Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.
Zamknij
GSFLogo
GSFLogoTXT
szukaj
heartyoutuberssblip
Filmowe spotkanie po latach
Data publikacji: 2011-09-05
Zlot Uczestników Pomorskich Warsztatów Filmowych był bezprecedensowym wydarzeniem. Nowa energia, którą wyzwoliło to spotkanie osobowości z pewnością na długo pozostanie w GSF. Koordynator warsztatów - Jurek Rados - już zapowiedział kontynuację zlotu w przyszłych latach.
Filmowe spotkanie po latach

Karol dostał się na reżyserię do łódzkiej filmówki, Zuzanna studiuje reżyserię w Londynie, a Janek nakręcił film, który pokazywano na festiwalach w Cannes i w Hollywood. Łączą ich dwie rzeczy - filmowa pasja i Pomorskie Warsztaty Filmowe. W sobotę 3 września spotkali się na I Zlocie Uczestników Pomorskich Warsztatów Filmowych w Gdyni.

W 2006 roku dwanaście nieznanych sobie osób po raz pierwszy spotkało się w Gdyni, by wspólnie, pod okiem najlepszych polskich filmowców nakręcić film. Od tamtego czasu dziewięć edycji Pomorskich Warsztatów Filmowych organizowanych przez Pomorską Fundację Filmową ukończyło stu dwudziestu uczestników. Wielu z nich tworzy dziś własne filmy i studiuje na renomowanych uczelniach.

- Dzięki warsztatom dostałem się do łódzkiej filmówki. Do mojego portfolio załączyłem dwa filmy: jeden stworzony podczas warsztatów, a drugi po warsztatach, już samodzielnie. Wiedziałem, że jest o wiele gorszy, ale gdy komisja zapytała mnie, który mają obejrzeć, powiedziałem im, że ten drugi, bo nakręciłem go sam. Ostatecznie obejrzeli oba. Przyjęli mnie, bo powiedzieli, że ujęła ich moja szczerość, choć przyznali, że film warsztatowy był o wiele lepszy - śmieje się Karol Starnawski, który na reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Shillera w Łodzi dostał się w wieku 19 lat, co jest ewenementem na tym kierunku.

Z kolei Janek Wilkiewicz po warsztatach, na których - jak podkreśla - zobaczył, jak robić film od początku do końca, nakręcił z kolegą pięciominutowy dokument pod tytułem "Pytanie". Film zakwalifikował się na festiwal w Cannes, a w przyszłym miesiącu będzie wyświetlany na festiwalu w Colorado.

Zuzanna Kolka dzięki warsztatom rozpoczęła prawdziwą przygodę z filmem. - Bardzo chciałam wziąć udział w pierwszej edycji, ale nie było już miejsc. Pamiętam, jak przyszłam na pierwszy dzień warsztatów, licząc na to, że się zlitują i mnie przyjmą, ale nawet łzy nie pomogły. Czekałam więc na druga edycję, a potem dostałam się na roczny kurs sztuki filmowej w praskiej uczelni FAMU. To bardzo droga uczelnia. Mogłam tam pojechać dzięki stypendium, które otrzymałam od Pomorskiej Fundacji Filmowej - wspomina Kolka. Po Pradze przyszedł czas na reżyserię w Londynie, gdzie Kolka obecnie studiuje i reżyseruje swoje pierwsze krótkometrażowe filmy.

Wielu innych uczestników na warsztatach złapało filmowego bakcyla i teraz pracuje na planach filmowych, w telewizji lub studiuje kierunki takie, jak produkcja lub scenopisarstwo.

Jak wyglądają warsztaty? Dwunastu uczestników, wybranych na podstawie przesłanych materiałów (pomysł na scenariusz, życiorys i fotografie), przechodzi przez cały proces tworzenia filmu - od scenariusza do postprodukcji. Organizatorzy do sprawy podchodzą profesjonalnie. Zatrudniają najlepszych wykładowców, a na plan filmowy zapraszają zawodowych aktorów.

Zajęcia na warsztatach prowadzą między innymi scenarzysta Grzegorz Łoszewski ("Komornik"), montażystka Milenia Fiedler ("Mała Matura 1947") oraz reżyser i scenarzysta Paweł Sala ("Matka Teresa od Kotów"). W warsztatowych filmach występują aktorzy znani głównie z trójmiejskich scen teatralnych, tacy jak Tamara Arciuch-Szyc, Piotr Chys czy Justyna Bartoszewicz.

Przedsięwzięcie od samego początku wzbudziło duże zainteresowanie, czemu nie można się dziwić, ponieważ do tej pory na Pomorzu niewiele się działo w filmowej materii.

- Jeszcze jako student Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego, kiedy spędzałem czternaście godzin w pociągu do Katowic, zastanawiałem się dlaczego nie ma takiej szkoły w północnej Polsce. Brakowało tu jakiegokolwiek miejsca, gdzie można by było rozwijać swoje pasje filmowe. Dlatego wpadliśmy z Leszkiem Kopciem, dyrektorem festiwalu filmowego w Gdyni, na pomysł stworzenia warsztatów filmowych - opowiada Jerzy Rados, organizator i twórca Pomorskich Warsztatów Filmowych.

Podczas I Zlotu Uczestników Pomorskich Warsztatów Filmowych w siedzibie Gdyńskiej Szkoły Filmowej zorganizowano wykłady Wojciecha Marczewskiego, Milenii Fiedler i Grzegorza Łoszewskiego. Wieczorem w Teatrze Miejskim odbył się pokaz dziewięciu filmów nakręconych przez absolwentów.

Warto wspomnieć, że produkcja z 2009 roku "Parking, godzina 16" została pokazana na XVII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia "Publicystyka 2010" oraz na XIII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych La Boca del Lobo w Madrycie.

Natalia Wiśniewska

Zlot odbył się w ramach 10. Pomorskich Warsztatów Filmowych. Organizatorem warsztatów jest Pomorska Fundacja Filmowa. Projekt jest finansowany przez Centrum Kultury w Gdyni, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Pełna wersja artykułu na portalu Trojmiasto.pl
Nagrody dla Dzień jak co dzień w Stanach
Świetne wieści dotarły do nas zza oceanu - "Dzień jak co dzień" - film dyplomowy w reżyserii naszej absolwentki Magdy Strzyżyńskiej otrzymał aż trzy nagrody na Queen Palm International Film Festival w Kalifornii.Nagrody dla Dzień jak co dzień w Stanach
Hity z takich musicali jak „Chłopi”, „Lalka”, „Wiedźmin”, „Hairspray”, „Notre Dame de Paris”, „Gorączka sobotniej nocy”, „Avenue Q” oraz wielu innych znalazły się w programie Koncertu Sylwestrowego online, który przygotował nasz Sąsiad, Teatr Muzyczny w Gdyni. Za profesjonalną realizację telewizyjną widowiska odpowiada Gdyńska Szkoła Filmowa.KONCERT SYLWESTROWY ONLINE W MUZYCZNYM!
POWRÓT NA GÓRĘ STRONY © GSF 2010 | Polityka prywatności
projekt: Adam Żebrowski