Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.
Zamknij
GSFLogo
GSFLogoTXT
szukaj
heartyoutuberssblip
Jerzy Illg i „Wielkie wędrówki” - 18. – emigracyjny – numer Blizy
Data publikacji: 2014-03-21
W najnowszym, 1 (18) 2014, numerze „Blizy” zatytułowanym „Wielkie wędrówki” proponujemy czytelnikom refleksję nad różnymi formami wielkich ludzkich wędrówek. Od ważnych podróży, poprzez emigrację, do ruchów twórczej wyobraźni. Wraz z autorami, m.in. Henrykiem Grynbergiem, Jerzym Illgiem czy Krzysztofem Niewrzędą, zastanawiamy się nad wpływem emigracji na kulturę, sztukę, sposób życia oraz tożsamość współczesnych Polaków i Europejczyków. Do współpracy nad numerem zaprosiliśmy m.in. Muzeum Emigracji w Gdyni. Najnowszą Blizę w gdyńskim InfoBoxie zainauguruje Jerzy Illg - publicysta, krytyk literacki i wydawca, nauczyciel akademicki, a przede wszystkim redaktor naczelny Społecznego Instytutu Wydawniczego „Znak”.
Jerzy Illg i „Wielkie wędrówki” - 18. – emigracyjny – numer Blizydata: 24 marca 2014 (poniedziałek)

godzina: 19:00

miejsce: InfoBox Gdynia, ul. Świętojańska 30, 81-372

bilety: wstęp wolny

Nie ma żadnej wątpliwości, że pojęcie emigracji w ostatnich dziesięcioleciach w Polsce znacznie ewoluowało. To wieloaspektowe zjawisko wciąż dotyka trudnych, nieraz bolesnych, aspektów ludzkiego losu, ale jego waloryzacja jest o wiele jaśniejsza i różnorodna niż kiedyś. Do znanych biografii wielkich artystów, odkrywców, badaczy, którzy część życia spędzili na emigracji, dołączają niezwykle interesujące losy współczesnych nam jednostek. Dziś nie chodzi już głównie – jak dawniej – o ratowanie bytu swojego i swojej rodziny czy inne skrajnie sytuacje przymusowe, ale raczej o zdobycie lepszą pracę, zrobienie kariery, naukę języków, poznanie odmiennej rzeczywistości, wzbogacanie doświadczeń czy pęd za marzeniami. Emigracja stała się naturalnym, nieodłącznym elementem świata, w którym żyjemy.

- Trudno powstrzymać się od refleksji, że numer, zaplanowany bez wątpienia w innej rzeczywistości niż ta, w której opuszcza drukarskie szpalty, trafia na czas kolejnych przewartościowań w naszym myśleniu o historii, pokazując głęboką potrzebę refleksji, porównań, analiz dotyczących także spraw emigracji. To też znalazło swoje odzwierciedlenie w najnowszej Blizie, w której odnajdziemy zarówno teksty mówiące o doś­wiadczeniu osobistym, nawiązujące do wędrówek artystów i przetwarzaniu ich w sztuce, jak i rozmowy o emigracji – mówi sekretarz redakcji Adam Kamiński.

„Bliza” to pierwszy w historii magazyn artystyczny wydawany w Gdyni. Pismo ukazuje się od listopada 2009 r. „Bliza” stara się łączyć wysoki, ogólno­polski poziom kulturalny z ukazywaniem ważnych lokalnych zdarzeń i osobowości. Jako magazyn artystyczny prezentuje zjawiska z różnych dziedzin sztuk: plastycznych, muzycznych, teatralnych, filmowych, literatury, architektury. Interesuje się także obyczajowością i semiotyką rzeczywistości.

Redagują: Paweł Huelle – redaktor naczelny; Adam Kamiński – sekretarz redakcji; Piotr Millati – redakcja eseju; Wojciech Boros – redakcja poezji; Magda Danaj – rysuje.
Bezpłatne masterclassy i warsztaty filmowe online
Serdecznie zapraszamy młodych twórców filmowych, w szczególności licealistów, do wzięcia udziału w BEZPŁATNYCH zdalnych warsztatach i masterclassach z uznanymi polskimi twórcami.

Spotkania realizowane będą w ramach XIV Przeglądu Amatorskich Filmów Uczniowskich ALBATROSY.

Bezpłatne masterclassy i warsztaty filmowe online
Absolwent Wydziału Reżyserii Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Paweł Podolski, otrzymał nagrodę dla najlepszego międzynarodowego reżysera za swój debiut "Czy potwory jedzą kiwi?" na Austin Comedy Film Festival.Paweł Podolski nagrodzony w Stanach
POWRÓT NA GÓRĘ STRONY © GSF 2010 | Polityka prywatności
projekt: Adam Żebrowski