PREMIERA 24 Blizy. Majewski, Popowski i Huelle o „Przyszłości kina” – 16 września, środa, godz. 18:30, Gdyńskie Centrum Filmowe, Sala Goplana, pl. Grunwaldzki 2

W najnowszym, premierowym numerze Blizy – 3 (24) 2015
redaktorzy postanowili zabawić się w futurologię – wyobrazić sobie drogi,
którymi dalej podąży kino. Zapytali o nie kapłanów dziesiątej muzy, artystów
innych dyscyplin, a także badaczy zjawiska i – co było do przewidzenia – nie
otrzymaliśmy jednej odpowiedzi. W nowootwartym Gdyńskim Centrum Filmowym o
przyszłości kina z Pawłem Huelle rozmawiać będą wybitny reżyser i scenarzysta
Janusz Majewski oraz dyplomata i pisarz Maciej Popowski.
 

PREMIERA 24 Blizy. Majewski, Popowski i Huelle o „Przyszłości kina” – 16 września, środa, godz. 18:30, Gdyńskie Centrum Filmowe, Sala Goplana, pl. Grunwaldzki 2

data: 16 września 2015 (środa)

godzina: 18:30

miejsce: Gdyńskie Centrum Filmowe, Sala Goplana, pl. Grunwaldzki 2, Gdynia

bilety: wstęp wolny, spotkanie odbędzie się po projekcji filmu „Lekcja martwego języka”

Od ostatnich lat XIX wieku, kiedy bracia Lumière rozgrzali projekcyjną salę obrazem tłumu robotników wychodzących z fabryki, a później pociągu wjeżdżającego na stację w La Ciotat, kinowa lokomotywa rozpędza się i z hukiem taranuje wszystkie przeszkody, które stają jej na drodze. Ta stosunkowo młoda dziedzina sztuki, dzięki wielu czynnikom – koncentracji czasowej, łatwości odbioru, polisensoryczności – coraz bardziej wydaje się wypełniać słynną tezę Lenina, że film jest najważniejszą ze sztuk. A jednak – każdorazowo dynamiczny rozwój, nadzwyczajne tempo wymagają zastanowienia się nad przyszłością, możliwymi konsekwencjami, zmianami wewnątrz i na zewnątrz zjawiska.

O kinie powiedziano i napisano już sporo. Filmoznawstwo i krytyka filmu należą do kwitnących i zdecydowanie modnych dziedzin twórczej działalności, szczególnie wśród młodych naukowców i fascynatów. Może udaje im się nadążać za sztuką, ale czy potrafią ją wyprzedzić? Odpowiedzi poszukiwali: Agnieszka Holland, Janusz Majewski, Robert Gliński, Roman Gutek, Artur Liebhart, Wojciech Kuczok, Paweł Huelle i wielu wielu innych.

– Dostaliśmy wiele różnych odpowiedzi na te pytanie, bazujących na doświadczeniach i analizach. Rozciągają się one od przeczucia końca kina do pewności jego kwitnącego rozwoju. Od wieloaspektowego powrotu do przeszłości do eksplorowania niewykorzystanych jeszcze tematów i multimedialnych możliwości – mówi Adam Kamiński, sekretarz redakcji Blizy. – Tego jednak należało się spodziewać. Formy sztuki kończą się, by rozpocząć nowe istnienie, wracają do przeszłości, by tworzyć przyszłość. Przyszłość zatem jest przewidywalna. Tak, tego możemy być pewni. Podobnie jak i tego, że – cytując tytuł jednego z esejów – będzie zaskakująca – dodaje.

W numerze publikujemy także plakaty i obrazy telewizyjne światowej sławy malarza Wojciecha Fangora w związku ze współpracą „Blizy” z Wydziałem Malarstwa ASP w Gdańsku.

„Bliza” to pierwszy w historii ogólnopolski magazyn artystyczny wydawany w Gdyni. Pismo ukazuje się od listopada 2009 r. „Bliza” stara się łączyć wysoki, ogólnopolski poziom kulturalny z ukazywaniem ważnych lokalnych zdarzeń i osobowości. Jako magazyn artystyczny prezentuje zjawiska z różnych dziedzin sztuk: plastycznych, muzycznych, teatralnych, filmowych, literatury, architektury. Interesuje się także obyczajowością i semiotyką rzeczywistości.

Redagują: Paweł Huelle – redaktor naczelny; Adam Kamiński – sekretarz redakcji; Piotr Millati -redakcja eseju; Wojciech Boros – redakcja poezji; Magda Danaj – rysuje; Przemek Rydzewski-promuje.

  • „Saudade” oraz „Wskrzeszenie” i „Sabina” na 21. festiwalu Węgiel w Katowicach

  • Nadchodzący 21. Festiwal Filmów Szkolnych Węgiel zaprezentuje w konkursie „Saudade” Wojciecha Pokorskiego. Festiwal otworzy warsztat specjalny Roberta Glińskiego „Scena fabularna w jednym ujęciu”, później odbędzie się warsztat Kamila Przełęckiego poświęcony pracy z AI, a w ramach towarzyszących festiwalowi targów filmowych nastąpi specjalna prezentacja „Wskrzeszenia” Luizy Budejko i „Sabiny” Diany Zamojskiej.

  • A może zoom na morze? Ucz się od najlepszych i wygraj 20 tys. zł

  • Marzysz o karierze reżysera? Kreatywność jest twoją mocną stroną? Spróbuj swoich sił w konkursie filmowym i skieruj zoom na morze. Wygrasz nie tylko pieniądze na realizację filmu, ale będziesz mógł pracować pod okiem wybitnych ekspertów. Morze cię kręci? Złap 20 tys. zł.

  • „Transgresja” w konkursie Porto Femme FF w Portugalii

  • „Transgresja” Diany Szczotki weźmie udział w konkursie filmów studenckich Festiwalu Filmów Kobiecych Porto Femme w Portugalii, odbywającego się w dniach 16 – 21 kwietnia. Festiwal zaprezentuje filmy w dziewięciu sekcjach konkursowych, prezentujących najnowsze filmy twórczyń z całego świata.

Więcej aktualności