Zaślubiny z morzem tematem filmów Gdyńskiej Szkoły Filmowej

W ramach uroczystości upamiętniających setną rocznicę odzyskania przez Polskę dostępu do Morza Bałtyckiego Gdyńska Szkoła Filmowa realizuje dwa krótkometrażowe filmy fabularne, nawiązujące do tego historycznego wydarzenia. Filmy zostaną zaprezentowane w Parlamencie Europejskim w Brukseli pod koniec marca 2020 r., podczas konferencji historycznej dotyczącej powrotu Polski nad Bałtyk.

„Zaślubiny” to krótkometrażowy film fabularny w reżyserii Sławomira Witka (absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej) pokazujący fikcyjną historię dwóch nastoletnich braci – Kaszubów. Akcja rozgrywa się 1920 roku w Pucku, a jej genezą są historyczne wydarzenia zaślubin Polski z morzem 10 lutego 1920 r. Film ma w atrakcyjny sposób pokazać jakie znaczenie miały owe zaślubiny dla mieszkańców Pomorza. Adresowany jest do widza w każdym wieku. Czas trwania 15 minut.

Film „Sto lat” w reżyserii Anety Gołębiewskiej-Bussold (absolwentki Gdyńskiej Szkoły Filmowej) jest drugą piętnastominutową etiudą, które powstają z okazji rocznicy zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim. Akcja filmu rozgrywa się w Gdyni oraz Pucku, prawie sto lat po wspomnianym wcześnie jubileuszu. Jest to fikcyjna historia potomków jednego z żołnierzy Generała Józefa Hallera, który uczestniczył w zaślubinach. Główną bohaterką filmu jest Marta, trzydziestoletnia montażystka filmowa, pracująca w nowoczesnym studiu w centrum Gdyni. Jest spełniona zawodowo, doskonale odnajduje się we współczesnym świecie, w którym tworzy dla siebie i dla swojego synka idealną przestrzeń. Towarzyszymy bohaterce w momencie, w którym musi chwilowo porzucić swoje komfortowe życie i udać się wraz z synkiem na Święta Bożego Narodzenia do swoich rodziców. Rodzina spotyka się przy wigilijnym stole, Marta ma okazję, jak co roku, skonfrontować się z tradycją i tożsamością oraz opinią rodziców na temat jej życia. Bohaterka nie przeczuwa jednak, że tegoroczna wigilia będzie dla niej wyjątkowym wydarzeniem. Opowiedziana z dozą humoru familijna historia skierowana jest do widzów w każdym wieku. To obraz, w którym można odnaleźć siebie.

Zdjęcia zaplanowane są w okolicach Gdyni i Półwyspu Helskiego.

Sponsorem realizacji filmów jest PKN ORLEN.

  • „Saudade” oraz „Wskrzeszenie” i „Sabina” na 21. festiwalu Węgiel w Katowicach

  • Nadchodzący 21. Festiwal Filmów Szkolnych Węgiel zaprezentuje w konkursie „Saudade” Wojciecha Pokorskiego. Festiwal otworzy warsztat specjalny Roberta Glińskiego „Scena fabularna w jednym ujęciu”, później odbędzie się warsztat Kamila Przełęckiego poświęcony pracy z AI, a w ramach towarzyszących festiwalowi targów filmowych nastąpi specjalna prezentacja „Wskrzeszenia” Luizy Budejko i „Sabiny” Diany Zamojskiej.

  • A może zoom na morze? Ucz się od najlepszych i wygraj 20 tys. zł

  • Marzysz o karierze reżysera? Kreatywność jest twoją mocną stroną? Spróbuj swoich sił w konkursie filmowym i skieruj zoom na morze. Wygrasz nie tylko pieniądze na realizację filmu, ale będziesz mógł pracować pod okiem wybitnych ekspertów. Morze cię kręci? Złap 20 tys. zł.

  • „Transgresja” w konkursie Porto Femme FF w Portugalii

  • „Transgresja” Diany Szczotki weźmie udział w konkursie filmów studenckich Festiwalu Filmów Kobiecych Porto Femme w Portugalii, odbywającego się w dniach 16 – 21 kwietnia. Festiwal zaprezentuje filmy w dziewięciu sekcjach konkursowych, prezentujących najnowsze filmy twórczyń z całego świata.

Więcej aktualności