Laur Młodego Twórcy Kultury dla Elżbiety Benkowskiej
Data publikacji: 2013-11-22
Absolwentka Gdyńskiej Szkoły Filmowej - Elżbieta Benkowska - otrzymała z rąk Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza nagrodę Młodego Twórcy Kultury 2013.
Laur Młodego Twórcy Kultury dla Elżbiety BenkowskiejNagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w dziedzinie Kultury to najbardziej prestiżowe miejskie laury dla artystów poniżej 35. roku życia. Ubiegać się o nie mogą przedstawiciele różnych dziedzin sztuki: plastycy, muzycy, tancerze i animatorzy kultury.

Propozycje zgłaszają szkoły artystyczne, instytucje kulturalne i media. Z powstałej w ten sposób listy kapituła wybiera kilka nazwisk - ci twórcy otrzymują nominację do nagrody. O końcowych wynikach decyduje kapituła, wybierająca trzech laureatów oraz internauci, przyznający czwartą nagrodę.

W tym roku (po raz pierwszy w historii przyznawania nagrody) dwie statuetki trafiły do Elżbiety Benkowskiej - od kapituły oraz od publiczności.

Przypominamy, że film dyplomowy Elżbiety - "Olena"- o parze młodych Ukraińców podróżujących przez Polskę do Szwecji - znalazł się w gronie 9 najlepszych światowych produkcji, które podczas tegorocznego Festiwalu Filmów Fabularnych w Cannes walczyły o Złotą Palmę w kategorii filmów krótkometrażowych. Był to jednocześnie pierwszy w historii kinematografii polskiej krótkometrażowy film fabularny, który uzyskał nominację do tej nagrody