ZAPA partnerem Gdyńskiej Szkoły Filmowej

Miło nam poinformować, że Gdyńska Szkoła Filmowa kontynuuje współpracę ze Związkiem Autorów i Producentów Audiowizualnych – ZAPA – instytucją, która od 20 lat chroni prawa twórców i producentów filmowych.

ZAPA partnerem Gdyńskiej Szkoły Filmowej

„Rób filmy, a my zadbamy o twoje tantiemy”, brzmi hasło Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych – ZAPA. Ta działająca od 1995 roku w ramach Stowarzyszenia Filmowców Polskich organizacja zbiorowego zarządzania, chroni prawa twórców i producentów filmowych. Należy do niej prawie 4 300 polskich autorów lub ich spadkobierców oraz niemal 500 rodzimych producentów. Na mocy umów z zagranicznymi organizacjami zbiorowego zarządzania, ZAPA reprezentuje też dziesiątki tysięcy autorów i producentów z całego świata. By przekazywać im należne tantiemy, ma wynegocjowane i podpisane umowy z użytkownikami publicznymi oraz prywatnymi, współpracuje z wieloma organizacjami krajowymi i zagranicznymi.

ZAPA jako pierwsza tego typu organizacja może poszczycić się certyfikatem ISO 9001:2008. Ważniejsze jednak od międzynarodowego znaku jakości jest zaufanie, jakim darzy ją środowisko filmowe.

Wynagrodzenia za korzystanie z utworów audiowizualnych (tantiemy) płacone są przez tzw. użytkowników. Użytkownikiem może być nadawca telewizyjny, operator kablowy, kino jak również hotel czy dystrybutor płyt DVD. ZAPA negocjuje i podpisuje umowy z użytkownikami, inkasuje od nich tantiemy, a następnie dzieli je i wypłaca uprawnionym czyli autorom i producentom. ZAPA inkasuje tantiemy w imieniu uprawnionych, którzy już powierzyli jej swoje prawa, ale też w imieniu tych, którzy zrobią to w przyszłości. Daje to gwarancję, że uprawnieni niebędący członkami ZAPA w momencie inkasowania tantiem otrzymają należne im pieniądze za okres sprzed ich zgłoszenia się do ZAPA.

ZAPA współpracuje z najważniejszymi stowarzyszeniami zrzeszającymi organizacje zbiorowego zarządzania na całym świecie, takimi jak: CISAC (http://www.cisac.org/), Eurocopya (http://www.eurocopya.org/) i SAA (http://www.saa-authors.eu/) oraz AGICOA (http://www.agicoa.org/). Celem tej współpracy jest wzmocnienie statusu twórcy i dbałość o poszanowanie jego praw bądź też ochrona interesów producentów.

W Polsce, ZAPA stale współpracuje z innymi organizacjami zbiorowego zarządu, tj. Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS, Stowarzyszeniem Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji (ZASP), Związkiem Producentów Audio-Video (ZPAV), Związkiem Polskich Artystów Plastyków (ZPAP), Związkiem Polskich Artystów Fotografików (ZPAF), czy Krajową Izbą Producentów Audiowizualnych (KIPA).

Kontakt z ZAPA:

tel. 22 581 43 60
e-mail: sekretariat@zapa.org.pl

ul. Żelazna 28/30
00-832 Warszawa

www.zapa.org.pl

  • „Transgresja” w programie 15. LGBT+ FF w Warszawie

  • „Transgresja” Diany Szczotki zostanie zaprezentowana w programie jubileuszowej, 15. edycji LGBT+ Film Festival, odbywającego się w Warszawie w dniach 5 – 13 kwietnia. Festiwal zaprezentuje liczne filmy z całego świata w sześciu sekcjach, a pokazy będą się odbywały również we Wrocławiu (12-18.04), Łodzi (12-18.04), Szczecinie (12-18.04), Krakowie (12-18.04), Koninie (12-14.04), Gdańsku (13-16.04) i Poznaniu (6-12.05).

Więcej aktualności