Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.
Zamknij
GSFLogo
GSFLogoTXT
szukaj
heartyoutuberssblip
PREMIERA 24 Blizy. Majewski, Popowski i Huelle o „Przyszłości kina” – 16 września, środa, godz. 18:30, Gdyńskie Centrum Filmowe, Sala Goplana, pl. Grunwaldzki 2
Data publikacji: 2015-09-12

W najnowszym, premierowym numerze Blizy - 3 (24) 2015 redaktorzy postanowili zabawić się w futurologię – wyobrazić sobie drogi, którymi dalej podąży kino. Zapytali o nie kapłanów dziesiątej muzy, artystów innych dyscyplin, a także badaczy zjawiska i – co było do przewidzenia – nie otrzymaliśmy jednej odpowiedzi. W nowootwartym Gdyńskim Centrum Filmowym o przyszłości kina z Pawłem Huelle rozmawiać będą wybitny reżyser i scenarzysta Janusz Majewski oraz dyplomata i pisarz Maciej Popowski. 
PREMIERA 24 Blizy. Majewski, Popowski i Huelle o „Przyszłości kina” – 16 września, środa, godz. 18:30, Gdyńskie Centrum Filmowe, Sala Goplana, pl. Grunwaldzki 2data: 16 września 2015 (środa)

godzina: 18:30

miejsce: Gdyńskie Centrum Filmowe, Sala Goplana, pl. Grunwaldzki 2, Gdynia

bilety: wstęp wolny, spotkanie odbędzie się po projekcji filmu „Lekcja martwego języka”

Od ostatnich lat XIX wieku, kiedy bracia Lumière rozgrzali projekcyjną salę obrazem tłumu robotników wychodzących z fabryki, a później pociągu wjeżdżającego na stację w La Ciotat, kinowa lokomotywa rozpędza się i z hukiem taranuje wszystkie przeszkody, które stają jej na drodze. Ta stosunkowo młoda dziedzina sztuki, dzięki wielu czynnikom – koncentracji czasowej, łatwości odbioru, polisensoryczności – coraz bardziej wydaje się wypełniać słynną tezę Lenina, że film jest najważniejszą ze sztuk. A jednak – każdorazowo dynamiczny rozwój, nadzwyczajne tempo wymagają zastanowienia się nad przyszłością, możliwymi konsekwencjami, zmianami wewnątrz i na zewnątrz zjawiska.

O kinie powiedziano i napisano już sporo. Filmoznawstwo i krytyka filmu należą do kwitnących i zdecydowanie modnych dziedzin twórczej działalności, szczególnie wśród młodych naukowców i fascynatów. Może udaje im się nadążać za sztuką, ale czy potrafią ją wyprzedzić? Odpowiedzi poszukiwali: Agnieszka Holland, Janusz Majewski, Robert Gliński, Roman Gutek, Artur Liebhart, Wojciech Kuczok, Paweł Huelle i wielu wielu innych.

- Dostaliśmy wiele różnych odpowiedzi na te pytanie, bazujących na doświadczeniach i analizach. Rozciągają się one od przeczucia końca kina do pewności jego kwitnącego rozwoju. Od wieloaspektowego powrotu do przeszłości do eksplorowania niewykorzystanych jeszcze tematów i multimedialnych możliwości - mówi Adam Kamiński, sekretarz redakcji Blizy. - Tego jednak należało się spodziewać. Formy sztuki kończą się, by rozpocząć nowe istnienie, wracają do przeszłości, by tworzyć przyszłość. Przyszłość zatem jest przewidywalna. Tak, tego możemy być pewni. Podobnie jak i tego, że – cytując tytuł jednego z esejów – będzie zaskakująca – dodaje.

W numerze publikujemy także plakaty i obrazy telewizyjne światowej sławy malarza Wojciecha Fangora w związku ze współpracą „Blizy” z Wydziałem Malarstwa ASP w Gdańsku.

„Bliza” to pierwszy w historii ogólnopolski magazyn artystyczny wydawany w Gdyni. Pismo ukazuje się od listopada 2009 r. „Bliza” stara się łączyć wysoki, ogólnopolski poziom kulturalny z ukazywaniem ważnych lokalnych zdarzeń i osobowości. Jako magazyn artystyczny prezentuje zjawiska z różnych dziedzin sztuk: plastycznych, muzycznych, teatralnych, filmowych, literatury, architektury. Interesuje się także obyczajowością i semiotyką rzeczywistości.


Redagują: Paweł Huelle - redaktor naczelny; Adam Kamiński - sekretarz redakcji; Piotr Millati -redakcja eseju; Wojciech Boros - redakcja poezji; Magda Danaj - rysuje; Przemek Rydzewski-promuje.
Trwa rekrutacja na Warsztaty kompozycji muzyki filmowej
Gdyńska Szkoła Filmowa zaprasza na czwartą edycję Warsztatów kompozycji muzyki filmowej z laureatem Oscara Janem A.P. Kaczmarkiem w dniach 18-24 października 2021 roku

Zgłoszenia przyjmowane są od 1 lipca do 15 września 2021 roku.Trwa rekrutacja na Warsztaty kompozycji muzyki filmowej
Serdecznie zapraszamy młodych twórców filmowych, w szczególności licealistów, do wzięcia udziału w BEZPŁATNYCH zdalnych warsztatach i masterclassach z uznanymi polskimi twórcami.

Spotkania realizowane będą w ramach XIV Przeglądu Amatorskich Filmów Uczniowskich ALBATROSY.

Bezpłatne masterclassy i warsztaty filmowe online
POWRÓT NA GÓRĘ STRONY © GSF 2010 | Polityka prywatności
projekt: Adam Żebrowski