Dokumenty Marka Piwowskiego w Klubie Gdyńskiej Szkoły Filmowej

Klub Gdyńskiej Szkoły Filmowej serdecznie zaprasza 27 października br. (czwartek) o godz. 18.00 na projekcję filmów dokumentalnych w reż. Marka Piwowskiego:

UWERTURA
KORKOCIĄG
PSYCHODRAMA
KROK

oraz spotkanie z reżyserem.

GDYŃSKIE CENTRUM FILMOWE, sala Warszawa, Plac Grunwaldzki 2 w Gdyni

REZERWACJA (konieczna): info@gsf.pl, tel. 58 712 22 77 Prosimy o podanie informacji o liczbie rezerwowanych miejsc. Decyduje kolejność zgłoszeń.

W przypadku odwołania rezerwacji prosimy o kontakt.

Dokumenty Marka Piwowskiego w Klubie Gdyńskiej Szkoły Filmowej

UWERTURA – dokument opowiada o komisji wojskowej i stających przed nią młodzieńcach. Reżyser zmontował z sobą sceny z dwóch pomieszczeń. W jednym z nich poborowi rozmawiają z komisją, w drugim badani są przez zespół lekarzy.

KORKOCIĄG – „52. rocznicę powstania Państwowego Monopolu Spirytusowego uczczono uroczyście. Bardzo ważny działacz w swoim przemówieniu podkreślił, że wprawdzie jubileusz dotyczy powstania Monopolu w 1944 roku w wyzwolonym Lublinie, wielka gałąź gospodarki, jaką jest przemysł spirytusowy, powstała w 1919 roku. A tak naprawdę przemysł ten rozpoczął aktywną działalność wraz z rozbiorami i już wówczas był na wysokim poziomie i dobrze zorganizowany”. Przemówienie to Marek Piwowski przewrotnie konfrontuje z nakręconymi w szpitalu wstrząsającymi zdjęciami pokazującymi psychiatryczne stany spowodowane nadużywaniem alkoholu.

PSYCHODRAMA – Twórcy filmu penetrują psychikę ludzką metodą psychodramy. Nieletnie dziewczęta z zakładu poprawczego przygotowują przedstawienie „Kopciuszka”. Spektakl ma w istocie charakter psychodramy. Dziewczyny pochodzą z rozbitych i patologicznych rodzin, są przedwcześnie dojrzałe i jednocześnie bardzo dziecinne. Kopciuszek w ich wykonaniu nabiera symbolicznego i dramatycznego znaczenia.

KROK – polskie służby specjalne dowiadują się sobie tylko wiadomymi sposobami, że w sztabie NATO w Brukseli słyszy się głosy niezadowolenia co do kroku defiladowego naszych wojsk. Wobec starań o rychłe przyjęcie naszego kraju do paktu, sprawa nabiera wyjątkowego znaczenia. Niestety, łącznik NATO, który miał z Brukseli przywieźć informacje konkretyzujące to niezadowolenie, dotarł wprawdzie do Polski, lecz został napadnięty i pobity przez skinów. W tej sytuacji na najwyższym szczeblu odbywa się narada, której uczestnicy mają rozstrzygnąć dylemat: jakim krokiem wejdziemy do NATO? W naradzie uczestniczą wojskowi – od prostych żołnierzy po generałów – choreografowie, dziennikarze i różnego rodzaju specjaliści dobrani według, jak się okazuje, dość dziwnego klucza. Kolejne wystąpienia, a także konkretne propozycje nowego kroku defiladowego, rozpętują burzliwą dyskusję. W jej szczytowym punkcie nadchodzi poufna wiadomość, że w Genewie uważają, iż nasz krok defiladowy jest zbyt agresywny i zupełnie nie pasuje do pokojowego charakteru paktu. Na szczęście nasi fachowcy są przygotowani na wszystko. 

Opisy pochodzą ze strony www.filmpolski.pl

  • „Saudade” oraz „Wskrzeszenie” i „Sabina” na 21. festiwalu Węgiel w Katowicach

  • Nadchodzący 21. Festiwal Filmów Szkolnych Węgiel zaprezentuje w konkursie „Saudade” Wojciecha Pokorskiego. Festiwal otworzy warsztat specjalny Roberta Glińskiego „Scena fabularna w jednym ujęciu”, później odbędzie się warsztat Kamila Przełęckiego poświęcony pracy z AI, a w ramach towarzyszących festiwalowi targów filmowych nastąpi specjalna prezentacja „Wskrzeszenia” Luizy Budejko i „Sabiny” Diany Zamojskiej.

  • A może zoom na morze? Ucz się od najlepszych i wygraj 20 tys. zł

  • Marzysz o karierze reżysera? Kreatywność jest twoją mocną stroną? Spróbuj swoich sił w konkursie filmowym i skieruj zoom na morze. Wygrasz nie tylko pieniądze na realizację filmu, ale będziesz mógł pracować pod okiem wybitnych ekspertów. Morze cię kręci? Złap 20 tys. zł.

  • „Transgresja” w konkursie Porto Femme FF w Portugalii

  • „Transgresja” Diany Szczotki weźmie udział w konkursie filmów studenckich Festiwalu Filmów Kobiecych Porto Femme w Portugalii, odbywającego się w dniach 16 – 21 kwietnia. Festiwal zaprezentuje filmy w dziewięciu sekcjach konkursowych, prezentujących najnowsze filmy twórczyń z całego świata.

Więcej aktualności