Laboratorium Sztuki
Data publikacji: 2012-02-21
Zdjęcia Filipa Jacobsona od jutra można oglądać w Galerii Integracja. Zapraszamy na wernisaż związany ze szczególnym projektem.
Laboratorium SztukiCentrum Integracja Gdynia Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji serdecznie zaprasza na uroczyste otwarcie Galerii Integracja. Otwarciu Galerii towarzyszyć będzie pokaz filmu w reż. Filipa Jacobsona, studenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej, oraz wernisaż zdjęć niewidomej Magdy Rataj i Filipa Jacobsona zrealizowanych podczas wyjątkowego spaceru.

Wernisaż odbędzie się w środę 22 lutego 2012 o godzinie 18:00 w siedzibie Centrum Integracja, ul. Traugutta 2, 81-388 Gdynia. Wstęp wolny.

Galeria Integracja „Laboratorium Sztuki” nieformalnie ruszyła w 2010 r. wernisażem „Projektu Kobieta”. Dzięki współpracy z Galerią Sztuki Szkolnej Gdyńskiej Szkoły Społecznej, w witrynach CI Gdynia pojawiły się w 2011 r. m.in. wystawy „RADABSTRA”, „Kocham podróże pachnące wolnością”, „Świat wokół mnie”, „Gdynia naturalnie piękna”.

W ramach Galerii, od ponad 6 miesięcy, w każdy poniedziałek odbywają się „Integracyjne spotkania z haftem” oraz działa grupa eksplorująca trójmiejskie muzea. 22 lutego 2012 roku zostanie otwarta Galeria, dzięki której wszystkie środowiska (prywatnoprawne, publicznoprawne, NGO) związane z działaniami na rzecz osób z niepełnosprawnością, będą miały okazje promowania działań integracyjnych i osób z niepełnosprawnością.

Okazją do rozpoczęcia wspólnych działań w ramach jedynej takiej Galerii w Polsce będzie pokaz dokumentalnego filmu krótkometrażowego w reż. Filipa Jacobsona, studenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Film opowiada o wyjątkowej relacji dwójki dziewięcioletnich dzieci. W czasie spaceru Basia i Maciek bawią się i kłócą, ale też wspólnie próbują zrozumieć świat i sposób, w jaki go postrzegają. Film powstał przy wsparciu Marszałka Województwa Pomorskiego.

Laboratorium Sztuki ruszy 22 lutego wystawą fotografii unikatowego projektu, w którym student Gdyńskiej Szkoły Filmowej, niewidoma uczennica szóstej klasy szkoły podstawowej i nauczyciel Gdyńskiej Szkoły Społecznej, wybrali się na fotograficzny spacer. Zdjęcia Magdy i Filipa pokazują jak różnie można patrzeć na świat, jak wyjątkowy może być moment robienia zdjęcia. Niesamowite zdjęcia niewidomej Magdy zachęcają do postawienia pytania o to jak i co widzimy? Zdjęcia Filipa prezentują wyjątkową relację między uczennicą a nauczycielem, który odkrywa przed nią świat obrazów.

Pan Mirek Pawlik jest nauczycielem religii w Gdyńskiej Szkole Społecznej. Po lekcjach prowadzi kółko artystyczne i fotograficzne. Część z jego uczniów to osoby niewidome. Magda Rataj jest uczennicą szóstej klasy. Całkowicie wzrok straciła we wrześniu 2010 roku. Magda portretuje Gdynię na podstawie dotyku, odgłosów i opowieści Pana Mirka, który opisuje jej to, czego sama nie może poczuć. Robi zdjęcia, bo to daje jej poczucie czegoś specjalnego. Migawkę naciska ostrożnie i bez pośpiechu. Najbardziej lubi fotografować naturę. Zdjęcia zrobiono w maju 2011 roku, kiedy do Magdy i Pana Mirka dołączył Filip Jacobson student Gdyńskiej Szkoły Filmowej i wspólnie wybrali się na spacer.

Galeria Integracja “Laboratorium Sztuki” otrzymała wsparcie finansowe ze środków ZMPG S.A. w Gdyni