Konkurs Młodzi o FPFF! rozstrzygnięty!

W tym roku po raz pierwszy w związku z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych ogłoszono konkurs na recenzję polskiego filmu fabularnego. Wyzwanie mogły podjąć osoby, które nie ukończyły 25 lat. Materiałem do zrecenzowania były filmy prezentowane w Konkursie Głównym festiwalu w ostatnich pięciu latach. Konkurs – we współpracy z festiwalem – zorganizowali producenci Warsztatów krytyki filmowej i nowomedialnej (Gdyńska Szkoła Filmowa, kwartalnik artystyczny „Bliza” oraz zeszyty GSF „Script”). 

Konkurs Młodzi o FPFF! rozstrzygnięty!

Na konkurs „Młodzi o filmach FPFF!” nadesłano 102 recenzje. Do jury zaproszono: filmoznawcę prof. Krzysztofa Kornackiego, utytułowanego młodego krytyka filmowego Grzegorza Fortunę oraz pomysłodawcę i producenta WKFiN, redaktora kwartalnika „Bliza” Adama Kamińskiego.

Autorom czterech najlepszych recenzji – Joannie Krygier, Łukaszowi Kiełpińskiemu, Michałowi Kurowskiemu, Oldze Stolarczyk – organizatorzy przyznali nagrody finansowe oraz akredytacje na tegoroczny festiwal. Nagrodzone prace zostaną opublikowane w przestrzeni medialnej organizatorów, podobnie jak dodatkowe osiem tekstów, które otrzymały wyróżnienia.

Nagrodą konkursową są także zaproszenia do udziału w kolejnych sesjach Warsztatów krytyki filmowej i nowomedialnej, które są częścią szerszego programu szkolenia młodych krytyków sztuki prowadzonego przez Gdyńską Szkołę Filmową. Pod okiem znanych i doświadczonych recenzentów młodzież w wieku 15–26 lat szlifuje swoje umiejętności nie tylko pisania o sztuce ekranu, ale także tworzenia wideorecenzji. Najbliższą edycję WKFiN poprowadzą Michał Oleszczyk i Kaja Klimek.

Celem tej inicjatywy jest promowanie wśród młodzieży nie tylko kontaktu ze współczesnym polskim kinem, ale i krytycznego opowiadania o nim. Ponad sto nadesłanych prac świadczy o dużym zainteresowaniu konkursem.

  • „Transgresja” w programie 15. LGBT+ FF w Warszawie

  • „Transgresja” Diany Szczotki zostanie zaprezentowana w programie jubileuszowej, 15. edycji LGBT+ Film Festival, odbywającego się w Warszawie w dniach 5 – 13 kwietnia. Festiwal zaprezentuje liczne filmy z całego świata w sześciu sekcjach, a pokazy będą się odbywały również we Wrocławiu (12-18.04), Łodzi (12-18.04), Szczecinie (12-18.04), Krakowie (12-18.04), Koninie (12-14.04), Gdańsku (13-16.04) i Poznaniu (6-12.05).

Więcej aktualności