Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.
Zamknij
GSFLogo
GSFLogoTXT
szukaj
heartyoutuberssblip
Już dziś o 20:15 film "Po zachodzie" w Klubie Filmowym w Gdyni
Data publikacji: 2014-02-25
Kwartalnik Artystyczny Bliza zaprasza na trójmiejską premierę i specjalny pokaz filmu „Po zachodzie” zwycięzcy 8. edycji PLANETE+ DOC Film Festival. Film w reżyserii Nikolausa Geyrhaltera to próba diagnozy kultury Zachodu, niezwykła kompilacja kontrastujących ze sobą sekwencji niby znanych nam obrazów, przedstawiających nocne życie miast i żyjących w nich ludzi: pracę, zabawę i szaleństwo, narodziny i śmierć, aktywność i chorobę, rzeczywistość szpitali, pracę policjantów, językową Wieżę Babel, jak również świat polityki i mediów. Reżyser w ciągu 14 miesięcy nagrał 170 godzin materiału, aby następnie, na jego bazie, zmontować subiektywny obraz naszej współczesności. Gościem specjalnym będzie wykładowca Gdyńskiej Szkoły Filmowej - reżyser i operator Sławomir Pultyn.  
Już dziś o 20:15 film Po zachodzie w Klubie Filmowym w Gdynidata: 25 lutego 2014 (wtorek)

godzina: 20:15

miejsce: Klub Filmowy w Gdyni, ul. Waszyngtona 1

wstęp: Kwartalnik Artystyczny Bliza (jeden z dwu - od wyboru - najnowszych numerów) do kupienia na miejscu w specjalnej cenie 10 zł

Ukazując podbrzusze cywilizacji z perspektywy nocy, „Po Zachodzie” to mocne filmowe oskarżenie, doskonale sformułowane przez Nikolausa Geyrhalter pod względem kompozycyjnym i tempa narracji – czytam w werdykcie jury 8. PLANETE+ DOC FF. -Tytuł oryginalny w języku niemieckim oznacza „zachód”, a dosłownie - „ziemię wieczorną”. Podobnie jak w swoim wcześniejszym filmie „Nasz chleb powszedni” na temat rolnictwa przemysłowego, i tym razem Geyerhalter przeprowadza chłodną, surową i dość ostrą krytykę niesłychanego nadmiaru stosowanych w europejskich miastach technologii i środków bezpieczeństwa. Co jakiś czas w tym oskarżeniu przeciw „postępowi” i „nowoczesności” pojawiają się elementy humorystyczne. Niesłychane, że w tym całkowicie pozbawionym narracji filmie przesłanie Geyerhaltera jest całkowicie czytelne. Reżyser otwiera przed nami właz prowadzący do ścieków współczesnego świata, byśmy przekonali się, na czym opiera się rzeczywistość widziana na powierzchni.

- Ktokolwiek żyje w raju musi jednocześnie być gotowym, żeby go bronić. Ten film opowiada o Europie w XXI wiekutłumaczy Nikolaus Geyrhalter i dodaje - można ten obraz interpretować dwojako. Z jednej strony chodzi tu o odwieczne pytanie o to, jak żyje człowiek kultury Zachodu, która w powszechnym rozumieniu uważana jest za wyższą formę kultury. Z drugiej strony, skoro tak żyjemy, to dlaczego wierzymy, że nikt inny nie ma prawa w tym uczestniczyć? Co zatem chronimy i w jaki sposób? W tym filmie staram się pokazać wybrane mechanizmy funkcjonowania współczesnej zachodniej cywilizacji.

Kwartalnik Artystyczny Bliza, Gdyńska Szkoła Filmowa i Gdynia Kulturalna kontynuują wspólny projekt spotkań z filmami PLANETE+ DOC FF. W comiesięcznym cyklu zobaczymy unikatowe filmy dokumentalne, nagrodzone nie tylko na PLANETE+ DOC, ale również na wielu innych festiwalach w Europie i na całym świecie. Po każdym pokazie zapraszamy do dyskusji z osobami, które dzięki specjalistycznej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu wzbogacą zaprezentowany film dodatkowym komentarzem.

Trailer:

http://www.youtube.com/watch?v=n33PAsl7oIU
Bezpłatne masterclassy i warsztaty filmowe online
Serdecznie zapraszamy młodych twórców filmowych, w szczególności licealistów, do wzięcia udziału w BEZPŁATNYCH zdalnych warsztatach i masterclassach z uznanymi polskimi twórcami.

Spotkania realizowane będą w ramach XIV Przeglądu Amatorskich Filmów Uczniowskich ALBATROSY.

Bezpłatne masterclassy i warsztaty filmowe online
Absolwent Wydziału Reżyserii Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Paweł Podolski, otrzymał nagrodę dla najlepszego międzynarodowego reżysera za swój debiut "Czy potwory jedzą kiwi?" na Austin Comedy Film Festival.Paweł Podolski nagrodzony w Stanach
POWRÓT NA GÓRĘ STRONY © GSF 2010 | Polityka prywatności
projekt: Adam Żebrowski