Premiera. Film „Citizenfour” – Oscar 2015

Kwartalnik Artystyczny Bliza zaprasza na premierowy pokaz specjalny filmu „Citizenfour” – tegorocznego laureata Oscara i nagrody BAFTA w kategorii: Najlepszy Film Dokumentalny. W styczniu 2013 roku reżyserska filmowa Laura Poitras otrzymała serię kodowanych e-maili od anonimowego źródła określającego siebie mianem „Citizen Four”. Ich autor pisał, że ma dowody na nielegalne podsłuchy na wielką skalę prowadzone m.in. przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego. Wkrótce w Hongkongu sfilmowała rozmowy z mężczyzną, którego świat poznał później jako Edwarda Snowdena. Gościem spotkania będzie dr Jacek Kołtan – filozof i politolog, kieruje Wydziałem Myśli Społecznej w Europejskim Centrum Solidarności, jest współautorem raportu poświęconego ruchowi społecznemu ACTA pt. „Obywatele ACTA.”

Premiera. Film „Citizenfour” – Oscar 2015

data: 23 maja 2015 (sobota)

godzina: 18:00

miejsce: Klub Filmowy w Gdyni, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Al. Zwycięstwa 96/98

wstęp: Kwartalnik Artystyczny Bliza (jeden z dwu – od wyboru – najnowszych numerów) do kupienia na miejscu w specjalnej cenie 10 zł


Długo oczekiwany obraz Laury Poitras o największym skandalu politycznym naszych czasów objawiony światu z pierwszej ręki. Trzecia część trylogii filmowej o Ameryce po 9/11 (poprzednie filmy to „Mój kraj, mój kraj” i „Przysięga”) miała początkowo opowiadać o nadużywaniu władzy i łamaniu prawa przez agencje bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. Reżyserka pracowała nad filmem od kilku lat, gdy w styczniu 2013 roku otrzymała serię kodowanych e-maili od anonimowego źródła określającego siebie mianem „Citizen Four”. Ich autor pisał, że ma dowody na nielegalne podsłuchy na wielką skalę prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) we współpracy z wieloma zagranicznymi służbami. Pięć miesięcy później Poitras poleciała do Hongkongu z dziennikarzami z „Guardiana”: Glennem Greenwaldem i Ewenem MacAskilllem. Sfilmowali tam rozmowy z mężczyzną, którego świat poznał później jako Edwarda Snowdena. Jeden z prawników w filmie mówi, że w naszych czasach wolność jest tożsama z utrzymaniem prywatności, która staje się ostatnim bastionem autonomii w zglobalizowanym świecie.

Film nie jest tylko szczegółowym zapisem tych rozmów oraz atmosfery pokoju hotelowego za zakrytymi kotarami, ale pokazuje również konsekwencje rewelacji Snowdena i reakcje na nie pochodzące z całego świata. Ten pesymistyczny thriller dokumentalny odkrywa, że żyjemy w czasach przypominjących świat opisany przez Orwella. Czy godzimy się na życie pod kontrolą, która nie zna granic? Czy jesteśmy zainteresowani walką o swoją prywatność? Laura Poitras pracując nad filmem, była wielokrotnie zatrzymywana przy przekraczaniu granicy z USA, a po premierze światowej filmu przeniosła się do Berlina.

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=XiGwAvd5mvM

Kwartalnik Artystyczny Bliza, Gdyńska Szkoła Filmowa we współpracy z Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym oraz Centrum Nauki EXPERYMENT kontynuują wspólny projekt spotkań z filmami DOCS AGAINST GRAVITY FF. W cyklu zobaczymy unikatowe filmy dokumentalne, nagrodzone nie tylko na DOCSAG, ale również na wielu innych festiwalach w Europie i na całym świecie. Po każdym pokazie zapraszamy do dyskusji z osobami, które dzięki specjalistycznej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu wzbogacą zaprezentowany film dodatkowym komentarzem.

  • „Transgresja” w programie 15. LGBT+ FF w Warszawie

  • „Transgresja” Diany Szczotki zostanie zaprezentowana w programie jubileuszowej, 15. edycji LGBT+ Film Festival, odbywającego się w Warszawie w dniach 5 – 13 kwietnia. Festiwal zaprezentuje liczne filmy z całego świata w sześciu sekcjach, a pokazy będą się odbywały również we Wrocławiu (12-18.04), Łodzi (12-18.04), Szczecinie (12-18.04), Krakowie (12-18.04), Koninie (12-14.04), Gdańsku (13-16.04) i Poznaniu (6-12.05).

Więcej aktualności