Filmoterapia z Sensem 2 | Marina Abramović w Brazylii, 27 listopada 2017 r., godz. 20.00 (poniedziałek)

Uzdrowiciele, opętani przez duchy szamani, ludowi mędrcy, uciekinierzy od cywilizacji – to postaci, które Marina Abramović, ikona body artu i performance’u, spotyka podczas swojej duchowej podróży po Brazylii. Chcąc zrozumieć ich świat, musi odrzucić dominującą w Europie naukową perspektywę. Odważyć się na przekroczenie granic, z których te fizyczne okazują się najmniej wymagające. Dokument „Marina Abramović w Brazylii”, który widzowie zobaczą w listopadowej „Filmoterapii z Sensem 2″, to znakomity obraz duchowych zmagań. Ale też fascynująca opowieść o przeżywaniu stanów granicznych, które będą przedmiotem towarzyszącej projekcji dyskusji z udziałem psycholog Aleksandry Pogorzelskiej.

Filmoterapia z Sensem 2 | Marina Abramović w Brazylii, 27 listopada 2017 r., godz. 20.00 (poniedziałek)

MARINA ABRAMOVIĆ W BRAZYLII

Marina Abramović, ikona sztuki współczesnej, po przeżyciu duchowego załamania wybiera się w podróż do Brazylii, gdzie ma nadzieję znaleźć odpowiedzi na dręczące ją pytania. Na początku swojej drogi spotyka Johna of God, słynnego uzdrowiciela, który dokonuje chirurgicznych operacji jedynie przy użyciu małego skalpela. Trudno zarzucić mu szarlatanerię – kamera skrupulatnie przygląda się rozcinaniu gałki ocznej, wyjmowaniu z brzucha różnych organów i innym równie spektakularnym zabiegom.

Po czasie spędzonym z Johnem i wysłuchaniu jego nauk, bohaterka rusza w głąb Brazylii, aby spotykać opętanych przez duchy szamanów, pić ayahuascę, uczestniczyć w ceremonii candomblé, poszukiwać duchowego uzdrowienia i zastanawiać się nad związkami rytuałów i religii z uprawianym przez siebie performensem.

Film dla jednych będzie fascynującym przewodnikiem po kraju, którego mieszkańcy wierzą w zaświaty, gdzie umarli przebywają z żywymi, a magia jest naturalną, stosowaną na co dzień praktyką. Inni odbiorą go jako zapis duchowych poszukiwań jednej z najsłynniejszych artystek naszych czasów – nie bojącej się banału, gotowej rozmawiać z każdym o potrzebie metafizyki, przenikaniu światów i mrocznych podróżach w podświadomość. W tle rysują się hipnotyczne i przepastne brazylijskie pejzaże.

Abramović trafia do kolejnych komun: praktykujących leczenie za pomocą kryształów, odczynianie uroków za pomocą jajek (rytuał znany także… na Podlasiu), zgłębiających halucynogenne i lecznicze moce roślin występujących w dżungli. Na ekranie przewijają się ludowi mędrcy, ludzie, którzy porzucili cywilizację, Indianie, którzy nigdy jej nie zaznali, staruszki rozmawiające z duchami i ludzie obdarzeni nadnaturalnymi mocami.

To, co na świeckim Zachodzie mogłoby się spotkać z pobłażliwym uśmiechem, tu jest brane całkowicie na serio – Abramović uświadamia nam, jak wiele tracimy, nie umiejąc spojrzeć na świat z innej niż naukowa perspektywy.

Film jest przepełniony opowieściami i wspomnieniami samej artystki – poznajemy jej doświadczenia z dzieciństwa, relacje z ciałem i mężczyznami, poczucie bycia wieczną nomadką, wierze w inne wymiary rzeczywistości, sensie bycia artystą i intymnej relacji z publicznością.

„Marina Abramović w Brazylii” to podróż ku światłu – artystka powtarza stary mit o doświadczeniu oświecenia poprzez przejście przez piekło, do którego zagląda podczas jednego z rytuałów…

FILMOTERAPIA Z SENSEM 2

Czy sala kinowa może być również salą terapeutyczną, a film narzędziem do pracy z emocjami? Ubiegłoroczny sukces Filmoterapii z Sensem pokazuje, że kino jest miejscem, do którego przychodzi się nie tylko po emocje, lecz także ze swoimi emocjami. I że oglądanie filmów pozwala skonfrontować się z nimi, nazwać je i zaakceptować w bezpiecznych warunkach. Podczas 2. edycji publiczność zobaczy najlepsze dokumenty prezentowane podczas Festiwalu Filmowego Millenium Docs Against Gravity.

Z kolei spotkanie po projekcji to okazja, aby w gronie pasjonatów kina porozmawiać na tematy ważne – dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie. O miłości, pasji, samotności, zmianie widzowie będą dyskutować wraz z ekspertami z Uniwersytetu SWPS.

TERMIN I MIEJSCE

27 listopada 2017 r., godz. 20.00 (poniedziałek)

Gdyńskie Centrum Filmowe

Plac Grunwaldzki 2, Gdynia

BILETY

Bilety na seanse:

normalny – 17 zł

ulgowy – 14 zł

grupowy – 11 zł

Rezerwacja i zakup w kasie Gdyńskiego Centrum Filmowego lub poprzez stronę: http://www.gcf.org.pl/kino_studyjne/

Więcej informacji: https://www.swps.pl/sopot/aktualnosci/16668-filmoterapia-z-sensem-2-pokaz-filmu-marina-abramovic-w-brazylii

Jak zdobyć certyfikat Filmoterapii z Sensem?

Krok 1. Po obejrzanym filmie z cyklu Filmoterapii z Sensem wypełnij narzędzia.

Wersja online na stronie: http://filmoterapia.pl/wez-udzial-w-treningu-3/

Krok 2. Przyjdź na kolejny pokaz, pokaż wypełnione narzędzia i wtedy otrzymasz pieczątkę.

Krok 3. Certyfikat otrzymuje osoba, która zobaczyła 5 filmów z cyklu, wypełniła do każdego z nich narzędzia i zebrała pieczątki.

O Filmoterapii można przeczytać na: www.filmoterapia.pl

Czas trwania spotkania po filmie: ok. 60 min.

ORGANIZATORZY I PARTNERZY: Docs Against Gravity Trójmiasto , Magazyn SENS psychologia dla ciebie, Uniwersytet SWPS, Filmoterapia.pl , Gdyńskie Centrum Filmowe

  • „Saudade” oraz „Wskrzeszenie” i „Sabina” na 21. festiwalu Węgiel w Katowicach

  • Nadchodzący 21. Festiwal Filmów Szkolnych Węgiel zaprezentuje w konkursie „Saudade” Wojciecha Pokorskiego. Festiwal otworzy warsztat specjalny Roberta Glińskiego „Scena fabularna w jednym ujęciu”, później odbędzie się warsztat Kamila Przełęckiego poświęcony pracy z AI, a w ramach towarzyszących festiwalowi targów filmowych nastąpi specjalna prezentacja „Wskrzeszenia” Luizy Budejko i „Sabiny” Diany Zamojskiej.

  • A może zoom na morze? Ucz się od najlepszych i wygraj 20 tys. zł

  • Marzysz o karierze reżysera? Kreatywność jest twoją mocną stroną? Spróbuj swoich sił w konkursie filmowym i skieruj zoom na morze. Wygrasz nie tylko pieniądze na realizację filmu, ale będziesz mógł pracować pod okiem wybitnych ekspertów. Morze cię kręci? Złap 20 tys. zł.

  • „Transgresja” w konkursie Porto Femme FF w Portugalii

  • „Transgresja” Diany Szczotki weźmie udział w konkursie filmów studenckich Festiwalu Filmów Kobiecych Porto Femme w Portugalii, odbywającego się w dniach 16 – 21 kwietnia. Festiwal zaprezentuje filmy w dziewięciu sekcjach konkursowych, prezentujących najnowsze filmy twórczyń z całego świata.

Więcej aktualności