Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.
Zamknij
GSFLogo
GSFLogoTXT
szukaj
heartyoutuberssblip
Jak się robi wideoklipy w Gdyni
Data publikacji: 2019-03-12
„Film muzyczny” to nowa dziedzina, w której kształcą się studenci Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Pierwsze efekty można zobaczyć w serwisie YouTube. Wideoklipy pozwalają przyszłym reżyserom filmowym zdobyć praktyczne umiejętności, ale też wykazać się artystycznie.
Słuchacze Gdyńskiej Szkoły Filmowej w ciągu dwóch lat nauki poznają wszystko, co wiąże się z pracą nad filmem fabularnym i dokumentalnym. Jeden semestr to ponad 700 godzin zajęć, głównie praktycznych, w tym: scenariopisarstwo, sztukę operatorską, pracę z aktorem, fotografię, montaż filmowy. Do tak bogatego programu zajęć przed rokiem włączono krótki film muzyczny, czyli wideoklip, nazywany też teledyskiem. Ta specyficzna forma filmowa rządzi się swoimi prawami.

- Mamy do czynieni z dziełem artystycznym z jednej strony, oraz z utworem reklamowym z drugiej. Zadaniem wideoklipu jest przecież promocja konkretnej piosenki oraz jej wykonawcy. Dobry klip ma zachęcić do kupienia płyty czy wybrania się na koncert. Musi też w pełni oddawać charakter artysty, dlatego nasi studenci muszą pracować w ścisłym porozumieniu z wykonawcami, których piosenki zamierzają zilustrować filmowo – wyjaśnia Jerzy Rados, wicedyrektor i wykładowca Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Wideoklip stał się jeszcze jednym obowiązkowym ćwiczeniem filmowym, które musi zaliczyć każdy student reżyserii w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Studenci sami wybierają utwory muzyczne, do których chcą zrealizować teledysk. Samodzielnie muszą też napisać scenariusz. – Ze względu na charakter naszej szkoły stawiamy przede wszystkim na wideoklipy fabularne, co jest dużym wyzwaniem, bo w ciągu kilku minut trzeba opowiedzieć jakąś historię. Ale mogą być również inne koncepcje, bardziej abstrakcyjne. Wideoklip daje młody twórcom duże pole do popisu, otwiera ich, a nam pozwala lepiej poznać ich gust, wrażliwość, osobowość, sposób patrzenia na świat – mówi Jerzy Rados.

Producentem studenckich wideoklipów jest Gdyńska Szkoła Filmowa, do której już zgłaszają się znani muzycy trójmiejscy, i nie tylko, zainteresowani tego typu współpracą. Przy czym wcale nie musi się ona ograniczać do wykonawców polskich. – Chętnie wyprodukujemy teledysk dla U2. Nasi studenci mają fantazję i odwagę, więc nie wykluczam, że i do takiego projektu może kiedyś dojść – śmieje się Jerzy Rados.

LIGHTS, reż. Maria Wider

Wideoklip do utworu Ralpha Kamińskiego pt. „Lights”, wyreżyserowany przez Marię Wider, studentkę Gdyńskiej Szkoły Filmowej, można już zobaczyć na YouTube.

LINK: https://www.youtube.com/watch?v=OjWymmnjSjY

Pomysł na jego scenariusz powstał dość spontanicznie. – Spędzałam akurat wakacje na Gozo, małej wyspie na Morzu Śródziemnym, gdzie odwiedziła mnie Natalia, znajoma aktorka. Słuchałyśmy wielokrotnie piosenki Ralpha i rozmawiałyśmy o tym, jakie wspomnienia w nas przywołuje i co znaczą one dla każdej z nas. Tak zaczął się klarować przebieg fabularny wideoklipu. Już na wyspie zaczęłyśmy zdjęcia, ale szybko stało się jasne, że drugą część musimy nakręcić w Polsce, gdzie historia ma swój początek i koniec – opowiada Maria Wider. W jej teledysku wystąpili: Natalia Łągiewczyk, Piotr Witkowski, Agata Minowska.


Wkrótce na kanał GSF trafią kolejne wideoklipy wyprodukowane przez Gdyńską Szkołę Filmową.
Padł ostatni klaps na planie filmu Halsowanie w reżyserii Jakuba Laskowskiego
Film dyplomowy naszego studenta Jakuba Laskowskiego, pod roboczym tytułem Halsowanie, to historia dwudziestopięcioletniego Janka. Zostaje on skonfrontowany z nagłą śmiercią ojca. Sny i wyobrażenia dotyczące niedokończonych rozmów z ojcem, przeplatają się mu z przeżyciami związanymi z pogrzebem i koniecznością przywyknięcia do nowej rzeczywistości. Podróż, w której towarzyszymy Jankowi prowadzi go do pogodzenia się z ojcem i jego śmiercią oraz odnalezienia nowej perspektywy.Padł ostatni klaps na planie filmu Halsowanie w reżyserii Jakuba Laskowskiego
10 000 zł na produkcję filmu, warsztaty w Gdyńskiej Szkole Filmowej, wsparcie eksperckie i techniczne. Zgłoś się do konkursu filmowego MORZE MNIE KRECI!Zgłoś się do konkursu filmowego MORZE MNIE KRECI!
POWRÓT NA GÓRĘ STRONY © GSF 2010 | Polityka prywatności
projekt: Adam Żebrowski