Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.
Zamknij
GSFLogo
GSFLogoTXT
szukaj
heartyoutuberssblip
GDYNIA, MOJE MIASTO. PRAWDZIWE HISTORIE MAJĄ WIELU AUTORÓW. Zostań jednym z nich. Powstaje urodzinowy film dokumentalny o Gdyni.
Data publikacji: 2016-06-03
Gdyńska Szkoła Filmowa zrealizuje film dokumentalny zmontowany z amatorskich materiałów nakręconych przez gdynian i miłośników miasta. Trwa wielka zbiórka prywatnych taśm, kaset wideo i nośników cyfrowych, na których uwieczniono sceny z życia Gdyni na przestrzeni 90 lat.

Przeszło 120 lat temu, w lutym 1895 roku, bracia Lumiere opatentowali w Paryżu kinematograf, urządzenie pozwalające zapisać ruchomy obraz na taśmie światłoczułej, pierwszy prototyp kamery filmowej. 90 lat temu, 10 lutego 1926 roku, Gdynia otrzymała prawa miejskie. Od początku istnienia miasta jego mieszkańcy mieli dostęp do kamery filmowej i rejestrowali codzienne życie.
GDYNIA, MOJE MIASTO. PRAWDZIWE HISTORIE MAJĄ WIELU AUTORÓW. Zostań jednym z nich. Powstaje urodzinowy film dokumentalny o Gdyni. Idea projektu

Jakie filmowe obrazy mogli uwiecznić gdynianie? Zwykłe zdarzenia, takie jak rodzinne spacery po Gdyni. Obok nich chwile wyjątkowe, prywatne i historyczne: śluby i parady, festiwale filmowe i muzyczne, zloty żaglowców, marynarskie rozstania i powroty, sportowe imprezy, wizytę Papieża, uroczystości i polityczne manifestacje, rowerowe rajdy, biegi uliczne, rejsy i żeglarskie przygody, plażowanie, młodzieżowe imprezy, lądowanie UFO – całe życie miasta.

Celem projektu „Gdynia, moje miasto” jest realizacja montażowego filmu dokumentalnego, złożonego z amatorskich filmów, nakręconych przez mieszkańców i miłośników Gdyni w ciągu 90 lat jej historii. Poszukiwane są zdjęcia nakręcone kamerami 8 i 16 mm, kamerach wideo i kamerach cyfrowych, a także zarejestrowane telefonami komórkowymi oraz aparatami fotograficznymi.

Archiwizacja

W Gdyńskim Centrum Filmowym, siedzibie Gdyńskiej Szkoły Filmowej, trwa zbiórka materiałów filmowych pochodzących z prywatnych archiwów. Filmy można zgłaszać do 15 grudnia 2016 roku.

Materiały można przekazywać osobiście albo przesyłać je pocztą lub kurierem. Ważne, aby w obu przypadkach uzgodnić szczegóły z przedstawicielem Gdyńskiej Szkoły Filmowej telefonicznie lub pocztą elektroniczną. Filmy do projektu mogą zgłaszać tylko osoby pełnoletnie, będące autorami przekazywanych materiałów albo osoby, które nie są ich autorami, ale dysponują stosownymi prawami majątkowymi.

Spośród zgłoszonych materiałów, reżyser filmu Jerzy Rados wybierze najbardziej interesujące merytorycznie i artystycznie fragmenty. Oryginały wszystkich nośników wrócą do swoich właścicieli, a ich autorzy zostaną umieszczeni w napisach tyłowych filmu. Premiera filmu dokumentalnego „Gdynia, moje miasto” odbędzie się w 2017 roku. Honorowy patronat nad projektem sprawuje Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.

Reżyserem filmu i autorem projektu jest Jerzy Rados, z- ca Dyrektora Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Producent, reżyser i fotograf. Autor cyklu filmów dokumentalnych „Arcydzieła mistrzów” oraz niekonwencjonalnych kronik filmowych „Gdyńskiej Kroniki Filmowej” i „Kroniki Festiwalu Filmowego w Gdyni”. Twórca idei „Rodzinnego Albumu Polaków”.

Kontakt: Gdyńska Szkoła Filmowa

Telefon +48 58 712 22 77, e-mail: info@gsf.pl 


GMM-plakat-3005.jpg

Bardzo serdecznie zapraszamy 26 maja na godzinę 14:00 do sali Goplana w Gdyńskim Centrum Filmowym, gdzie w ramach  XIX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskie "Dwa Teatry" będą Państwo mogli obejrzeć spektakl telewizyjny "Chłopcy" Stanisława Grochowiaka w reżyserii Roberta Glińskiego. Po pokazie zapraszamy na spotkanie z reżyserem, które poprowadzi Jerzy Rados. Wstęp wolny!Chłopcy Stanisława Grochowiaka w reż. Roberta Glińskiego 26 maja o 14:00 w Gdyńskim Centrum Filmowym
Bardzo miło nam poinformować, że aż pięć najnowszych filmów dyplomowych Gdyńskiej Szkoły Filmowej znalazło się w konkursie krótkometrażowych debiutów filmowych na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie!Aż pięć filmów dyplomowych Gdyńskiej Szkoły Filmowej w konkursie Młodzi i Film!
POWRÓT NA GÓRĘ STRONY © GSF 2010 | Polityka prywatności
projekt: Adam Żebrowski