Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.
Zamknij
GSFLogo
GSFLogoTXT
szukaj
heartyoutuberssblip
Millennium Docs Against Gravity po raz drugi w Trójmieście
Data publikacji: 2017-04-12
Ponad 50 premier najlepszych filmów dokumentalnych z całego świata, więcej spotkań z twórcami i debat, edukacja dla dzieci i seniorów oraz kino VR (Virtual Reality). Druga edycja największego festiwalu kina dokumentalnego w Polsce odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym w dniach 17-26 maja. O Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni powalczy 14 filmów. Sprzedaż biletów na 14. Millennium Docs Against Gravity Film Festival rusza 26 kwietnia.
Millennium Docs Against Gravity po raz drugi w TrójmieścieTrailer filmowy 14. Millennium Docs Against Gravity FF

https://youtu.be/zT6yJ9OO1dc


Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce i trzeci co do popularności w Europie. Realizowany jest równolegle w Warszawie oraz w Gdyni, Bydgoszczy, Wrocławiu i Lublinie. - Nasz ubiegłoroczny eksperyment dokumentalny w Trójmieście okazał się sukcesem. Dlatego w tym roku festiwal w Gdyńskim Centrum Filmowym potrwa o kilka dni dłużej, zagramy więcej filmów, wykorzystując wszystkie sale kinowe. Do Gdyni przyjedzie więcej reżyserów i bohaterów filmów, obędą się aż cztery debaty - mówił na konferencji prasowej Artur Liebhart, dyrektor festiwalu. - Pokazujemy to, co najlepsze w światowym filmie dokumentalnym. Wyrónia nas kuratorska selekcja filmów, współpraca z kilkudziesięcioma organizacjami i tytułami medialnymi, unikalny na skalę światową festiwal, odbywający się równolegle w pięciu miastach i to, co spaja te elementy: szacunek do widza - podsumował Artur Liebhart.

Filmowa Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni

Podczas gali finałowej Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni w wysokości 15 000 złotych najlepszemu filmowi spośród nominowanych w konkursie głównym o nagrodę Millennium przyznają gdyńscy jurorzy: aktorka Katarzyna Figura, muzyk Mikołaj Trzaska i filmoznawca Mirosław Przylipiak.

W konkursie znalazł się nominowany do Oscara® film „Nie jestem twoim murzynem” („I Am Not Your Negro”) Raoula Pecka, opowiadający historię segregacji rasowej, prześladowań i walki o prawa Afroamerykanów w USA oraz najnowszy film Siergieja Łoźnicy „Austerlitz” („Austerlitz”), ukazujący turystów odwiedzających muzea w byłych obozach zagłady. Ponadto pokazany ostatni film Michaela Glawoggera „Bez tytułu” („Untitled”, reż. Monika Willi, Michael Glawogger). Kolejną uwielbianą przez polską publiczność gwiazdą jest Ulrich Seidl – widzowie zobaczą jego najnowsze „Safari” („Safari”), w którym Seidl portretuje austriackich myśliwych, zażywających „uroków” mordowania zwierząt w afrykańskim rezerwacie. W „Zero days” zdobywca Oscara® Alex Gibney odkrywa z kolei fenomen Stuxnet – samoreplikującego się wirusa komputerowego odkrytego przez międzynarodowych ekspertów IT w 2010 roku.

W programie jest także film przedstawiający sylwetkę Josepha Beuysa , niemieckiego twórcy, teoretyka, którego koncepcje określiły kształt dzisiejszego myślenia o sztuce współczesnej ("Beuys" Andresa Veiela ). W konkursie znalazł się „Obcy w raju” („Stranger In Paradise”) Guido Hendriksa – według festiwalu IDFA „najważniejszy film o uchodźcach w 2016 roku”. Tonislaw Hristow w „Dobrym listonoszu” („The Good Postman”) zastanawia się, co to znaczy być Europejczykiem w dobie zmieniających się systemów politycznych i wzmożonych ruchów migracyjnych. Bohaterami filmu są mieszkańcy małego miasteczka w Bułgarii na granicy z Turcją. W nagrodzonych na tegorocznym festiwalu w Sundance „Maszynach” („Machines”) Rahul Jain opowiada o koszmarnych warunkach pracy ludzi zatrudnionych w jednej z fabryk włókienniczych w Indiach. Last Men in Aleppo” Ferasa Fayyada i Søren Steen Jespersen (najlepszy film dokumentalny Sundance 2017) to obraz przedstawiający wolontariuszy „Białych Hełmów” przeszukujących gruzy zniszczonego syryjskiego miasta w nadziei na odnalezienie żywych osób.

Widzowie 14. Millennium Docs Against Gravity Gdynia zobaczą ponad 50 filmów non-fiction. Niektóre dość dosłownie nawiązują do hasła festiwalu „ Oderwij si ę!”, np. „Amatorzy w kosmosie” („Amateurs in Space ”) Maxa Kestnera, film opowiadający o pierwszej w dziejach ludzkości rakiecie kosmicznej zbudowanej przez amatorów.

Spotkania z wyjątkowymi gośćmi i debaty

Na spotkanie z publicznością do Gdyni przyjedzie Coco Schrijber, która otworzy festiwal pokazem swojego filmu „Jak spotkać syrenę”. Będą również: Rémi Grellety – producent nominowanego do Oscara® „Nie jestem twoim murzynem”, Tarquin Ramsay – reżyser filmu „Wolność słowa wolna od lęku”. Pojawią się też reżyserzy z Polski: Łukasz Bluszcz („Punkt Krytyczny. Energia OdNowa”), Szymon Uliasz oraz bohater filmu, Mikołaj Trzaska („Ucho wewnętrzne”), Krzysztof Paweł Bogocz oraz producent filmu Wojtek Macuk („Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie”).

Podczas festiwalu odbędą się debaty organizowane z największymi organizacjami pozarządowymi (m.in. Amnesty International, WWF Polska). Pokazowi filmu „Beuys. Sztuka i rewolucja” towarzyszyć będzie debata „Żywa czy martwa? Setne urodziny awangardy” . Po filmie „Ziarno: nieznana historia” zaplanowano dyskusję o „Bioróżnorodności w Polsce” . Debata „Czym jest wolność słowa?” odbędzie po filmie „Wolność słowa wolna od lęku”, a po polskim filmie „Punkt krytyczny. Energia OdNowa” goście zmierzą się z problemem „Znajdujemy się w „Punkcie krytycznym”. Co dalej?! .

Bogatą ofertę festiwalową ma Akademia Dokumentalna, program edukacyjny oparty na kinie non-fiction. Pokazy dla dzieci i seniorów odbędą się w sekcji OKI DOKI. Nowością na festiwalu będzie kino VR (Virtual Reality – wirtualna rzeczywistość). Widzowie będą mogli do świadczyć niesamowitych przeżyć, oglądając ważne społecznie filmy w technologii VR. Ponadto po raz pierwszy w Gdyni obędzie się konkurs dla czytelników „Co jest grane 24”.

Sprzedaż biletów od 26 kwietnia

Bilety na festiwalowe pokazy kosztują od 11 do 17 zł. Sprzedaż pojedynczych biletów w cenie 17 zł odbywa się on-line na stronie www.gcf.org.pl oraz w kasie Gdyńskiego Centrum Filmowego. Przy zakupie minimum 5 biletów na seanse festiwalowe cena jednego biletu wynosi 14 zł. Przy zakupie minimum 10 biletów cena jednego biletu spada do 11 zł.

Sprzedaż pakietów 10+, 5+ prowadzi wyłącznie kasa Gdyńskiego Centrum Filmowego. Nie ma możliwości rezerwacji biletów on-line na seanse festiwalowe. Wstęp na spotkania z autorami filmów jest bezpłatny.

Szczegółowy program projekcji dostępny jest na stronie

www.docsag.pl w zakładce “Gdynia”
Trwa rekrutacja na Warsztaty kompozycji muzyki filmowej
Gdyńska Szkoła Filmowa zaprasza na czwartą edycję Warsztatów kompozycji muzyki filmowej z laureatem Oscara Janem A.P. Kaczmarkiem w dniach 18-24 października 2021 roku

Zgłoszenia przyjmowane są od 1 lipca do 15 września 2021 roku.Trwa rekrutacja na Warsztaty kompozycji muzyki filmowej
Serdecznie zapraszamy młodych twórców filmowych, w szczególności licealistów, do wzięcia udziału w BEZPŁATNYCH zdalnych warsztatach i masterclassach z uznanymi polskimi twórcami.

Spotkania realizowane będą w ramach XIV Przeglądu Amatorskich Filmów Uczniowskich ALBATROSY.

Bezpłatne masterclassy i warsztaty filmowe online
POWRÓT NA GÓRĘ STRONY © GSF 2010 | Polityka prywatności
projekt: Adam Żebrowski