GDYNIA NA DUŻYM EKRANIE – Gdynia w filmie promocyjnym i reklamowym

W piątek 26 kwietnia 2013 o godz. 18:00 w Sali Morskiej Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni odbędzie się trzecie w tym roku spotkanie w ramach cyklu GDYNIA NA DUŻYM EKRANIE zatytułowane „Gdynia w filmie promocyjnym i reklamowym”.

GDYNIA NA DUŻYM EKRANIE – Gdynia w filmie promocyjnym i reklamowym

Organizatorzy zapraszają na przegląd archiwalnych filmów promocyjnych, reklamowych, dokumentalnych i oświatowych zrealizowanych w latach 30. i 60. na zlecenie Noeovox-Sektor, Ośrodka Usług Filmowych i Reklamy Kinowej, Centromoru (Centrala Morska Importowo-Eksportowa), Zarządu Portowego Gdańsk-Gdynia, Zarządu Portu Gdynia. Dzięki nim można zobaczyć, jak powstawała nowoczesna infrastruktura portowa, wykorzystywana nie tylko do przewozu towarów, ale i pasażerów. Można też dowiedzieć się z nich, jak budowano “okno na świat” przedwojennej i powojennej Polski, miejsca do którego warto było przyjechać i z którego można było wyruszyć w świat. Obrazy te tworzyły legendę Gdyni i jednocześnie z niej wyrastały – była to wizja organicznego związku z morzem, które symbolizowało otwartość i żywy kontakt z każdym zakątkiem globu. Filmy tego rodzaju, często realizowane z anglojęzycznym lektorem, miały efektownie prezentować miasto i jego potencjał przemysłowy stając się wygodnym narzędziem pomocnym w pozyskiwaniu zagranicznych kontrahentów. Przedstawiają nowoczesne metody budowy statków w polskich stoczniach, są marketingową wizytówką gdyńskiego portu i terminala kontenerowego. Wśród prezentowanych reklam znajdą się bardzo ciekawe krótkometrażówki zachęcające do zakupu polskich jachtów różnych typów. W programie spotkania znajdzie się wyjątkowa filmowa perełka „Ametyst Are The Girl’s Best Friend” zrealizowana prawdopodobnie w połowie lat 60 reklamówka z udziałem modelki i ówcześnie wielkiej gwiazdy polskiego kina Teresy Tuszyńskiej, której sławę przyniosła rola u boku Zbigniewa Cybulskiego w filmie Janusza Morgensterna „Do widzenia, do jutra…” (1960). To filmowe spotkanie z historią będzie możliwe dzięki podjęciu współpracy przez Gdyńską Szkołę Filmową i podmioty badające historię miasta od jego często mniej znanych, ale kluczowych stron – czym, między innymi, zajmuje się Muzeum Emigracji w Gdyni.

Gościem spotkania będzie historyk filmu dr hab. Krzysztof Kornacki (Uniwersytet Gdański, Gdyńska Szkoła Filmowa).

GDYNIA NA DUŻYM EKRANIE to cykl tematycznych spotkań adresowanych do mieszkańców i miłośników historii miasta. Celem projektu jest premierowa publiczna prezentacja mało znanych i często niepublikowanych archiwalnych materiałów filmowych, kronik oraz fragmentów filmów dokumentalnych i fabularnych związanych z historią Gdyni.

Projekcje mają charakter otwarty i nieodpłatny, poprzedzają je spotkania z publicznością, wykłady i prelekcje przygotowane przez autora projektu – dziennikarza, reżysera, scenarzystę – Marcina Borchardta (Gdyńska Szkoła Filmowa) oraz zaproszonych gości – znanych historyków, znawców dziejów miasta. Projekt współorganizuje Muzeum Emigracji w Gdyni, które na nowo podejmuje wątki znaczenia miasta na mapie krajowych i światowych szlaków tranzytowych, komunikacyjnych i migracyjnych.

Tegoroczny plan realizacji projektu GDYNIA NA DUŻYM EKRANIE przewiduje pięć otwartych spotkań tematycznych z udziałem publiczności. Kolejne, poświęcone historii szkolnictwa morskiego w Gdyni oraz dziejom najsłynniejszego polskiego żaglowca – Daru Pomorza – odbędzie się jesienią.

Spotkanie „ GDYNIA NA DUŻYM EKRANIE: Gdynia w filmie promocyjnym i reklamowym”, przygotowały: Gdyńska Szkoła Filmowa, Muzeum Emigracji w Gdyni i Epoka TV. Partnerem medialnym projektu jest kwartalnik literacki „Bliza”.

  • „Saudade” oraz „Wskrzeszenie” i „Sabina” na 21. festiwalu Węgiel w Katowicach

  • Nadchodzący 21. Festiwal Filmów Szkolnych Węgiel zaprezentuje w konkursie „Saudade” Wojciecha Pokorskiego. Festiwal otworzy warsztat specjalny Roberta Glińskiego „Scena fabularna w jednym ujęciu”, później odbędzie się warsztat Kamila Przełęckiego poświęcony pracy z AI, a w ramach towarzyszących festiwalowi targów filmowych nastąpi specjalna prezentacja „Wskrzeszenia” Luizy Budejko i „Sabiny” Diany Zamojskiej.

  • A może zoom na morze? Ucz się od najlepszych i wygraj 20 tys. zł

  • Marzysz o karierze reżysera? Kreatywność jest twoją mocną stroną? Spróbuj swoich sił w konkursie filmowym i skieruj zoom na morze. Wygrasz nie tylko pieniądze na realizację filmu, ale będziesz mógł pracować pod okiem wybitnych ekspertów. Morze cię kręci? Złap 20 tys. zł.

  • „Transgresja” w konkursie Porto Femme FF w Portugalii

  • „Transgresja” Diany Szczotki weźmie udział w konkursie filmów studenckich Festiwalu Filmów Kobiecych Porto Femme w Portugalii, odbywającego się w dniach 16 – 21 kwietnia. Festiwal zaprezentuje filmy w dziewięciu sekcjach konkursowych, prezentujących najnowsze filmy twórczyń z całego świata.

Więcej aktualności