Spotkanie autorskie z Elżbietą Sieradzińską – wtorek, 14 maja, godzina 18:00

Gdyńskie Centrum Filmowe i Wydawnictwo Marginesy zapraszają na spotkanie z Elżbietą Sieradzińską – kobietą, którą fascynują losy innych kobiet, autorką biografii Wandy Rutkiewicz i Cesarii Evory. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 14 maja 2019 roku, o godzinie 18.00 w Galerii GCF. Wstęp wolny.

Spotkanie autorskie z Elżbietą Sieradzińską – wtorek, 14 maja, godzina 18:00

Książka pod tytułem „Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt” to b iografia jednej z najsłynniejszych himalaistek świata, pierwszej Polki i Europejki, która zdobyła Mount Everest, pierwszej kobiety na K2.

Tytuł drugiej książki, która będzie tematem spotkania, mówi wszystko: „ Cesaria Evora”. Skrzętnie gromadzone przez dziesięć lat prywatnych spotkań z Évorą w czterech stronach świata wymykają się autorce jakby niechcący, przez co opowieść nabiera barw, nerwu i autentyzmu, tworząc swoisty, niepowtarzalny portret jednej z największych artystek w historii world music.

Elżbieta Sieradzińska

Romanistka z zamiłowania i wykształcenia, tłumacz z francuskiego w nocy, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim w dzień, od lat przełamuje stereotypy w postrzeganiu roli biblioteki w życiu lokalnej społeczności.

Trekker z zachwytu Nepalem i Himalajami. Z serca i duszy muzyk, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów w języku polskim, francuskim i kreolskim. Na pewnym życiowym zakręcie spotkała muzykę Cesárii Évory i Cabo Verde i do tego stopnia uległa ich czarowi, ze zaprzyjaźniła się z samą pieśniarką i poświęciła jej książkę („Cesaria Evora”, wyd. Marginesy 2015).

Autorka artykułów poświęconych górom („n.p.m”, „Góry”) oraz muzyce i kulturze Wysp Zielonego Przylądka (m.in. „Jazz Forum”, „Globtroter”, „Claudia”, „Gazeta Wyborcza”). Przygotowała przekłady głównie z historii chrześcijaństwa i literatury górskiej. Oficjalna blogerka w serwisie internetowym poświęconym Afryce ( www.afryka.org 2007-2012). Autorka przekładów piosenek Cesárii Evory dla Sony-BMG na polskich wersjach płyt „Voz d’Amor”( 2003) i „Rogamar” (2006)”.

Członek honorowy Stowarzyszenia Pisarzy Południowej Francji Le Félibrige. Odznaczona brązowym medalem „Zasłużony dla Kultury” Gloria Artis (2006) i, w uznaniu za zasługi w działalności na rzecz rozwoju kultury, Złotym Krzyżem Zasługi (2015).

  • „Transgresja” w programie 15. LGBT+ FF w Warszawie

  • „Transgresja” Diany Szczotki zostanie zaprezentowana w programie jubileuszowej, 15. edycji LGBT+ Film Festival, odbywającego się w Warszawie w dniach 5 – 13 kwietnia. Festiwal zaprezentuje liczne filmy z całego świata w sześciu sekcjach, a pokazy będą się odbywały również we Wrocławiu (12-18.04), Łodzi (12-18.04), Szczecinie (12-18.04), Krakowie (12-18.04), Koninie (12-14.04), Gdańsku (13-16.04) i Poznaniu (6-12.05).

Więcej aktualności