Jacek Bromski–Paweł Huelle i premiera 20. Blizy: „Kultura kuchni”, 18 września, czwartek, godz. 18:00, InfoBox Gdynia, WSTĘP WOLNY

W 3 (20) 2014 numerze „Blizy” zatytułowanym „Kultura kuchni” piszemy o sztuce kulinarnej jako nośniku i znaku szerszej kultury. Kuchnia, która z jednej strony przynależy do najbardziej powszechnej sfery, ścisłego profanum naszego istnienia, z drugiej strony może w doskonały sposób opowiedzieć o ludzkiej duchowości. Na łamach okrągłej, dwudziestej, Blizy o kulinariach opowiadają m.in.: Piotr Adamczewski, Robert Makłowicz, Paweł Huelle, Adam Wiedemann, Andrzej Grzyb czy Monika Samsel-Chojnacka, nie zabraknie też „Kuchennych egzekucji Magdy Gessler”. Gościem specjalnym spotkania promocyjnego będzie prezenter radiowy, scenarzysta i reżyser Jacek Bromski, jeden z gości odbywającego się właśnie 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Jacek Bromski–Paweł Huelle i premiera 20. Blizy: „Kultura kuchni”, 18 września, czwartek, godz. 18:00, InfoBox Gdynia, WSTĘP WOLNY

data: 18 września 2014 (czwartek)
godzina: 18:00
miejsce: InfoBox Gdynia, ul. Świętojańska 30, 81-372
bilety: wstęp wolny

Zmienność historyczna i geograficzna kuchni jest ogromna, podobnie jak jej podatność na globalizację. W każdym miejscu i czasie kultura kulinarna funkcjonuje na różnych półkach. Kuchnia pozostawia też trwały ślad w literaturze, malarstwie, filmie i innych formach sztuki. Równie dobrze, jak poprzez analizę innych dziedzin sztuki, także na podstawie kuchni możemy określić cechy narodów, społeczeństw, grup, jednostek. Nie możemy pominąć przy tej okazji także obecności tego tematu w telewizji. Jak w dobrej książce kucharskiej – przy okazji tego tematu – spróbujemy określić składniki, z których jako mieszkańcy różnych narodów i kręgów kulturowych – dziś się składamy.

„Bliza” to pierwszy w historii magazyn artystyczny wydawany w Gdyni. Pismo ukazuje się od listopada 2009 r. „Bliza” stara się łączyć wysoki, ogólnopolski poziom kulturalny z ukazywaniem ważnych lokalnych zdarzeń i osobowości. Jako magazyn artystyczny prezentuje zjawiska z różnych dziedzin sztuk: plastycznych, muzycznych, teatralnych, filmowych, literatury, architektury. Interesuje się także obyczajowością i semiotyką rzeczywistości.

Redagują: Paweł Huelle – redaktor naczelny; Adam Kamiński – sekretarz redakcji; Piotr Millati – redakcja eseju; Wojciech Boros – redakcja poezji; Magda Danaj – rysuje.

  • „Saudade” oraz „Wskrzeszenie” i „Sabina” na 21. festiwalu Węgiel w Katowicach

  • Nadchodzący 21. Festiwal Filmów Szkolnych Węgiel zaprezentuje w konkursie „Saudade” Wojciecha Pokorskiego. Festiwal otworzy warsztat specjalny Roberta Glińskiego „Scena fabularna w jednym ujęciu”, później odbędzie się warsztat Kamila Przełęckiego poświęcony pracy z AI, a w ramach towarzyszących festiwalowi targów filmowych nastąpi specjalna prezentacja „Wskrzeszenia” Luizy Budejko i „Sabiny” Diany Zamojskiej.

  • A może zoom na morze? Ucz się od najlepszych i wygraj 20 tys. zł

  • Marzysz o karierze reżysera? Kreatywność jest twoją mocną stroną? Spróbuj swoich sił w konkursie filmowym i skieruj zoom na morze. Wygrasz nie tylko pieniądze na realizację filmu, ale będziesz mógł pracować pod okiem wybitnych ekspertów. Morze cię kręci? Złap 20 tys. zł.

  • „Transgresja” w konkursie Porto Femme FF w Portugalii

  • „Transgresja” Diany Szczotki weźmie udział w konkursie filmów studenckich Festiwalu Filmów Kobiecych Porto Femme w Portugalii, odbywającego się w dniach 16 – 21 kwietnia. Festiwal zaprezentuje filmy w dziewięciu sekcjach konkursowych, prezentujących najnowsze filmy twórczyń z całego świata.

Więcej aktualności