„Biesiada u Hrabiny Kotłubaj” w reżyserii Roberta Glińskiego

Spektakl Teatru Telewizji „Biesiada u Hrabiny Kotłubaj” Witolda Gombrowicza, w adaptacji Jana Bończy–Szabłowskiego i reżyserii Roberta Glińskiego, przedpremierowo zaprezentowano w sali Warszawa Gdyńskiego Centrum Filmowego.

„Biesiada u Hrabiny Kotłubaj” w reżyserii Roberta Glińskiego

Spektakl ze znakomitą obsadą – z Barbarą Krafftówną, Anną Polony, Bohdanem Łazuką, Piotrem Adamczykiem i Grzegorzem Małeckim – telewizyjna Jedynka pokaże w najbliższy poniedziałek, 15 stycznia. Widzowie zobaczą także film „Biesiada z Gombrowiczem” w reżyserii Adriana Apanela, absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz ze zdjęciami Stanisława Horodeckiego, studenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej, dokumentujący pracę na planie spektaklu.

Przedpremierowy pokaz, który odbył się 11 stycznia 2018 roku, nieprzypadkowo miał miejsce w Gdyni. Reżyser spektaklu, Robert Gliński, jest współtwórcą i wykładowcą Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Z Gdynią wiąże się też postać Witolda Gombrowicza – w lipcu 1939 roku pisarz wypłynął z Gdyni w rejs, na pokładzie statku „Chrobry” do Argentyny, i nigdy już nie wrócił z emigracji do Polski.

– Specjalny pokaz telewizyjnego spektaklu dobrze wpisuje się w filmowy wymiar funkcjonowania naszego miasta – mówił Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek. – Podejmując ważny dla Gombrowicza temat polskiej tożsamości, nie sposób nie wspomnieć o Gdyni jako mieście ikonicznym dla kraju, który tuż pod odzyskaniu niepodległości był w stanie porwać się na coś wielkiego: zbudować nowoczesny port. To piękny zrealizowany sen o Polsce, element naszej tożsamości – mówił Prezydent.

Opowiadając o pracy nad spektaklem „Biesiada u Hrabiny Kotłubaj”, reżyser Robert Gliński podkreślał ważną rolę formy filmowej, a także współpracę ze znakomitymi twórcami teatru. – Spektakl rozpoczyna się od ujęć spokojnych, eleganckich i wysmakowanych, kadrów w stylu Viscontiego. W miarę rozwoju akcji wszystko się rozpada i pęka, a sceny filmowane są bardziej jak u Felliniego – opowiadał Robert Gliński. – Rytm i energię spektakl zawdzięcza też znakomitej muzyce Jerzego Satanowskiego. Wszystko mogłem zrealizować tak, jak zamierzyłem, bo miałem do czynienia ze znakomitym narzędziem: aktorami doświadczonymi i reprezentującymi zupełnie odmienne szkoły teatralne – podkreślał reżyser.

W dyskusji po pokazie spektaklu w Gdyńskim Centrum Filmowym uczestniczyli również: autor literackiej adaptacji opowiadania „Biesiada u Hrabiny Kotłubaj” – Jan Bończa Szabłowski, dyrektor Teatru Miejskiego w Gdyni im. Witolda Gombrowicza – Krzysztof Babicki oraz literaci – Paweł Huelle i Tadeusz Dąbrowski.

„BIESIADA U HRABINY KOTŁUBAJ”

adaptacja : Jan Bończa-Szabłowski
reżyseria: Robert Gliński
scenografia: Wojciech Stefaniak
kostiumy: Zofia de Ines
zdjęcia: Arkadiusz Tomiak
muzyka: Jerzy Satanowski
choreografia: Cezary Olszewski
montaż: Lech Starzyński

obsada:
Hrabina Maria Kotłubaj: Anna Polony
Stara Markiza: Barbara Krafftówna
Baron Apfelbaum de domo książę Pstryczyński: Bohdan Łazuka
Kucharz Filip: Grzegorz Małecki
ON, Gombrowicz: Piotr Adamczyk

293A9246.jpg
foto Anna Rezulak
293A9254.jpg
foto Anna Rezulak
293A9255.jpg
foto Anna Rezulak

293A9263.jpg
foto Anna Rezulak

293A9278.jpg
foto Anna Rezulak

293A9311.jpg
foto Anna Rezulak

293A9358.jpg
foto Anna Rezulak
  • „Transgresja” w programie 15. LGBT+ FF w Warszawie

  • „Transgresja” Diany Szczotki zostanie zaprezentowana w programie jubileuszowej, 15. edycji LGBT+ Film Festival, odbywającego się w Warszawie w dniach 5 – 13 kwietnia. Festiwal zaprezentuje liczne filmy z całego świata w sześciu sekcjach, a pokazy będą się odbywały również we Wrocławiu (12-18.04), Łodzi (12-18.04), Szczecinie (12-18.04), Krakowie (12-18.04), Koninie (12-14.04), Gdańsku (13-16.04) i Poznaniu (6-12.05).

Więcej aktualności