Gdynia bardzo filmowa

Zobaczcie niepublikowane dotąd, archiwalne materiały sprzed lat. Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z filmową historią Gdyni.

Gdynia bardzo filmowa

Gdyńska Szkoła Filmowa, Kwartalnik Artystyczny Bliza , Epoka TV oraz
klub Tea-tralna zapraszają na cykl spotkań adresowany do mieszkańców
miasta, którego celem jest prezentacja mało znanych i niepublikowanych
dotąd archiwalnych materiałów filmowych, kronik oraz fragmentów filmów
dokumentalnych i fabularnych związanych z historią Gdyni.

Spotkanie i projekcje filmów odbędą się 28 lutego 2012 (wtorek) o godzinie 20:00 w klubie Tea-tralna, Teatr Miejskim im. Witolda Gombrowicza, Gdynia, ul. Bema 26.

Projekcje poprzedzą spotkania z publicznością i prelekcje przygotowane przez autorów projektu oraz zaproszonych gości – znanych historyków, znawców i miłośników dziejów miasta. Pierwsze spotkanie zatytułowane „Gdynia filmowa” poświęcone jest historii związków miasta z kinematografią polską od czasów dwudziestolecia międzywojennego do współczesności. Wieczór poprowadzi autor projektu – dziennikarz, reżyser, scenarzysta – Marcin Borchardt (Gdyńska Szkoła Filmowa) wraz z filmoznawcą dr Krzysztofem Kornackim (Uniwersytet Gdański, Gdyńska Szkoła Filmowa). Ilustracją spotkania będą fragmenty kilkunastu filmów fabularnych (m.in.  „Rapsodia Bałtyku” w reżyserii Leopolda Buczkowskiego z 1935, „Sygnały” Józefa Lejtesa z 1938, „Judeł gra na skrzypcach” Józefa Greena i Jana Nowiny-Przybylskiego z 1936), filmów dokumentalnych oraz zachowanych przedwojennych kronik Polskiej Agencji Telegraficznej.

Widzowie będą mieli niecodzienną okazję zobaczyć kilka archiwalnych rarytasów, w tym: zachowanych fragmentów filmu „Mały marynarz” w reżyserii Konrada Toma, Jana Nowiny-Przybylskiego i Jana Łowicza z 1936 roku oraz filmu dokumentalnego „Szlakiem mew” przedstawiającego idylliczny obraz przedwojennej Gdyni i okolic.

Bilety w cenie 5 zł, poza tym do wstępu na filmowe spotkanie upoważnia zakup Kwartalnika Artystycznego Bliza w specjalnej promocyjnej cenie. (Możliwość zakupu przy wejściu.)

Najnowszy, IX numer „Blizy”, jak zawsze pod redakcją Pawła Huelle, tematycznie poświęcony został rytuałom współczesnym, wszystkim tym powtarzalnym czynnościom, które w dużej mierze świadczą o tym, kim jesteśmy. Bo mimo zmian w sposobie życia w ostatnich dziesięcioleciach, nie zaginęła w nas ustanawiająca i porządkująca potrzeba rytualizacji.

  • „Saudade” oraz „Wskrzeszenie” i „Sabina” na 21. festiwalu Węgiel w Katowicach

  • Nadchodzący 21. Festiwal Filmów Szkolnych Węgiel zaprezentuje w konkursie „Saudade” Wojciecha Pokorskiego. Festiwal otworzy warsztat specjalny Roberta Glińskiego „Scena fabularna w jednym ujęciu”, później odbędzie się warsztat Kamila Przełęckiego poświęcony pracy z AI, a w ramach towarzyszących festiwalowi targów filmowych nastąpi specjalna prezentacja „Wskrzeszenia” Luizy Budejko i „Sabiny” Diany Zamojskiej.

  • A może zoom na morze? Ucz się od najlepszych i wygraj 20 tys. zł

  • Marzysz o karierze reżysera? Kreatywność jest twoją mocną stroną? Spróbuj swoich sił w konkursie filmowym i skieruj zoom na morze. Wygrasz nie tylko pieniądze na realizację filmu, ale będziesz mógł pracować pod okiem wybitnych ekspertów. Morze cię kręci? Złap 20 tys. zł.

  • „Transgresja” w konkursie Porto Femme FF w Portugalii

  • „Transgresja” Diany Szczotki weźmie udział w konkursie filmów studenckich Festiwalu Filmów Kobiecych Porto Femme w Portugalii, odbywającego się w dniach 16 – 21 kwietnia. Festiwal zaprezentuje filmy w dziewięciu sekcjach konkursowych, prezentujących najnowsze filmy twórczyń z całego świata.

Więcej aktualności