„Koniec widzenia” walczy o Złotą Palmę w Cannes!

Film dyplomowy absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Grzegorza Mołdy, w konkursie głównym filmów krótkometrażowych na Festiwalu Filmowym w Cannes ( Short Film Palme d’ or). 

To już drugi w historii polskiej kinematografii krótki film fabularny, który będzie się ubiegać o złotą Palmę w Cannes, i drugi wyprodukowany przez Gdyńską Szkołę Filmową! W 2013 roku sukces taki odniosła Elżbieta Benkowska, absolwentka pierwszego rocznika Wydziału Reżyserii GSF, z filmem „Olena”.

„Koniec widzenia” walczy o Złotą Palmę w Cannes!

„Koniec widzenia” (Time to Go) wybrano spośród 4843 filmów zgłoszonych na 70. Festiwal Filmowy w Cannes przez twórców z całego świata. Film z Gdyni znalazł się w prestiżowym gronie 9 najlepszych produkcji. Obok niego w konkursie o Złotą Palmę ubiegać się będą obrazy z Finlandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Danii, Grecji, Iranu, Stanów Zjednoczonych, Chin, Kolumbii i Szwecji.

Tegoroczny Festiwal w Cannes rozpocznie się 17 maja. Zwycięzcę konkursu krótkich metraży wybierze międzynarodowe jury pod przewodnictwem rumuńskiego reżysera, Cristiana Mungiu, zdobywcy Złotej Palmy w 2007 za „4 miesiące, 3 tygodnie i dwa dni” oraz ubiegłorocznego laureata Nagrody za reżyserię za film „Egzamin”. Laureata poznamy podczas uroczystej gali Festiwalu 28 maja.

Grzegorza Mołda (ur. 1993) otrzymał dyplom Gdyńskiej Szkoły Filmowej w lutym 2017 roku. Przed reżyserią studiował etnologię i antropologię kultury.

Gdyńska Szkoła Filmowa powstała w styczniu 2010 roku z inicjatywy Wojciecha Szczurka – Prezydenta Miasta Gdyni, Leszka Kopcia – Dyrektora Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Roberta Glińskiego – reżysera i scenarzysty oraz Jerzego Radosa – pomysłodawcy i realizatora Pomorskich Warsztatów Filmowych. Jako pierwsza szkoła filmowa w Polsce Północnej prowadzi dwuletnią naukę na Wydziale Reżyserskim. Jeden semestr obejmuje do 700 godzin zajęć. Rekrutacja odbywa się co dwa lata. Obecnie w GSF studiują słuchacze czwartego rocznika. Filmy dyplomowe dwóch pierwszych roczników (2013 i 2015) zdobyły łącznie ponad 70 nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych i ponad 200 nominacji.

Oficjalna strona Festiwalu w Cannes: http://www.festival-cannes.com/en/actualites/articles/the-short-films-selections-at-the-70th-festival-de-cannes

  • „Saudade” oraz „Wskrzeszenie” i „Sabina” na 21. festiwalu Węgiel w Katowicach

  • Nadchodzący 21. Festiwal Filmów Szkolnych Węgiel zaprezentuje w konkursie „Saudade” Wojciecha Pokorskiego. Festiwal otworzy warsztat specjalny Roberta Glińskiego „Scena fabularna w jednym ujęciu”, później odbędzie się warsztat Kamila Przełęckiego poświęcony pracy z AI, a w ramach towarzyszących festiwalowi targów filmowych nastąpi specjalna prezentacja „Wskrzeszenia” Luizy Budejko i „Sabiny” Diany Zamojskiej.

  • A może zoom na morze? Ucz się od najlepszych i wygraj 20 tys. zł

  • Marzysz o karierze reżysera? Kreatywność jest twoją mocną stroną? Spróbuj swoich sił w konkursie filmowym i skieruj zoom na morze. Wygrasz nie tylko pieniądze na realizację filmu, ale będziesz mógł pracować pod okiem wybitnych ekspertów. Morze cię kręci? Złap 20 tys. zł.

  • „Transgresja” w konkursie Porto Femme FF w Portugalii

  • „Transgresja” Diany Szczotki weźmie udział w konkursie filmów studenckich Festiwalu Filmów Kobiecych Porto Femme w Portugalii, odbywającego się w dniach 16 – 21 kwietnia. Festiwal zaprezentuje filmy w dziewięciu sekcjach konkursowych, prezentujących najnowsze filmy twórczyń z całego świata.

Więcej aktualności