Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.
Zamknij
GSFLogo
GSFLogoTXT
szukaj
heartyoutuberssblip
Dzisiaj rusza w Gdyni festiwal filmów dokumentalnych 14. Millennium Docs Against Gravity
Data publikacji: 2017-05-17
Od dziś do 26 maja potrwa w Gdyńskim Centrum Filmowym największy w Polsce festiwal filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity. Ponad 60 najlepszych dokumentów z całego świata, spotkania z twórcami i debaty tematyczne, edukacja dla dzieci i seniorów oraz kino VR (Virtual Reality). O Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni powalczy 14 filmów.
Dzisiaj rusza w Gdyni festiwal filmów dokumentalnych 14. Millennium Docs Against GravityWYDARZENIA SPECJALNE

http://docsag.pl/pl/morethen-type/debaty/?dist=gdynia


SPOTKANIA Z TWÓRCAMI I BOHATERAMI FILMÓW

Na spotkanie z publicznością do Gdyni przyjedzie Coco Schrijber, która otworzy festiwal pokazem swojego filmu „Jak spotkać syrenę” - 17 maja, godz. 19:00.

Będą również: Rémi Grellety – producent nominowanego do Oscara® „Nie jestem twoim murzynem” - 18 maja, godz. 20:00 oraz Tarquin Ramsay – reżyser filmu „Wolność słowa wolna od lęku” - 20 maja, godz. 20:00.

Pojawią się też reżyserzy z Polski: Łukasz Bluszcz („Punkt Krytyczny. Energia OdNowa”) - 21 maja, godz. 17:00; Szymon Uliasz oraz bohater filmu, Mikołaj Trzaska („Ucho wewnętrzne”) - 21 maja, godz. 20:00; Krzysztof Paweł Bogocz oraz producent filmu Wojtek Macuk („Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie”) - 22 maja, godz.20:00.


DEBATY TEMATYCZNE

Podczas festiwalu odbędą się debaty organizowane z największymi organizacjami pozarządowymi (m.in. Amnesty International, WWF Polska).

Pokazowi filmu „Beuys. Sztuka i rewolucja” towarzyszyć będzie debata „Żywa czy martwa? Setne urodziny awangardy” - 19 maja, godz. 20:30

W 2017 roku obchodzimy stulecie awangardy w Polsce. To doskonała okazja, by zapytać o jej kondycję. W jakiej jest obecnie formie? Czy awangarda w Polsce i na świecie w ogóle jeszcze żyje? Co znaczy dziś „awangardowy”? Czy to tylko ogólne i umowne pojęcie? Tuż przed projekcją filmu „Beuys. Sztuka i rewolucja”, o godz. 19:00, w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego odbędzie się wernisaż „Spotkanie z dziełem: Władysław Strzemiński”. To wyjątkowa okazja na spotkanie z jednym z najważniejszych twórców awangardy w Polsce. W galerii zaprezentowane zostanie jedno z dzieł artysty – „Pejzaż łódzki”, które trafi do Gdyni z Muzeum Sztuki w Łodzi.

W dyskusji udział wezmą:

Marcin Borchardt – wykładowca awangardy filmu na Uniwersytecie Gdańskim, autor książki „Awangarda muzyki końca XX wieku. Przewodnik dla początkujących”

Irek Wojtczak – saksofonista, improwizator, aranżer i nauczyciel, od lat realizujący awangardowe projekty artystyczne oraz gość specjalny z Muzeum Sztuki w Łodzi

Po filmie „Ziarno: nieznana historia” zaplanowano dyskusję o „Bioróżnorodności w Polsce” - 20 maja, godz. 17:00

Jak uprawiać warzywa i owoce, zaczynając od wyboru ziemi, poprzez nasiona, pielęgnację i uprawę w mieście? Jak je przetwarzać, przechowywać i odpowiednio traktować w kuchni? Co to znaczy jeść sezonowo, używać warzyw jako domowych kosmetyków i lekarstw? Dzięki wsparciu Banku Nasion tuż po spotkaniu nasiona dawnych odmian dyń i innych warzyw będzie można zabrać ze sobą i posadzić na działce czy na balkonie, osobiście przyczyniając się do wzbogacenia bioróżnorodności w Polsce.

W debacie udział wezmą:

Sebastian Kulis – autor portalu „Roślinne porady”

Marcin Gerwin – autora książki „Żywność przyjazna dla klimatu”

Debata „Czym jest wolność słowa?” odbędzie po filmie „Wolność słowa wolna od lęku” - 20 maja, godz. 20:00

Jakie są współczesne zagrożenia dla wolności słowa, niezależnych mediów, prawa do prywatności? Z jednej strony nigdy w historii człowiek „zachodu” nie mógł korzystać z tak dużej przestrzeni wolności jak współcześnie. Z drugiej strony, takie filmy jak „Wolność słowa wolna od lęku” uświadamiają o czyhającym nad nami niebezpieczeństwie totalnej kontroli nad naszym życiem.

W debacie udział wezmą:

Tarquin Ramsay – reżyser filmu „Wolność słowa wolna od lęku”

Mikołaj Chrzan – redaktor naczelny Gazety Wyborczej Trójmiasto

dr Wiesław Baryła – psycholog społeczny, badacz, wykładowca Uniwersytetu SWPS


Po polskim filmie „Punkt krytyczny. Energia OdNowa” goście zmierzą się z problemem „Znajdujemy się w „Punkcie krytycznym”. Co dalej?!” - 21 maja, godz. 17:00

Czy przyszłość oparta na węglu i ropie ma rację bytu? Dlaczego tak mocno cierpimy z powodu smogu? W jaki sposób skutecznie zmniejszyć poziom zanieczyszczenia powietrza? Czy nasze codzienne wybory wpływają na klimat? Co hamuje zrównoważony rozwój Polski? Na te i inne pytania zaraz po projekcji filmu odpowiedzą eksperci; ekolodzy, naukowcy, inżynierowie.

W debacie udział wezmą :

Łukasz Bluszcz – reżyser filmu „Punkt Krytyczny. Energia OdNowa”

Dariusz Szwed - polski polityk, działacz społeczny, ekonomista. Obecnie doradca prezydenta Słupska, Roberta Biedronia, ds. zagranicznych oraz członek Europejskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych. Zadeklarowany zwolennik rozwoju odnawialnych źródeł energii, jeden z fundatorów i przewodniczący rady programowej Zielonego Instytutu.

Kamil Szydłowski – Wiceprezes Stowarzyszenia Małej Energetyki Wiatrowej. Od kilku lat zajmuje się polityką klimatyczną UE, regionalnymi systemami handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych oraz monitoringiem legislacyjnym (przede wszystkim w dziedzinie energetyki oraz transportu). W ostatnich latach zdobywał doświadczenie w obszarze doradztwa strategicznego oraz government relations.

Bilety na festiwalowe pokazy kosztują od 11 do 17 zł. Sprzedaż pojedynczych biletów w cenie 17 zł odbywa się on-line na stronie www.gcf.org.pl oraz w kasie Gdyńskiego Centrum Filmowego. Przy zakupie minimum 5 biletów na seanse festiwalowe cena jednego biletu wynosi 14 zł. Przy zakupie minimum 10 biletów cena jednego biletu spada do 11 zł.

Sprzedaż pakietów 10+, 5+ prowadzi wyłącznie kasa Gdyńskiego Centrum Filmowego. Nie ma możliwości rezerwacji biletów on-line na seanse festiwalowe. Wstęp na spotkania z autorami filmów jest bezpłatny.

Szczegółowy program projekcji dostępny jest na stronie

www.docsag.pl w zakładce “Gdynia”.
Gdyńska Szkoła Filmowa na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych
"Lato 43" w reżyserii Anety Bussold i "Prawdziwe uczucia" w reżyserii Jana Kuźnika zostały zakwalifikowane do Konkursu Filmów Krótkometrażowych 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych!

Gdyńska Szkoła Filmowa na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych
Przedstawiamy harmonogram 19. Pomorskich Warsztatów Filmowych. Na Wasze zgłoszenia czekamy do 10 października. Szczegóły na naszej stronie w zakładce Warsztaty.Harmonogram 19. Pomorskich Warsztatów Filmowych
POWRÓT NA GÓRĘ STRONY © GSF 2010 | Polityka prywatności
projekt: Adam Żebrowski