O ojcach i synach /pokaz i spotkanie w Gdyńskim Centrum Filmowym

Nominacja do Oscara 2019 w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Dokument, Złoty Róg Krakowskiego Festiwalu Filmowego 2018 dla najlepszego reżysera filmu dokumentalnego, Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI – to tylko niektóre wyróżnienia, jakie zdobył Talal Derki za film „O ojcach i synach”. Pokażemy go w poniedziałek, 11 marca, wieczorem w Kinie Studyjnym GCF. Po filmie porozmawiamy z fotografem, który dokumentował wojnę w Syrii, Maciejem Moskwą. Rozmowę poprowadzi Przemysław Rydzewski. 

Bilety w sprzedaży w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on-line na stronie www.gcf.org.pl

O ojcach i synach 


Najpierw był dokument „Powrót do Homs” – wstrząsający raport z oblężonego miasta, w którym młodzi partyzanci walczą z reżimem Baszara al-Asada. Ten romantyczny obraz miał jednak swoją skazę: pokazywał, jak powodowani desperacją żarliwi idealiści coraz bardziej radykalizują się, skręcając w stronę fundamentalizmu religijnego. Pochodzący z Syrii reżyser Talal Derki postanowił zgłębić ten temat i stworzyć psychologiczny portret kogoś, kto stał się islamskim ekstremistą. Najbardziej interesowały go emocje i motywacje tych, którzy całe swoje życie podporządkowują surowym religijnym zasadom. I którzy gotowi są w imię tych zasad zabijać innych ludzi. Twórcy filmu udała się rzecz wyjątkowa: sam będąc niewierzącym, zdobył zaufanie islamskich radykałów. Wiele jednak ryzykował. Przede wszystkim, przystępując do realizacji filmu, musiał zmienić tożsamość i zadbać o swój medialny wizerunek, by uwiarygodnić się w roli religijnego ekstremisty. Pomógł mu w tym nakręcony wcześniej film „Powrót do Homs”, który jego gospodarze przyjęli z aprobatą. Opowiadając o utraconym dzieciństwie i zagrożeniach płynących z fanatyzmu religijnego, Derki uważa, że to właśnie dziecięca perspektywa pozwoli widzom lepiej zrozumieć toczący się w Syrii dramat. Film O OJCACH I SYNACH jest także pytaniem o przyszłość zniszczonego wojną kraju i podzielonego społeczeństwa. Szczególnie bolesne staje się dla reżysera pytanie o przyszłe losy tych wszystkich Syryjczyków, którzy – podobnie jak on i jego bliscy – musieli ten kraj opuścić.
ZWIASTUN

https://vimeo.com/317276370?fbclid=IwAR3z6ELpkSvulSY7TEjwxCKiBcGyESH7Z8Wkf0n77bAeVC–xM-8ngKVjnQ

  • „Halsowanie” w konkursie Barcelona Indie FF w Hiszpanii!

  • „Halsowanie” Jakuba Laskowskiego zostało wyselekcjonowane do konkursu Barcelona Indie Film Festival 2024 i zyskało Nominację do Nagrody za Najlepszą Reżyserię. Pokazy wybranych filmów konkursowych odbędą się 23 marca w Barcelonie.

Więcej aktualności