Porozumienie podpisane

11 maja, w przedostatni dzień 37. Gdynia Film Festiwal podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Gdyńską Szkołą Filmową, a Fundacją Szkoła Wajdy. Na konferencji obecni byli założyciele Szkoły Wajdy – Andrzej Wajda i Wojciech Marczewski, a także jej dyrektor Katarzyna Ślesicka oraz najważniejsze osoby związane z GSF – Leszek Kopeć, Robert Gliński i Jerzy Rados. Gościem specjalnym był Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek.

Porozumienie podpisane

Zarówno Szkoła Wajdy, jak i Gdyńska Szkoła Filmowa to szkoły o innowacyjnym w Polsce, dynamicznym programie nauczania, różnym od tego, co wykładane jest w państwowych szkołach filmowych. To zagadnienie poruszył na konferencji Andrzej Wajda, podkreślając świetną sytuację, w jakiej znajduje się teraz młody twórca filmowy, z tak rozwijającą się i coraz bardziej dostępną edukacją i produkcją filmową.

Nowatorski system nauki ma za zadanie wzbudzić potrzebę tworzenia filmów u ludzi młodych, kreatywnych, którzy ukształtowali swoją wrażliwość często w innych dziedzinach sztuki niż film, a chcą się teraz do kina zbliżyć i zacząć tworzyć na tym polu. Zarówno Andrzej Wajda jak i Wojciech Marczewski wiele mówili o wzajemnej pomocy i potrzebie budowania wspólnoty polskich filmowców.

Robert Gliński, wykładowca Gdyńskiej Szkoły Filmowej podkreślał, jak duże znaczenie ma podpisanie tego porozumienia dla dopiero rozwijającej się GSF. Dwie szkoły są inne, a jednak obu im przyświeca taki sam cel – wykształcenia nowego pokolenia ambitnych i pionierskich twórców. Gliński zwrócił również uwagę na fakt, że młodzi studenci krążą, szukają nowej energii, inicjatyw, nieznanych ścieżek i zainicjowana przez szkoły współpraca ma ułatwić im poszukiwanie swojej drogi.

Szkoła Wajdy i Gdyńska Szkoła Filmowa prowadzą obecnie procesy rekrutacyjne.

  • „Saudade” oraz „Wskrzeszenie” i „Sabina” na 21. festiwalu Węgiel w Katowicach

  • Nadchodzący 21. Festiwal Filmów Szkolnych Węgiel zaprezentuje w konkursie „Saudade” Wojciecha Pokorskiego. Festiwal otworzy warsztat specjalny Roberta Glińskiego „Scena fabularna w jednym ujęciu”, później odbędzie się warsztat Kamila Przełęckiego poświęcony pracy z AI, a w ramach towarzyszących festiwalowi targów filmowych nastąpi specjalna prezentacja „Wskrzeszenia” Luizy Budejko i „Sabiny” Diany Zamojskiej.

  • A może zoom na morze? Ucz się od najlepszych i wygraj 20 tys. zł

  • Marzysz o karierze reżysera? Kreatywność jest twoją mocną stroną? Spróbuj swoich sił w konkursie filmowym i skieruj zoom na morze. Wygrasz nie tylko pieniądze na realizację filmu, ale będziesz mógł pracować pod okiem wybitnych ekspertów. Morze cię kręci? Złap 20 tys. zł.

  • „Transgresja” w konkursie Porto Femme FF w Portugalii

  • „Transgresja” Diany Szczotki weźmie udział w konkursie filmów studenckich Festiwalu Filmów Kobiecych Porto Femme w Portugalii, odbywającego się w dniach 16 – 21 kwietnia. Festiwal zaprezentuje filmy w dziewięciu sekcjach konkursowych, prezentujących najnowsze filmy twórczyń z całego świata.

Więcej aktualności