Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.
Zamknij
GSFLogo
GSFLogoTXT
szukaj
heartyoutuberssblip
Film jest wciąż potrzebny jak chleb. Zbyszek Cybulski inspiruje. Weź udział w konkursie na spot o uczciwości w kulturze
Data publikacji: 2017-07-05
Fundacja Legalna Kultura we współpracy z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni ogłaszają konkurs na spot promujący uczciwe korzystanie z kultury jako jeden z fundamentów funkcjonowania w cyfrowym świecie. Inspiracją dla tegorocznej edycji konkursu są słowa ikony polskiego kina, Zbyszka Cybulskiego.
Film jest wciąż potrzebny jak chleb. Zbyszek Cybulski inspiruje. Weź udział w konkursie na spot o uczciwości w kulturze Film to sztuka najbardziej popularna, bo dla milionów ludzi jest wciąż potrzebna jak chleb – przez swoją atmosferę, a także przez to, że każdy z widzów szuka poprzez swój film swej własnej twarzy, własnego życia, problemów, które wzruszają go osobiście. Wypowiedź Cybulskiego podkreśla, że emocje i refleksje, które zawdzięczamy X Muzie mają dla nas fundamentalne znaczenie. Co więcej, kino daje możliwość zbiorowych przeżyć i szansę na oderwanie się od codziennych problemów, ale film to też trudna do opisania magia, wzbogacająca nasze życie i pomagająca w rozumieniu świata, ludzi i samych siebie. Widz jest zaproszony do kina, i to my, ludzie filmu, go zapraszamy – mówił wybitny aktor w jednym z wywiadów.

Odwołując się do słów Cybulskiego chcemy zwrócić uwagę na niezmiernie ważną rolę kina w dobie kultury cyfrowej. Internet bez wątpienia zmienił świat, relacje międzyludzkie, dostęp do kultury i sposób obcowania z filmami. Żyjemy w rzeczywistości ruchomych obrazów, które towarzyszą nam na każdym kroku. W tym potoku informacji nie powinniśmy jednak tracić z oczu najważniejszego: kino, a szerzej kultura stanowi wspólnotę twórców i odbiorców jedni bez drugich nie istnieją. Dlatego tak ważne jest korzystanie z legalnych źródeł, dających dostęp do filmów, do kultury zgodnie z wolą twórców i z prawem. Przesłanie jest tylko pozornie oczywiste, ponieważ zazwyczaj uczciwi w realnym życiu często nie przenosimy właściwych postaw do sieci, a przecież w Internecie nie stajemy się kimś innym. Obowiązują tam te same zasady.

Celem konkursu jest promowanie właściwych postaw i pokazanie, jak ważne dla kondycji kultury jest korzystanie z legalnych źródeł.

By wziąć udział w konkursie, nie trzeba być profesjonalnym twórcą. Można zrealizować spot przy użyciu kamery, telefonu komórkowego lub przygotować animację. Liczy się kreatywność, umiejętność dotarcia z przekazem do odbiorcy i skłonienia go do refleksji. Ograniczeniem jest tylko czas – spot może trwać maksymalnie jedną minutę.

Uczestnicy, biorąc udział w konkursie o Nagrodę Specjalną Legalnej Kultury, mają szansę zobaczyć swoje dzieło podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni stając w jednym szeregu z twórcami polskich filmów.

Spoty, mające charakter dzieła autorskiego, mogą zgłaszać osoby fizyczne lub prawne, a także zespoły twórców. Wszystkie materiały wykorzystane w filmie – muzyka, filmy, zdjęcia, książki, ilustracje, gry itp. – muszą pochodzić z legalnych źródeł i nie mogą naruszać praw autorskich i dóbr osobistych osób trzecich.

Nadesłane prace oceniać będzie jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, które przyzna następujące nagrody:

• I nagroda: 8 000 zł

• II nagroda: 4 000 zł

• III nagroda: 2 000 zł

Dodatkowo zwycięzcy Konkursu odbędą praktyki na planie filmowym u najlepszych polskich producentów.

Termin zgłaszania filmów upływa 6 września 2017 roku. Rozstrzygnięcie Konkursu „Krótki Film o Legalności" nastąpi podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który odbędzie się w 18-23 września 2017 roku.

Szczegółowe założenia merytoryczne konkursu, tryb składania prac, wymogi techniczne zawarte zostały w Regulaminie Konkursu dostępnym na stronach www.legalnakultura.pl
i www.festiwalgdynia.pl .

W tym roku mija dziewięćdziesiąt lat od urodzin i pięćdziesiąt lat od śmierci jednego z najwybitniejszych polskich aktorów – Zbyszka Cybulskiego nazywanego „polskim Jamesem Deanem". Dla kina odkrył go Andrzej Wajda, w „Pokoleniu", gdzie debiutował epizodem, kilka lat później w „Popiele i diamencie" stworzył swoją najwybitniejszą kreację. Grywał postacie rozdarte, był głosem pokolenia, a nade wszystko kochał kino.
Galiony 2017 rozdane!
16 kwietnia okazał się wspaniałym wieczorem dla Gdyńskiej Szkoły Filmowej! W Gdyńskim Centrum Filmowym odbyła się uroczysta gala, podczas której prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wręczył statuetki wybitnym twórcom związanym z Gdynią.Galiony 2017 rozdane!
Masz od 18 do 25 lat i regularnie chodzisz do kina? Potrafisz ciekawie pisać o swojej filmowej pasji?

Płynnie mówisz i piszesz po angielsku? Jeśli tak, zgłoś się do programu „28 TIMES CINEMA”. Sieć kin Europa Cinemas po raz kolejny wybierze spośród młodych Europejczyków 28 miłośników kina i nagrodzi ich zaproszeniem na Festiwal Filmowy w Wenecji! Możesz być jednym z nich. Zostań kinowym Ambasadorem Polski i pojedź na Festiwal Filmowy w Wenecji!
POWRÓT NA GÓRĘ STRONY © GSF 2010 | Polityka prywatności
projekt: Adam Żebrowski