Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.
Zamknij
GSFLogo
GSFLogoTXT
szukaj
heartyoutuberssblip
„Gdynia, moje miasto”. Prawdziwe historie mają wielu autorów
Data publikacji: 2016-03-08
Gdyńska Szkoła Filmowa zrealizuje film dokumentalny zmontowany z amatorskich materiałów nakręconych przez gdynian i miłośników miasta. Rozpoczyna się wielka zbiórka prywatnych taśm, kaset wideo i nośników cyfrowych, na których uwieczniono sceny z życia Gdyni na przestrzeni 90 lat.
„Gdynia, moje miasto”. Prawdziwe historie mają wielu autorówPrzeszło 120 lat temu, w lutym 1895 roku, bracia Lumiere opatentowali w Paryżu kinematograf, urządzenie pozwalające zapisać ruchomy obraz na taśmie światłoczułej, pierwszy prototyp kamery filmowej. 90 lat temu, 10 lutego 1926 roku, Gdynia otrzymała prawa miejskie. Od początku istnienia miasta jego mieszkańcy mieli dostęp do kamery filmowej i rejestrowali codzienne życie.

Idea projektu

Jakie filmowe obrazy mogli uwiecznić gdynianie? Zwykłe zdarzenia, takie jak rodzinne spacery po Gdyni. Obok nich chwile wyjątkowe, prywatne i historyczne: śluby i parady, festiwale filmowe i muzyczne, zloty żaglowców, marynarskie rozstania i powroty, sportowe imprezy, wizytę Papieża, uroczystości i polityczne manifestacje, rowerowe rajdy, biegi uliczne, rejsy i żeglarskie przygody, plażowanie, młodzieżowe imprezy, lądowanie UFO – całe życie miasta.

Celem projektu „Gdynia, moje miasto” jest realizacja montażowego filmu dokumentalnego, złożonego z amatorskich filmów, nakręconych przez mieszkańców i miłośników Gdyni w ciągu 90 lat jej historii. Poszukiwane są zdjęcia nakręcone kamerami 8 i 16 mm, kamerach wideo i kamerach cyfrowych, a także zarejestrowane telefonami komórkowymi oraz aparatami fotograficznymi.

Archiwizacja

W Gdyńskim Centrum Filmowym, siedzibie Gdyńskiej Szkoły Filmowej, rusza zbiórka materiałów filmowych pochodzących z prywatnych archiwów. Ze względów organizacyjnych podzielono ją na dwa etapy. Filmy z lat 1926-1995 można zgłaszać do 31 maja 2016 roku. Natomiast na filmy z ostatniej dekady, czyli z lat 1996-2016, realizatorzy czekają jesienią – od 1 października do 15 grudnia 2016 roku.

Materiały można przekazywać osobiście albo przesyłać je pocztą lub kurierem. Ważne, aby w obu przypadkach uzgodnić szczegóły z przedstawicielem Gdyńskiej Szkoły Filmowej telefonicznie lub pocztą elektroniczną. Filmy do projektu mogą zgłaszać tylko osoby pełnoletnie, będące autorami przekazywanych materiałów albo osoby, które nie są ich autorami, ale dysponują stosownymi prawami majątkowymi.

Spośród zgłoszonych materiałów, reżyser filmu Jerzy Rados wybierze najbardziej interesujące merytorycznie i artystycznie fragmenty. Oryginały wszystkich nośników wrócą do swoich właścicieli, a ich autorzy zostaną umieszczeni w napisach tyłowych filmu. Premiera filmu dokumentalnego „Gdynia, moje miasto” odbędzie się w 2017 roku. Honorowy patronat nad projektem sprawuje Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.


Reżyserem filmu i autorem projektu jest Jerzy Rados, z- ca Dyrektora Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Producent, reżyser i fotograf. Autor cyklu filmów dokumentalnych „Arcydzieła mistrzów” oraz niekonwencjonalnych kronik filmowych „Gdyńskiej Kroniki Filmowej” i „Kroniki Festiwalu Filmowego w Gdyni”. Twórca idei „Rodzinnego Albumu Polaków”.


Kontakt: Gdyńska Szkoła Filmowa

Telefon +48 58 712 22 77, e-mail: info@gsf.pl
Zaślubiam Cię... Setna rocznica powrotu Polski nad Bałtyk
W 2020 roku świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę dostępu do Morza Bałtyckiego. 26 listopada 2020, o godzinie 14.00, odbędzie się premiera dwóch filmów krótkometrażowych zrealizowanych z okazji tej rocznicy. Filmy zostały wyprodukowane przez Gdyńską Szkołę Filmową i zrealizowane przez naszych absolwentów - Anetę Gołębiewską-Bussold i Sławomira Witka. Premiera filmów, której patronuje europoseł Anna Fotyga, miała się odbyć w Parlamencie Europejskim w Brukseli w marcu tego roku. Niestety pandemia Covid-19 zniweczyła te plany, a z uwagi na to, iż rok 2020, będący rokiem setnej rocznicy odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku dobiega już końca, organizatorzy postanowili zorganizować premierę online. Zaślubiam Cię... Setna rocznica powrotu Polski nad Bałtyk
"Lato 43" w reżyserii Anety Bussold i "Prawdziwe uczucia" w reżyserii Jana Kuźnika zostały zakwalifikowane do Konkursu Filmów Krótkometrażowych 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych!

Gdyńska Szkoła Filmowa na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych
POWRÓT NA GÓRĘ STRONY © GSF 2010 | Polityka prywatności
projekt: Adam Żebrowski