Uroczyste zawieszenie wiechy na budynku Gdyńskiego Centrum Filmowego

20 września o godzinie 15:00 odbyło się uroczyste zawieszenie wiechy na budynku Gdyńskiego Centrum Filmowego oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej Filmowców z Powstania Warszawskiego. W uroczystości wzięli m.in. udział: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska, Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski oraz Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Uroczyste zawieszenie wiechy na budynku Gdyńskiego Centrum Filmowego

Gdyńskie Centrum Filmowe ma być w przyszłości jednym z kluczowych miejsc kulturalnych miast, w tym także Festiwalu Filmowego w Gdyni. W budynku znajdą się trzy sale kina studyjnego, klub filmowy, restauracja, sklep multimedialny, biura na wynajem oraz biuro Festiwalu Filmowego w Gdyni i siedziba Pomorskiej Fundacji Filmowej.

Część powierzchni GCF zostanie przeznaczona na działalność Gdyńskiej Szkoły Filmowej, która już przygotowała ofertę warsztatów filmowych i fotograficznych dla młodzieży szkolnej.

Największa aula będzie pełniła jednocześnie funkcję sali kinowej – mówi Leszek Kopeć, Dyrektor Festiwalu Filmowego w Gdyni i Prezes Zarządu Pomorskiej Fundacji Filmowej. – Wszystkie trzy sale poszerzą także przestrzeń Festiwalu Filmowego w Gdyni. Ciekawym szczegółem architektonicznym jest wkomponowanie w przestrzeń projektu czerwonego dywanu, który będzie elementem stałej wewnętrznej architektury Centrum.

Gdyńskie Centrum Filmowe jest projektem realizowanym przez Forum Kultury w Gdyni przy współpracy z Pomorską Fundacją Filmową w Gdyni. Budynek, zaprojektowany przez pracownię Arch Deco i wznoszony przez Budimex, stanie na Placu Grunwaldzkim. Umiejscowiony w bezpośrednim sąsiedztwie Skweru Kościuszki, Bulwaru Nadmorskiego, Plaży Miejskiej, Muzeum Miasta Gdyni i planowanego Forum Morskiego, wedle koncepcji Fundacji i władz samorządowych ma stać się nowym, kulturalnym centrum miasta.

Otwarcie Centrum planowane jest na drugą połowę 2015 roku. Budynek GCF jest jednym z Projektów Miejskich, sfinansowanych ze środków Inicjatywy JESSICA wdrażanej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.

Przedstawiamy zdjęcia z uroczystości autorstwa Henryka Pietkiewicza:

 

fot Henryk Pietkiewicz   fot Henryk Pietkiewicz

 fot Henryk Pietkiewicz - Festiwal_Gdynia_6547.jpg  fot Henryk Pietkiewicz - Festiwal_Gdynia_6573.jpg

 fot Henryk Pietkiewicz - Festiwal_Gdynia_6581.jpg  fot Henryk Pietkiewicz - Festiwal_Gdynia_6617.jpg

 fot Henryk Pietkiewicz  fot Henryk Pietkiewicz - Festiwal_Gdynia_6645.jpg

 fot Henryk Pietkiewicz   fot Henryk Pietkiewicz

  • „Saudade” oraz „Wskrzeszenie” i „Sabina” na 21. festiwalu Węgiel w Katowicach

  • Nadchodzący 21. Festiwal Filmów Szkolnych Węgiel zaprezentuje w konkursie „Saudade” Wojciecha Pokorskiego. Festiwal otworzy warsztat specjalny Roberta Glińskiego „Scena fabularna w jednym ujęciu”, później odbędzie się warsztat Kamila Przełęckiego poświęcony pracy z AI, a w ramach towarzyszących festiwalowi targów filmowych nastąpi specjalna prezentacja „Wskrzeszenia” Luizy Budejko i „Sabiny” Diany Zamojskiej.

  • A może zoom na morze? Ucz się od najlepszych i wygraj 20 tys. zł

  • Marzysz o karierze reżysera? Kreatywność jest twoją mocną stroną? Spróbuj swoich sił w konkursie filmowym i skieruj zoom na morze. Wygrasz nie tylko pieniądze na realizację filmu, ale będziesz mógł pracować pod okiem wybitnych ekspertów. Morze cię kręci? Złap 20 tys. zł.

  • „Transgresja” w konkursie Porto Femme FF w Portugalii

  • „Transgresja” Diany Szczotki weźmie udział w konkursie filmów studenckich Festiwalu Filmów Kobiecych Porto Femme w Portugalii, odbywającego się w dniach 16 – 21 kwietnia. Festiwal zaprezentuje filmy w dziewięciu sekcjach konkursowych, prezentujących najnowsze filmy twórczyń z całego świata.

Więcej aktualności