Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.
Zamknij
GSFLogo
GSFLogoTXT
szukaj
heartyoutuberssblip
Dzisiaj rusza w Gdyni festiwal filmów dokumentalnych 14. Millennium Docs Against Gravity
Data publikacji: 2017-05-17
Od dziś do 26 maja potrwa w Gdyńskim Centrum Filmowym największy w Polsce festiwal filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity. Ponad 60 najlepszych dokumentów z całego świata, spotkania z twórcami i debaty tematyczne, edukacja dla dzieci i seniorów oraz kino VR (Virtual Reality). O Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni powalczy 14 filmów.
Dzisiaj rusza w Gdyni festiwal filmów dokumentalnych 14. Millennium Docs Against GravityWYDARZENIA SPECJALNE

http://docsag.pl/pl/morethen-type/debaty/?dist=gdynia


SPOTKANIA Z TWÓRCAMI I BOHATERAMI FILMÓW

Na spotkanie z publicznością do Gdyni przyjedzie Coco Schrijber, która otworzy festiwal pokazem swojego filmu „Jak spotkać syrenę” - 17 maja, godz. 19:00.

Będą również: Rémi Grellety – producent nominowanego do Oscara® „Nie jestem twoim murzynem” - 18 maja, godz. 20:00 oraz Tarquin Ramsay – reżyser filmu „Wolność słowa wolna od lęku” - 20 maja, godz. 20:00.

Pojawią się też reżyserzy z Polski: Łukasz Bluszcz („Punkt Krytyczny. Energia OdNowa”) - 21 maja, godz. 17:00; Szymon Uliasz oraz bohater filmu, Mikołaj Trzaska („Ucho wewnętrzne”) - 21 maja, godz. 20:00; Krzysztof Paweł Bogocz oraz producent filmu Wojtek Macuk („Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie”) - 22 maja, godz.20:00.


DEBATY TEMATYCZNE

Podczas festiwalu odbędą się debaty organizowane z największymi organizacjami pozarządowymi (m.in. Amnesty International, WWF Polska).

Pokazowi filmu „Beuys. Sztuka i rewolucja” towarzyszyć będzie debata „Żywa czy martwa? Setne urodziny awangardy” - 19 maja, godz. 20:30

W 2017 roku obchodzimy stulecie awangardy w Polsce. To doskonała okazja, by zapytać o jej kondycję. W jakiej jest obecnie formie? Czy awangarda w Polsce i na świecie w ogóle jeszcze żyje? Co znaczy dziś „awangardowy”? Czy to tylko ogólne i umowne pojęcie? Tuż przed projekcją filmu „Beuys. Sztuka i rewolucja”, o godz. 19:00, w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego odbędzie się wernisaż „Spotkanie z dziełem: Władysław Strzemiński”. To wyjątkowa okazja na spotkanie z jednym z najważniejszych twórców awangardy w Polsce. W galerii zaprezentowane zostanie jedno z dzieł artysty – „Pejzaż łódzki”, które trafi do Gdyni z Muzeum Sztuki w Łodzi.

W dyskusji udział wezmą:

Marcin Borchardt – wykładowca awangardy filmu na Uniwersytecie Gdańskim, autor książki „Awangarda muzyki końca XX wieku. Przewodnik dla początkujących”

Irek Wojtczak – saksofonista, improwizator, aranżer i nauczyciel, od lat realizujący awangardowe projekty artystyczne oraz gość specjalny z Muzeum Sztuki w Łodzi

Po filmie „Ziarno: nieznana historia” zaplanowano dyskusję o „Bioróżnorodności w Polsce” - 20 maja, godz. 17:00

Jak uprawiać warzywa i owoce, zaczynając od wyboru ziemi, poprzez nasiona, pielęgnację i uprawę w mieście? Jak je przetwarzać, przechowywać i odpowiednio traktować w kuchni? Co to znaczy jeść sezonowo, używać warzyw jako domowych kosmetyków i lekarstw? Dzięki wsparciu Banku Nasion tuż po spotkaniu nasiona dawnych odmian dyń i innych warzyw będzie można zabrać ze sobą i posadzić na działce czy na balkonie, osobiście przyczyniając się do wzbogacenia bioróżnorodności w Polsce.

W debacie udział wezmą:

Sebastian Kulis – autor portalu „Roślinne porady”

Marcin Gerwin – autora książki „Żywność przyjazna dla klimatu”

Debata „Czym jest wolność słowa?” odbędzie po filmie „Wolność słowa wolna od lęku” - 20 maja, godz. 20:00

Jakie są współczesne zagrożenia dla wolności słowa, niezależnych mediów, prawa do prywatności? Z jednej strony nigdy w historii człowiek „zachodu” nie mógł korzystać z tak dużej przestrzeni wolności jak współcześnie. Z drugiej strony, takie filmy jak „Wolność słowa wolna od lęku” uświadamiają o czyhającym nad nami niebezpieczeństwie totalnej kontroli nad naszym życiem.

W debacie udział wezmą:

Tarquin Ramsay – reżyser filmu „Wolność słowa wolna od lęku”

Mikołaj Chrzan – redaktor naczelny Gazety Wyborczej Trójmiasto

dr Wiesław Baryła – psycholog społeczny, badacz, wykładowca Uniwersytetu SWPS


Po polskim filmie „Punkt krytyczny. Energia OdNowa” goście zmierzą się z problemem „Znajdujemy się w „Punkcie krytycznym”. Co dalej?!” - 21 maja, godz. 17:00

Czy przyszłość oparta na węglu i ropie ma rację bytu? Dlaczego tak mocno cierpimy z powodu smogu? W jaki sposób skutecznie zmniejszyć poziom zanieczyszczenia powietrza? Czy nasze codzienne wybory wpływają na klimat? Co hamuje zrównoważony rozwój Polski? Na te i inne pytania zaraz po projekcji filmu odpowiedzą eksperci; ekolodzy, naukowcy, inżynierowie.

W debacie udział wezmą :

Łukasz Bluszcz – reżyser filmu „Punkt Krytyczny. Energia OdNowa”

Dariusz Szwed - polski polityk, działacz społeczny, ekonomista. Obecnie doradca prezydenta Słupska, Roberta Biedronia, ds. zagranicznych oraz członek Europejskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych. Zadeklarowany zwolennik rozwoju odnawialnych źródeł energii, jeden z fundatorów i przewodniczący rady programowej Zielonego Instytutu.

Kamil Szydłowski – Wiceprezes Stowarzyszenia Małej Energetyki Wiatrowej. Od kilku lat zajmuje się polityką klimatyczną UE, regionalnymi systemami handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych oraz monitoringiem legislacyjnym (przede wszystkim w dziedzinie energetyki oraz transportu). W ostatnich latach zdobywał doświadczenie w obszarze doradztwa strategicznego oraz government relations.

Bilety na festiwalowe pokazy kosztują od 11 do 17 zł. Sprzedaż pojedynczych biletów w cenie 17 zł odbywa się on-line na stronie www.gcf.org.pl oraz w kasie Gdyńskiego Centrum Filmowego. Przy zakupie minimum 5 biletów na seanse festiwalowe cena jednego biletu wynosi 14 zł. Przy zakupie minimum 10 biletów cena jednego biletu spada do 11 zł.

Sprzedaż pakietów 10+, 5+ prowadzi wyłącznie kasa Gdyńskiego Centrum Filmowego. Nie ma możliwości rezerwacji biletów on-line na seanse festiwalowe. Wstęp na spotkania z autorami filmów jest bezpłatny.

Szczegółowy program projekcji dostępny jest na stronie

www.docsag.pl w zakładce “Gdynia”.
Janusz Majewski i Paweł Huelle – premiera 32. „Blizy” pt. Nierozum
Czy dziś mamy do czynienia z kolejnym zwrotem antyoświeceniowym? Czy czeka nas nowe, tym razem cyfrowe, średniowiecze? Czy demokracja – ustrój, którego istnienie oparte jest na rozsądku obywateli – ma szanse przetrwać w takich okolicznościach? To pytania, na które próbują odpowiedzieć autorzy najnowszego numeru kwartalnika artystycznego Bliza.Janusz Majewski i Paweł Huelle – premiera 32. „Blizy” pt. Nierozum
Trzy wspaniałe wiadomości: "Mleko" w reżyserii Urszuli Morgi zostało zaproszone do programu Helsinki International Film Festival, "Casting" w reżyserii Katarzyny Iskry zakwalifikował się do konkursu na 25. Women Make Waves Film Festival w Tajwanie, natomiast "Nowy Bronx" w reżyserii Filipa Ignatowicza otrzymał Nagrodę Publiczności w kategorii Krótkometrażowych Filmów Fabularnych podczas 16. edycji GdanskDocFilmFestival! Gratulujemy!Sukcesy, sukcesy!
POWRÓT NA GÓRĘ STRONY © GSF 2010 | Polityka prywatności
projekt: Adam Żebrowski