Przed nami 15. festiwal filmowy Millennium Docs Against Gravity

Ponad 60 premier najlepszych filmów dokumentalnych z całego świata, ułożonych w tematyczne sekcje. Spotkania z reżyserami i bohaterami, debaty i rozmowy, edukacja dla dzieci i seniorów. Trzecia trójmiejska edycja największego festiwalu kina dokumentalnego w Polsce odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym w dniach 16-25 maja. Trwa sprzedaż biletów.

Przed nami 15. festiwal filmowy Millennium Docs Against Gravity

Trailer filmowy 15. Millennium Docs Against Gravity FF

Festiwal filmowy Millennium Docs Against Gravity

Wydarzenia specjalne

Środa 16 maja

19:00 Otwarcie festiwalu: pokaz filmu „Call me Tony” oraz spotkanie z reżyserem Klaudiuszem Chrostowskim i kompozytorem muzyki Wojciechem Fryczem.

Czwartek, 17 maja

18:00 | Pokaz filmu „Zielone kłamstwa” oraz warsztaty przyrodniczo – upcyclingowe w ramach programu edukacyjnego „Przyjaciele Pandy”.

W godzinach 16:00 – 20:00 na specjalnie przygotowanym stoisku będzie można dowiedzieć się, czym są miejskie zapylacze, a także włączyć w proces zazieleniania miasta wykonując bomby nasienne z nasion roślin miododajnych. Odbędzie się również lekcja, na której, zgodnie z ideą „zero waste”, nauczymy się jak w łatwy sposób wykonać funkcjonalny portfel z tetrapaku, czyli kartonu po soku.

20:00 Pokaz filmu „Mogę przyjść do ciebie w snach” i spotkanie z reżyserką Wiktorią Szymańską.

Piątek, 18 maja

20:00 | Pokaz filmu: „Człowiek delfin” i spotkanie z nurkami : Pawłem Roguskim i Bartoszem Łukasikiem.

Po filmie „Człowiek delfin” zapraszamy na rozmowę o sporcie, jakim jest nurkowanie na bezdechu, czyli freediving, poprowadzoną przez profesjonalnego przewodnika podwodnego oraz operatora kamery Bartka Łukasika. Wspólnie z Pawłem Roguskim, jednym z prekursorów nurkowania na zatrzymanym oddechu w Polsce oraz profesjonalnym instruktorem freedivingu, opowiedzą o tym sporcie oraz przygodach z podwodnego świata.

Sobota, 19 maja

9:00 – 12:00 | Warsztat fotografii humanistycznej. Fotografia jako spotkanie z drugim człowiekiem w nawiązaniu do filmu „Raghu Rai, portret niepozowany” oraz filmu „Polaroid. Błyskawiczne marzenia”. Prowadzenie: Sławomir Pultyn.

Tygodniowy warsztat, podczas którego uczestnicy poznają sposoby fotografowania człowieka. Budowanie emocjonalnego portretu poprzez spotkanie i dialog. Język obrazu, forma a treść. Zwieńczeniem warsztatów będzie wspólna wystawa w dniu zakończenia festiwalu. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie aparatu oraz podstawowych umiejętności posługiwania się nim.

17:00 | Debata: „ Jak chronić przyrodę nie wychodząc z domu? ” po filmie „Silas”.

Silas Siakor, bohater filmu „Silas”, po którym odbędzie się debata ze specjalistami z WWF (Światowy Fundusz na rzecz Przyrody) oraz Greenpeace, to liberyjski aktywista, który z wielkim poświęceniem działa dla lokalnej społeczności. Próbując uniemożliwić wycinkę lasów pod plantacje palmowe, demaskuje korupcję na wysokim szczeblu. Silasa charakteryzuje odwaga i determinacja, a co niezwykle ważne, potrafi wykorzystywać w pracy nowoczesne technologie. Podczas spotkania porozmawiamy o formach aktywizmu, o tym, co każdy z nas może zrobić dla ochrony przyrody – Morza Bałtyckiego i okolicznych lasów, oraz jak możemy wspierać działania ekologów.

20:00 | Debata: „ To ludzie mieszkają w mieście . Czy przestrzeń publiczna, w której żyjemy, spełnia nasze potrzeby?” po filmie „Brasila: projekt-utopia”

Brasilia zyskała światową sławę i uznanie architektów, publicystów i historyków. Jednocześnie została wybudowana bez uwzględnienia potrzeb jej mieszkańców, a także praw przyrody i praw ekonomicznych. Niektórzy w jej pragmatycznej, wręcz wrogiej architekturze, dopatrują się przyczyn problemów tego miasta. Wraz z zaproszonymi gośćmi zastanowimy się, jak żyje się w zaprojektowanym mieście. Co dzieje się po zakończeniu misternie zaplanowanego projektu architektonicznego, kiedy zaczyna się codzienne życie mieszkańców? A przede wszystkim, jak sprostać wymogom współczesnych dynamicznych miejskich społeczności?

Niedziela, 20 maja

17:00 | Debata „ Po co nam tu inne kultury? ” po filmie „Ojczulek Joe i lew”

Ashong jest obecnie najbardziej znanym przedstawicielem kultywowanej od lat 50. XX wieku ghańskiej tradycji „fantazyjnych trumien”. Film to etnograficzna i duchowa wyprawa, również konfrontacja tradycyjnych wierzeń i różnorodnych praktyk mieszkańców afrykańskiej Ghany ze znaną nam zunifikowaną kulturą europejską. Z zaproszonymi gośćmi rozmawiać będziemy o tym, jak tę konfrontację przekuć w ważny i inspirujący dla nas dialog oraz w jaki sposób poznawać i uczyć się od innych kultur. Czego dziś, w czasach, gdy każdy z nas może być podróżnikiem, oczekujemy od „etno” i etnografii?

20:00 | Pokaz filmu „Genesis 2.0” i spotkanie z reżyserem filmu Christianem Freiem.

Poniedziałek, 21 maja

10:00 | Akademia Dokumentalna | Szkoły gimnazjalne | Pokaz filmów z bloku: „Dzieci z Jedwabnego Szlaku / Nepal, Kirgistan, Bangladesz” oraz rozmowa po filmie z edukatorką filmową Pauliną Pohl.

Poznajcie Poonam z Nepalu, która wychodzi za mąż za Javeda z Bangladeszu samodzielnie zarabiającego na życie, oraz Dianara z Kirgistanu, który czuje, że naraził życie brata na niebezpieczeństwo. Po filmach porozmawiamy o tym, jak żyją dzieci w innych krajach, w czym ich życie jest podobne, a czym się różni od życia rówieśników w Polsce, przed jakimi wyzwaniami muszą stawać i jak sobie z nimi radzą. Wszystkie trzy filmy należą do cyklu „Dzieci z Jedwabnego Szlaku” („Kids on the Silk Road”). To seria pięciu filmów dla dzieci, które opowiadają o życiu dzieci z centralnej i południowo-wschodniej Azji.

17:00 | Rozmowa „ Czy metoda Montessori jest odpowiedzią na problemy polskiej szkoły ? ” po filmie „ Pozwólmy dzieciom nauczać ”.

Szkoły Montessori to alternatywa wobec szkolnictwa państwowego. Mają ponad 100-letnią tradycję i współtworzą ruch Nowego Wychowania. W Polsce, w tym również w Trójmieście, jako importowana propozycja edukacyjna pojawiły się po 1989 roku wraz z innymi szkołami społecznymi, wpisując się w nurt edukacji uspołecznionej, humanistycznej. Dziecko stoi tu w centrum, i to jego potrzeby mają determinować program nauczania. Nauczyciele przechodzą specjalny trening, a rodzice współtworzą szkolną społeczność. Tyle idea, a jak to wygląda w praktyce?

20:00 | Pokaz filmu „Jutro albo pojutrze” i spotkanie z reżyserem filmu Bing Liu.

Wtorek, 22 maja

12:00 | Akademia Dokumentalna | Klub Seniora: pokaz filmu „Twarze, plaże” oraz rozmowa „Artystyczne relacje nie mają wieku” z udziałem filmoznawczyń, doktorantek Uniwersytetu Gdańskiego i członkiń Pracowni Badań Produkcyjnych i Nowej Historii Kina, Pauliny Pohl i Krystyny Weiher-Sitkiewicz.

Agnès Varda i JR wyruszają w podróż starą furgonetką, przerobioną na jeżdżący aparat fotograficzny. Drukują w niej wielkoformatowe zdjęcia, które wklejają w przestrzeni publicznej lokalnych społeczności. Mimo że różnica wieku między nimi wynosi blisko 60 lat, łączą ich podobne postawy wobec życia i artystyczna wrażliwość. Po projekcji filmu porozmawiamy m.n.. o tym, jak mądrze budować międzypokoleniowe projekty, jak wskazywać mentorów młodym twórcom i ośmielać te dwie grupy do wspólnego działania. Jak pokazywać, że po przekroczeniu pozornej bariery wieku jesteśmy w stanie budować bliskie relacje, przyjaźnie i twórcze współprace.

17:30 | Rozmowa „ 3 kroki i 5 minut, żeby pomóc zwierzętom – wstęp do efektywnego altruizmu ” po filmie „ Zjadanie zwierząt ”.

Jak wybory żywieniowe oddziałują na rzeczywiste warunki hodowli i ograniczenie cierpienia zwierząt? W dobie coraz większego zainteresowania weganizmem porozmawiamy o bogactwie możliwości jakie daje dieta roślinna tym i o tym, jak powinno się ją dobrze komponować. Opowiemy także o ambasadorach takich akcji jak bezmięsne poniedziałki i idei, która im przyświeca.

20:00 | Pokaz filmu „Szukając Jezusa” i spotkanie z reżyserką filmu Katarzyną Kozyrą.

Środa, 23 maja

17:30 | Pokaz filmu „Alain Ducasse – kuchenne wyzwania” i spotkanie z kucharzem Przemysławem Jantą.

Przemysław Janta – gotowanie to jego sposób na życiem, a kuchnia pasją, którą nieustannie rozwija, próbując nowych smaków i połączeń. Jest „zajawkowiczem”, który dzięki uporowi i wytrwałości konsekwentnie realizuje kulinarne wizje, prowadzi szkolenia, pisze publikacje, udziela wywiadów oraz porad kulinarnych. Specjalizuje się w kuchni molekularnej, kuchni francuskiej, włoskiej i skandynawskiej. Jednak najbardziej kocha nowoczesną kuchnię polską. Na co dzień prowadzi własną firmę kateringową, zajmującą się obsługą dużych i małych przyjęć, działa w Ulala Chef. W wolnym czasie wypuszcza się na dalekie, piesze wędrówki na łono natury, w poszukiwaniu nowych smaków i inspiracji.

20:00 | Filmoterapia z Sensem: pokaz filmu „Współczesny mężczyzna” i spotkanie z profesor Uniwersytetu SWPS, dr hab. Krystyną Drat-Ruszczak

Jaki jest współczesny mężczyzna? Jakim mężczyzną jest Charlie Siem? Czy szuka miłości i jej potrzebuje, czy raczej woli przejść przez życie i jej nie doznać? Czy jest szczęśliwy? Prowadzi dziecinne życie skoncentrowane na sobie, a może wykorzystuje moment, na który pracował latami? Kiedy uśmiech staje się maską i jaką maskę Charlie wkłada na co dzień i dlaczego? W jakich sytuacjach zakładamy własne maski? Co kryje się pod tą maską? Jakie emocje? Czemu tak trudno jest nam do nich zajrzeć? Czym są zdrowy egoizm, egocentryzm i narcyzm i na czym polegają różnice miedzy nimi?

Czwartek, 24 maja

19:00 | Gala. Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni | Nagroda Czytelników „Co Jest Grane 24” | Pokaz filmu „W tenisie love znaczy zero”

Podczas uroczystości zamknięcia festiwalu ogłoszone zostaną wyniki konkursu Prezydenta Miasta Gdyni. Jury w składzie: Marcin Borchardt, Katarzyna Smoła, Anna Witkowska przyzna Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni i 15 000 zł najlepszemu filmowi z nominowanych do konkursu głównego o nagrodę Millennium. W ręczona zostanie również Nagroda Czytelników „Co Jest Grane 24”, zwycięzcę plebiscytu wskażą widzowie festiwalu w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni i Lublinie. Reżyser zwycięskiego filmu otrzyma statuetkę oraz 1 000 euro.

  • „Saudade” oraz „Wskrzeszenie” i „Sabina” na 21. festiwalu Węgiel w Katowicach

  • Nadchodzący 21. Festiwal Filmów Szkolnych Węgiel zaprezentuje w konkursie „Saudade” Wojciecha Pokorskiego. Festiwal otworzy warsztat specjalny Roberta Glińskiego „Scena fabularna w jednym ujęciu”, później odbędzie się warsztat Kamila Przełęckiego poświęcony pracy z AI, a w ramach towarzyszących festiwalowi targów filmowych nastąpi specjalna prezentacja „Wskrzeszenia” Luizy Budejko i „Sabiny” Diany Zamojskiej.

  • A może zoom na morze? Ucz się od najlepszych i wygraj 20 tys. zł

  • Marzysz o karierze reżysera? Kreatywność jest twoją mocną stroną? Spróbuj swoich sił w konkursie filmowym i skieruj zoom na morze. Wygrasz nie tylko pieniądze na realizację filmu, ale będziesz mógł pracować pod okiem wybitnych ekspertów. Morze cię kręci? Złap 20 tys. zł.

  • „Transgresja” w konkursie Porto Femme FF w Portugalii

  • „Transgresja” Diany Szczotki weźmie udział w konkursie filmów studenckich Festiwalu Filmów Kobiecych Porto Femme w Portugalii, odbywającego się w dniach 16 – 21 kwietnia. Festiwal zaprezentuje filmy w dziewięciu sekcjach konkursowych, prezentujących najnowsze filmy twórczyń z całego świata.

Więcej aktualności