Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.
Zamknij
GSFLogo
GSFLogoTXT
szukaj
heartyoutuberssblip
„BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny”: przed premierą
Data publikacji: 2017-04-06
- W pierwszej osobie i w całości z materiału archiwalnego. Właśnie tak chciałem opowiedzieć o rodzinie Beksińskich. Powstało 25 wersji montażowych filmu, a przy 15-ej zupełnie zmieniła się jego koncepcja – mówi scenarzysta i reżyser, Marcin Borchardt, o pracy nad pełnometrażowym filmem dokumentalnym pt. „BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny”. Wykładowca Gdyńskiej Szkoły Filmowej był gościem Piotra Jaconia w audycji „Gdynia Główna Osobista” w Radiu Gdańsk.
„BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny”: przed premierąZ rodziną Beksińskich Marcin Borchardt „spędził” trzy lata, przeglądając obszerne archiwum, jakie po sobie pozostawiła: zdjęcia oraz około 300 godzin nagrań audio i wideo, rejestrujących codzienne życie, często prozaiczne czynności i sytuacje. – Z chwilą, kiedy Zdzisław Beksiński spełnia swoje marzenie i kupuje kamerę, w połowie lat osiemdziesiątych, wchodzimy w zupełnie inny rodzaj filmu dokumentalnego, tak zwany dokument obserwacyjny. Zaczynamy obserwować tę rodzinę, ale w sposób szczególny, ponieważ oni, jak wiadomo, filmują się sami. Powstaje dokument obserwacyjny, ale robiony przez samych zainteresowanych. I też nie z myślą o tym, żeby powstał film dokumentalny, ale z intencją rejestrowania rzeczywistości. Zdzisław przez dekadę rejestruje tę rzeczywistość bardzo intensywnie i ten materiał stanowił dla mnie najważniejszy zasób dziedzictwa rodziny Beksińskich – opowiada Marcin Borchardt.

Nagrania Zdzisława Beksińskiego są absolutnie pozbawione wszelkiej autokreacyjności. Trudno powiedzieć, dlaczego on to robił, dlaczego filmował. Mam wrażenie, że poprzez kamerę próbował się zbliżyć do drugiej osoby, do rodziny – mówi reżyser. Marcin Borchardt dotarł również do licznych filmów i reportaży, jakie na temat Beksińskiego, jego życia i twórczości, produkowały polskie i zagraniczne ekipy telewizyjne i filmowe, od Skandynawii po Japonię. Scenariusz filmu „BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny” powstał na podstawie biografii autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej pt. „Beksińscy. Portret podwójny”. Film ma wejść do polskich kin jesienią 2017 roku. Festiwalową premierę zaplanowano na maj – będzie to film otwarcia Krakowskiego Festiwalu Filmowego. O szczegółach pracy nad dokumentem oraz na jego relacji wobec fabuły, a także między innymi o tym, za co Marcin Borchardt lubi Zdzisława Beksińskiego, można posłuchać w wywiadzie dostępnym w całości na stronie Radia Gdańsk.

LINK: 

http://radiogdansk.pl/audycje-rg/gdynia-glowna-osobista/item/58769-widzowie-moga-porownac-wersje-dokumentalna-i-fabularna-marcin-borchardt-o-swoim-najnowszym-filmie-o-beksinskich
Rób filmy! Ruszyła rekrutacja do Gdyńskiej Szkoły Filmowej
Rozpoczęła się rekrutacja na Wydział Reżyserski Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Kandydatów wyłonionych w pierwszym etapie czekają w lipcu 2020 roku egzaminy wstępne i rozmowa kwalifikacyjna.  Rób filmy! Ruszyła rekrutacja do Gdyńskiej Szkoły Filmowej
Polecamy Państwu nową edycję spotkań i rozmów o sztuce życia, inspirowanych kinem dokumentalnym. „Filmoterapia z Sensem” w lutym, marcu i kwietniu to trzy wieczorne seanse w Gdyńskim Centrum Filmowym, a po nich spotkania z ciekawymi gośćmi.

Najbliższe odbędzie się już 19 lutego. O tym, gdzie leżą granice naszej intymności i jak zmienia się seksualność w czasach internetu, porozmawiamy po pokazie filmu „Ewa nie chce spać”. Naszym gościem będzie psycholog i specjalista w dziedzinie zdrowia psychoseksualnego, Bartosz Karcz.„Filmoterapia z Sensem” w Gdyńskim Centrum Filmowym
POWRÓT NA GÓRĘ STRONY © GSF 2010 | Polityka prywatności
projekt: Adam Żebrowski