Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.
Zamknij
GSFLogo
GSFLogoTXT
szukaj
heartyoutuberssblip
"Common Baltic. Short Film Contest" – miesiąc z Bałtykiem
Data publikacji: 2015-08-06
Culture.pl i Festiwal Filmowy w Gdyni oraz Pomorska Fundacja Filmowa i Gdyńska Szkoła Filmowa ogłaszają konkurs na film krótkometrażowy o tożsamości krajów położonych nad Morzem Bałtyckim. Do konkursu zgłaszać można filmy o długości 1-5 minut, które poruszają tematykę związaną właśnie z regionem Morza Bałtyckiego – jego kulturą, tożsamością kulturową, historią, społeczeństwem, ciągłą transformacją.
 Common Baltic. Short Film Contest – miesiąc z BałtykiemUczestnicy konkursu na przygotowanie filmów mają miesiąc - 4 wakacyjne tygodnie, które wielu mieszkańcom tego regionu Europy kojarzą się właśnie z Bałtykiem. Zachęcamy do wykorzystania tego czasu do refleksji nad tym jakie są twarze regionu Morza Bałtyckiego, nad jego tożsamością i przełożenia tego na język filmu. Konkurs ma formułę otwartą – mogą w nim brać udział zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Z Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Szwecji, Norwegii, Danii, Niemiec, Rosji ( Obwód Kaliningradzki i St. Petersburg), Islandii i z Polski.

Jak pisze skandynawista dr Włodzimierz Pessel, „mija ćwierćwiecze od chwili, gdy Morze Bałtyckie przestało pełnić funkcję zasieku.(…) Wielka transformacja Europy Środkowo-Wschodniej spełniła marzenia o swobodnych przepływach i spowodowała, że Bałtyk, gdy chodzi o potencjał relacji kulturowych, stał się znowu tym, co przypisała mu przyroda, akwenem śródlądowym, regionalnym, więc sprzyjającym intensywnemu sąsiedztwu. Skandynawowie i Niemcy nazywają go przecież jeziorem (szw. Östersjön, niem. Ostsee), w tradycjach kultury zapisał się zwrot <Morze Śródziemne północnej Europy>. Wydawałoby się, że ta wielowymiarowość i wielokulturowość została przywrócona. (…)Nadeszła odpowiednia pora na to, aby młodzi i twórczy ludzie, adepci sztuki filmowej, pomyśleli nad tym, na czym rzeczywiście polega to morskie sąsiedztwo. Czy w naszym nadbałtyckim świecie spełnia się postulat <rodzinnej Europy> zgłoszony przed laty przez noblistę Czesława Miłosza?”

Filmy można nadsyłać do 25 sierpnia za pośrednictwem strony Culture.pl, gdzie powstał specjalny formularz. Najlepsze z nich wybierz jury w składzie:

· Leszek Kopeć - przewodniczący jury - dyrektor Festiwalu Filmowego w Gdyni oraz prezes zarządu Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni

· Magnus von Horn – mieszkający w Polsce reżyser filmowy szwedzkiego pochodzenia. Absolwent i wykładowca PWSFTviT. Jego ostatni film "Intruz" miał swoją premierę na 68. Festiwalu w Cannes

· Olga Wysocka – zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza

· Grzegorz Skorupski - ekspert filmowy Instytutu Adama Mickiewicza

Nagrody dla autorów najlepszych filmów zostaną wręczone wewrześniu podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Konkurs „Common Baltic” jest częścią programu kulturalnego prowadzonego przez Instytut Adama Mickiewicza pod flagową marką Culture.pl w regionie Morza Bałtyckiego. Po krajach Partnerstwa Wschodniego i Azji jest to kolejny obszar, gdzie będzie długookresowo zwiększona aktywność Instytutu i prowadzone międzynarodowe projekty kulturalne i kulturalno-społeczne. Projekt będzie obejmował: Polskę, Rosję (Obwód Kaliningradzki i St. Petersburg), Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię, Norwegię, Szwecję, Danię, Niemcy, a także Islandię.Szczegóły i regulamin konkursu

culture.pl/en/article/common-baltic-shorts-film-contest-2015-regulations

Klip

https://vimeo.com/134745505

Konkurs:
http://culture.pl/en/article/common-baltic-short-film-contest-a-month-by-the-baltic-sea


wersja pl:
http://culture.pl/pl/artykul/common-baltic


i rosyjska:
http://culture.pl/ru/article/common-baltic-festival-korotkometrazhnyh-filmov-mesyac-s-baltiyskim-morem


formularz zgłoszeniowy:
http://www.gsf.pl/common_baltic/registration/
Trwa rekrutacja na Warsztaty kompozycji muzyki filmowej
Gdyńska Szkoła Filmowa zaprasza na czwartą edycję Warsztatów kompozycji muzyki filmowej z laureatem Oscara Janem A.P. Kaczmarkiem w dniach 18-24 października 2021 roku

Zgłoszenia przyjmowane są od 1 lipca do 15 września 2021 roku.Trwa rekrutacja na Warsztaty kompozycji muzyki filmowej
Serdecznie zapraszamy młodych twórców filmowych, w szczególności licealistów, do wzięcia udziału w BEZPŁATNYCH zdalnych warsztatach i masterclassach z uznanymi polskimi twórcami.

Spotkania realizowane będą w ramach XIV Przeglądu Amatorskich Filmów Uczniowskich ALBATROSY.

Bezpłatne masterclassy i warsztaty filmowe online
POWRÓT NA GÓRĘ STRONY © GSF 2010 | Polityka prywatności
projekt: Adam Żebrowski