Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.
Zamknij
GSFLogo
GSFLogoTXT
szukaj
heartyoutuberssblip
Zemsta doktora La Morte
Data publikacji: 2011-11-08
10 listopada 2011 (data nieprzypadkowa – w przededniu Święta Niepodległości) kinowa publiczność będzie miała szansę uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu artystycznym na Pomorzu - premierze nowego filmu Artura Tomczaka.
Zemsta doktora La Morte„Zemsta doktora La Morte” to trzecia część przygód Inżyniera Walczaka - detektywa, polskiego Jamesa Bonda, współczesnego kapitana Żbika. Tym razem zdesperowany doktor La Morte spróbuje wystrzelić Polskę w kosmos.

Wcześniejsze części: „Kolia Księżnej Romanowej” i „Walczak retro agit” mają grono wiernych fanów. „Zemsta...” może okazać się i dla nich sporą niespodzianką - jest zrobiona z o wiele większym rozmachem, z użyciem bardziej profesjonalnych środków, dopracowana w każdym szczególe. Dzisiejsza technika umożliwiła twórcom m.in. odtworzenie klimatu filmów lat 50-tych i 60-tych -  tylne projekcje. Rekwizyty, za które odpowiadała Paulina Mikucka oraz Jarosław Świerczek, stanowią w większości autentyczne przedmioty z lat 70-tych - książki, gazety, radia, telewizory, nawet samochody.

Charakteryzatorka Agnieszka Wolska stworzyła bohaterów żywcem wyjętych z minionej epoki. A te wszystkie zabiegi głównie po to, by w lekki i zabawny sposób zagrać konwencją. Akcja filmu rozgrywa się współcześnie, choć bohaterowie zatrzymali się w czasie kilkadziesiąt kolorowych lat temu. Walczak porusza się w dzisiejszym świecie - swoją warszawą mija elektrownie wiatrowe, z okna szpitala z lat 70-tych widzi wieże Sea Towers.

Taka koncepcja pozwoliła reżyserowi na radosny powrót do lat dzieciństwa i młodości połączony z zachwytem nad Polską współczesną i pozostawiła miejsce na polemikę z dzisiejszą sytuacją naszego kraju. - W latach 70 tych fascynuje mnie wszystko: Bolek i Lolek, Bareja, czeskie ołówki z automatem, które mieli wszyscy – mówi reżyser. Filmy Tomczaka to też swego rodzaju kronika współczesności. Widzimy w nich miejsca Trójmiasta w historycznych odsłonach. W „Kolii Księżnej Romanowej” pojawia się Grand Hotel przed remontem, podobnie ul. Świętojańska w „Walczak retro agit”, jest też Kino Polonia i Opera Leśna, które zaraz po zdjęciach do „Zemsty doktora La Morte” zostały odpowiednio – zlikwidowane i gruntownie przebudowane.

Listopadowy pokaz będzie długo oczekiwaną premierą. Film powstawał 5 lat. Zdjęcia trwały od 2008 roku. Łącznie ze statystami zagrało w nim ponad 200 osób. Wyzwanie było tym większe, że przeważającą część ekipy i obsady stanowili amatorzy. Główną rolę kobiecą gra Karolina Adamska - jedyna profesjonalna aktorka na planie, absolwentka Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Poza nią na ekranie zobaczymy artystów m.in.: Romana Przylipiaka – (niezależny reżyser, aktor, muzyk, performer) – w roli porucznika Olszewskiego, Wojciecha Wenturę (muzyk, performer) – w roli Doktora la Morte, Krzysztofa „Leona” Dziemaszkiewicza (performer, tancerz i choreograf) w roli iluzjonisty, Arka Hronowskiego (jednego z największych animatorów kultury w Sopocie ) - w roli konferansjera, Jarka Janiszewskiego (wokalista, konferansjer, performer) w roli prezydenta, Kazimierza Sobczaka (pisarz, publicysta, performer) w roli legendarnego majora Tomczyka, kultowej postaci występującej we wszystkich trzech filmach z cyklu.

Trwające 63 dni zdjęcia są mocną stroną „Zemsty...”  Ich autorem - we współpracy z Przemysławem Reichelem i Jarosławem Klechowiczem - jest Mateusz Macur, nominowany za nie ostatnio do Nagrody Filmowej im. Andrzeja Munka. Kręcono w różnych miastach Polski: głownie w Trójmieście, a także w Warszawie, Opolu, Pile, Piątku oraz w plenerach na Kaszubach i w Borach Tucholskich.

Praca nad ścieżką dźwiękową do tej części przygód Inżyniera okazała się spełnieniem marzeń Artura Tomczaka. - Nareszcie udało mi się zrealizować film z własną muzyką - mówi. Nie byłoby to możliwe bez współpracy z innymi muzykami, zespołem afropol (Marcin Majkowski, Sebastian Ślusarczyk, Mariusz Kawalec) oraz z Jackiem Kuleszą, chórem Juwentus z Tczewa pod dyrygenturą Joanny Klekowieckiej oraz wielu innymi muzykami związanymi z trójmiejską sceną muzyczną. Powiedzmy sobie szczerze, nie wszyscy z nas znają nuty, ale na pewno mieliśmy doskonałe wyczucie, jak ta muzyka ma brzmieć - mówi Tomczak.

Film nie powstałby bez pomocy partnerów: Centrum Kultury w Gdyni, Urzędu Miasta Sopotu, Pomorskiej Fundacji Filmowa w Gdyni, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz prywatnych firm, które wsparły projekt finansowo.

Premiera filmu „Zemsta doktora La Morte” odbędzie się w czwartek 10 listopada 2011 o godzinie 20:00 w Multikinie w Gdyni.

Artur Tomczak
muzyk, aktor, reżyser. Urodził się w Gdyni w 1969 roku. Swoją przygodę z filmem zaczął stosunkowo niedawno, bo w roku 2004. W tym to roku powstał jego pierwszy obraz pt. „Kolia Księżnej Romanowej”, który bardzo szybko zyskał sobie liczne grono wielbicieli. Pół roku po premierze w sopockim Spatifie, film wyemitowała TVP 2. W 2005 roku zdobył III miejsce na IX Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Off Cinema” w Poznaniu (Przewodniczący jury - Feliks Falk).

Jako muzyk Artur Tomczak był członkiem między innymi takich zespołów jak Phonoplasma i afropol, z którym nagrał płytę. Występował na wspólnych koncertach m.in. z Maanam, Blenders, Kazik, Myslowitz. Obecnie jest Prezenterem Muzycznym w znanym sopockim klubie Spatif.

We wszystkich reżyserowanych przez siebie trzech częściach przygód Inżyniera Walczaka, Artur Tomczak gra pierwszoplanową rolę.

Jest także twórcą i reżyserem kilku przedstawień teatralnych.
Przesłuchania do głównej roli w filmie dyplomowym
Poszukujemy zdolnej aktorsko dziewczynki w wieku 7-10 lat do głównej roli w filmie dyplomowym studentki Gdyńskiej Szkoły Filmowej, która zgodzi się ściąć włosy na potrzeby sceny w filmie. Prawdopodobny termin zdjęć to sierpień 2020 roku. Film realizowany będzie w Gdyni.

Prosimy o wysyłanie zgłoszeń ze zdjęciem i numerem telefonu/ mailem kontaktowym na adres: castingdyplom2020@gmail.com

Zainteresowanych zaprosimy na przesłuchania.

Przesłuchania do głównej roli w filmie dyplomowym
Przypominamy, że 20 maja mija termin składania dokumentów rekrutacyjnych na Wydział Reżyserii Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Dokumenty należy wysłać najpóźniej dzisiaj pocztą bądź kurierem - decyduje data stempla pocztowego. Materiały, które kandydaci przesyłają do nas mailowo, muszą zostać wysłane dzisiaj najpóźniej do godziny 23:59.

Chętnie odpowiemy na wszystkie wątpliwości związane z rekrutacją pod adresem mailowym: info@gsf.plOstatni dzień na składanie dokumentów do Gdyńskiej Szkoły Filmowej
POWRÓT NA GÓRĘ STRONY © GSF 2010 | Polityka prywatności
projekt: Adam Żebrowski