty GSF „Script” – ogłaszają konkurs na recenzję filmu fabularnego. Czekamy na recenzje filmów z Konkursu Głównego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni z ostatnich pięciu lat.

Co musisz zrobić, żeby wziąć udział w konkursie?
  1. Przeczytaj regulamin i sprawdź listę filmów załączoną do regulaminu.
  2. Do 26 sierpnia 2018 napisz i prześlij recenzję na adres: a.kaminski@festiwalgdynia.pl.
Do 15 września 2018 jury konkursu oceni nadesłane prace i przyzna trzy nagrody: główną – 1000 zł, dwie dodatkowe – po 500 zł, a także zaproszenia do udziału w kolejnych edycjach Warsztatów krytyki filmowej i nowo medialnej. Ponadto Festiwal Polskich Filmów Fabularnych ufunduje zwycięzcom akredytacje na 43. FPFF. Dodatkowo nagrodzone prace zostaną opublikowane w przestrzeni medialnej, którą dysponują organizatorzy.

Szczegóły znajdziecie tu: http://www.gsf.pl/wkf/konkursy/

Młodzi o filmach z FPFF! - konkurs na recenzję polskiego filmu fabularnego
POWRÓT NA GÓRĘ STRONY © GSF 2010 | Polityka prywatności
projekt: Adam Żebrowski