Stephen Cleary w kinie Kultura

Szkoła Wajdy, Media Desk Polska, Koło Młodych SFP i Gdyńska Szkoła Filmowa zapraszają na otwarte seminarium pt. „Kino gatunkowe”, które poprowadzi doświadczony script doctor – Stephen Cleary.

Stephen Cleary w kinie Kultura

Seminarium odbędzie się w dniach 25-26 czerwca 2012r. w kinie Kultura w Warszawie. Jest organizowane w ramach trwającej w Szkole Wajdy 2. edycji PROGRAMU DLA PRODUCENTÓW KREATYWNYCH.

Kino gatunkowe nie było nigdy silnie obecne w tradycji naszej kinematografii. Dramat, kino społeczne, polityczne, meandry polskiej historii tak, ale horrory, thrillery, komedie romantyczne już raczej nie. A przecież widz lubi kino gatunków. Warto zatem popatrzeć, jak robią to inni i pomyśleć, jak można by robić to u nas.

Stephen Cleary poruszy kwestię kina gatunków jako osobnego zjawiska we współczesnej kinematografii, a następnie szczegółowo scharakteryzuje poszczególne gatunki i na konkretnych przykładach pokaże, jakie mechanizmy „rządzą” poszczególnymi gatunkami i skupi się na ich najbardziej charakterystycznych cechach.

Podczas dwudniowego seminarium zostaną poruszone następujące kwestie:

· Czym jest gatunek?

· W jaki sposób wybór gatunku wpływa na opowiadaną historię, kształt i budżet filmu oraz dystrybucję?

· 8 podstawowych elementów każdego gatunku, czyli jak to działa?

· Dlaczego dobrze jest znać kontekst i historię gatunku? (na przykładzie thrillera)

· Co każdy scenarzysta i producent powinien wiedzieć o pisaniu horroru, thrillera, melodramatu, komedii romantycznej, czyli ABC każdego z tych gatunków.

· Jak można łączyć gatunki, czyli o mariażach romansu z komedią i thrillerem i nie tylko J

Seminarium jest adresowane do scenarzystów, reżyserów, producentów oraz wszystkich tych, którzy w swojej pracy stykają się ze scenariuszami, a często brakuje im narzędzi do ich właściwego rozwoju.

Stephen Cleary jest script doctorem z ponad 20-letnim stażem w branży filmowej. Pracował przy rozwijaniu scenariuszy filmów takich reżyserów, jak m.in. Ken Loach czy Michael Winterbottom. Jest założycielem największej europejskiej prywatnej firmy zajmującej się developmentem filmowym – Arista. Jest konsultantem wielu programów szkoleniowych dla filmowców (m.in. w Japonii i Australii); prowadzi zajęcia z kreatywnego pisania na uniwersytecie w Melbourne.

Uczestnictwo w seminarium jest bezpłatne.

Zajęcia będą prowadzone w języku angielskim.

Data: 25-26 czerwca.

Godziny: 10:00 – 17:00, z przerwą 13:00 – 14:00.

Miejsce: kino Kultura, Krakowskie Przedmieście 21/23

W przypadku pytań prosimy o kontakt ze Szkołą Wajdy: Magda Koszalińska mkoszalinska@wajdaschool.pl.

Chętni do udziału w seminarium proszeni są o zgłoszenie swojego uczestnictwa: mkoszalinska@wajdaschool.pl; tel. 22 851 10 56 w kopii do biuro@mediadeskpoland.eu

PROGRAM DLA PRODUCENTÓW KREATYWNYCH

Program dla PRODUCENTÓW KREATYWNYCH adresowany jest do osób przekonanych, że producent to nie księgowy liczący pieniądze, a reżyser to nie jedyna osoba odpowiedzialna za kreatywne myślenie o filmie. Zapraszamy osoby, które chcą rozwinąć swoje umiejętności czytania i twórczego analizowania tekstu, pogłębić znajomość mechanizmów finansowych i rynkowych, a w konsekwencji świadomie pilotować proces pracy nad scenariuszem i dbać o kompleksowy development filmu. W ramach programu uczestnicy przygotowują pakiet produkcyjny swojego projektu, przedstawiający koncepcję realizacyjną filmu pod względem artystycznym – literackim i wizualnym, a także finansowym, marketingowym i organizacyjnym.
Program jest adresowany zarówno do pracujących już absolwentów szkół filmowych jak i osób, które budują swoją „producencką drogę” poprzez pracę w zawodzie.

NABÓR NA 3. EDYCJĘ PROGRAMU JUŻ TRWA! SZCZEGÓŁY tutaj

Organizatorzy programu: Fundacja Edukacji Filmowej Andrzeja Wajdy, Media Desk Polska

Współorganizator wykładu: Koło Młodych przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, Gdyńska Szkoła Filmowa

Dofinansowanie programu: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Partner programu: Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych

  • „Saudade” oraz „Wskrzeszenie” i „Sabina” na 21. festiwalu Węgiel w Katowicach

  • Nadchodzący 21. Festiwal Filmów Szkolnych Węgiel zaprezentuje w konkursie „Saudade” Wojciecha Pokorskiego. Festiwal otworzy warsztat specjalny Roberta Glińskiego „Scena fabularna w jednym ujęciu”, później odbędzie się warsztat Kamila Przełęckiego poświęcony pracy z AI, a w ramach towarzyszących festiwalowi targów filmowych nastąpi specjalna prezentacja „Wskrzeszenia” Luizy Budejko i „Sabiny” Diany Zamojskiej.

  • A może zoom na morze? Ucz się od najlepszych i wygraj 20 tys. zł

  • Marzysz o karierze reżysera? Kreatywność jest twoją mocną stroną? Spróbuj swoich sił w konkursie filmowym i skieruj zoom na morze. Wygrasz nie tylko pieniądze na realizację filmu, ale będziesz mógł pracować pod okiem wybitnych ekspertów. Morze cię kręci? Złap 20 tys. zł.

  • „Transgresja” w konkursie Porto Femme FF w Portugalii

  • „Transgresja” Diany Szczotki weźmie udział w konkursie filmów studenckich Festiwalu Filmów Kobiecych Porto Femme w Portugalii, odbywającego się w dniach 16 – 21 kwietnia. Festiwal zaprezentuje filmy w dziewięciu sekcjach konkursowych, prezentujących najnowsze filmy twórczyń z całego świata.

Więcej aktualności