Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.
Zamknij
GSFLogo
GSFLogoTXT
szukaj
heartyoutuberssblip
Skelnik, Samsel i Huelle o „Ostatnim tabu” - premiera 26. Blizy, 6 czerwca, poniedziałek, godz. 19:00, Gdyńskie Centrum Filmowe - Galeria
Data publikacji: 2016-06-02
Nowoczesność i ponowoczesność można określić jako czas postępującego raz szybciej, raz wolniej unicestwiania kulturowych i społecznych zakazów. Redaktorzy i autorzy w numerze o „Ostatnim tabu” próbują odpowiedzieć na pytania: jakie znaczenie ma dla nas dziś tabu?, jakie są czy też będą konsekwencje usuwania go z naszego życia?, czym są współczesne tabu i czym różnią się od tych dawnych? Na spotkaniu inauguracyjnym gośćmi Pawła Huellego będą Julian Skelnik i Monika Samsel. Porozmawiamy o tabu w kontekstach skandynawskich, morskich oraz kaszubskich.
Skelnik, Samsel i Huelle o „Ostatnim tabu” - premiera 26. Blizy, 6 czerwca, poniedziałek, godz. 19:00, Gdyńskie Centrum Filmowe - Galeriadata: 6 czerwca 2016 (poniedziałek)

godzina: 19.00

miejsce: Galeria Gdyńskiego Centrum Filmowego, pl. Grunwaldzki 2, Gdynia

bilety: wstęp wolny

Przekroczone zostały granice, które do niedawna jeszcze zdawały się być absolutnie nienaruszalne. Mogłoby się wydawać, że jeden z najważniejszych fundamentów każdej kultury, jakim jest istnienie tabu, ostatecznie traci dotychczasową doniosłość i znaczenie. Jednak procesowi erozji jednych zakazów towarzyszy powoływanie do istnienia nowych o sile obowiązywania może nie słabszej niż poprzednie.

- Tabu od zawsze budziło w ludziach dwie skrajne emocje – lęk i śmiech. Lęk, bo jego przekroczenie wiązało się z niebezpieczeństwem, śmiech – ponieważ każdy zdrowy umysł – od kiedy tylko został dopuszczony do głosu – musiał, choćby w najdelikatniejszej formie, przeciwstawić się samej istocie kulturowego zakazu – mówi Adam Kamiński, sekretarz redakcji. – Kiedy zastanawialiśmy się w redakcji nad tematem ostatniego tabu, wydawało się, że będzie on tylko spokojną – chciałoby się powiedzieć – akademicką przechadzką po dawno nieremontowanej drodze z kilkoma pordzewiałymi znakami. Tymczasem w ostatnich miesiącach nie tylko podokładano nowe tablice z zakazami, ale spróbowano nawet radykalnie zmienić porządek ruchu.

W numerze o ostatnim tabu i nie tylko opowiadają: Maria Peszek, Grzegorz Łoszewski, Agnieszka Smoczyńska, Adam Wiedemann, Krzysztof Polkowski, Bartosz Porczyk, Julian Skelnik, Przemysław Gulda, Sebastian Konefał.

Kwartalnik zawiera także arkusz malarski z twórczością Krzysztofa Polkowskiego, Marcina Zawickiego i Andrzeja Karmasza z Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

„Bliza” to pierwszy w historii ogólnopolski magazyn artystyczny wydawany w Gdyni. Pismo ukazuje się od listopada 2009 r. „Bliza” stara się łączyć wysoki, ogólnopolski poziom kulturalny z ukazywaniem ważnych lokalnych zdarzeń i osobowości. Jako magazyn artystyczny prezentuje zjawiska z różnych dziedzin sztuk: plastycznych, muzycznych, teatralnych, filmowych, literatury, architektury. Interesuje się także obyczajowością i semiotyką rzeczywistości.
Gdyńska Szkoła Filmowa ogłasza trzecią edycję warsztatów kompozycji muzyki filmowej z laureatem Oscara Janem A.P. Kaczmarkiem w dniach 14-20 października 2019 roku

Zgłoszenia przyjmowane są do 15 września 2019 roku.Warsztaty kompozycji muzyki filmowej z laureatem Oscara Janem A.P. Kaczmarkiem
Bardzo serdecznie zapraszamy 26 maja na godzinę 14:00 do sali Goplana w Gdyńskim Centrum Filmowym, gdzie w ramach  XIX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskie "Dwa Teatry" będą Państwo mogli obejrzeć spektakl telewizyjny "Chłopcy" Stanisława Grochowiaka w reżyserii Roberta Glińskiego. Po pokazie zapraszamy na spotkanie z reżyserem, które poprowadzi Jerzy Rados. Wstęp wolny!Chłopcy Stanisława Grochowiaka w reż. Roberta Glińskiego 26 maja o 14:00 w Gdyńskim Centrum Filmowym
POWRÓT NA GÓRĘ STRONY © GSF 2010 | Polityka prywatności
projekt: Adam Żebrowski