Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.
Zamknij
GSFLogo
GSFLogoTXT
szukaj
heartyoutuberssblip
TOMASZ FERENC: AMERICAN LANDSCAPES. Wernisaż wystawy 16 listopada o godzinie 18:00 w Galerii w Gdyńskim Centrum Filmowym
Data publikacji: 2015-11-16
16 listopada (poniedziałek) o godzinie 18:00 zapraszamy do Galerii w Gdyńskim Centrum Filmowym na wernisaż wystawy Tomasza Ferenca "American Landscapes". Wstęp wolny.
TOMASZ FERENC: AMERICAN LANDSCAPES. Wernisaż wystawy 16 listopada o godzinie 18:00 w Galerii w Gdyńskim Centrum Filmowym „Fotografując Amerykę trudno jest zapomnieć o tysiącach wykonanych tam fotografii, o obrazach tworzonych przez mistrzów krajobrazu, portretu, reportażu, o tym wielkim wizualnym archiwum. Jadąc do Stanów Zjednoczonych, zabieramy ze sobą wszystkie te obrazy, które wpływały na nasze wyobrażenie o tym kraju. Siłą rzeczy towarzyszą nam Robert Frank, Dorothea Lange, Lee Friedlander, Anselm Adams i wielu innych wielkich fotografów. Dla wszystkich tych autorów podróż stanowiła istotę fotograficznego doświadczenia.

Zestaw zdjęć składających się na cykl American Landscapes powstawał w czasie czterech podróży do USA. Zdecydowana większość fotografii została wykonana w stanie Nowy Jork przy użyciu średnioformatowych aparatów oraz kamery otworkowej. Wiele z tych zdjęć to nie tylko refleksy odbytych podróży, ale także próba nawiązania dialogu z fotografami, których prace kształtowały mój obraz Stanów Zjednoczonych oraz zestaw interesujących mnie tematów. Do najważniejszych zaliczyłbym peryferia ze swoją specyficzną malowniczością i prowincjonalnością, kwestię religijności i patriotyzmu oraz kulturę odpadu, reprezentowaną przez porzucone samochody, rozpadające się domy, martwe zwierzęta.

Obok fotografii równie istotną częścią projektu jest książka Dennis. Biographical story of an American (wydana przez Łódź Art Center w 2014 roku). Jej źródła głęboko tkwią w antropologicznej koncepcji spotkania. Spotkania dwojga ludzi, dwóch kultur, odmiennych doświadczeń. Jest to także realizacja idei wymiany, symbolicznego daru, jakim jest szczera opowieść o życiu, zarówno o tym, co piękne i niezwykłe, jak i o tym, co bolesne, a nawet traumatyczne. Historia mojego przyjaciela, nowojorczyka Dennisa Lyncha, ukazuje jego niezwykłą życiową drogę, walkę o spełnienie marzeń i cenę jaką trzeba za to zapłacić. Jej 70-letni dziś bohater ukazuje nie tylko swoje losy, ale także niezwykłe tło, jakim jest zmieniająca się przez dekady Ameryka. Ostatnim dopełniającym całość elementem jest 12-minutowy film pt. Dennis.

Zdjęcia, książka i film, stanowiąc samodzielne całości, uzupełniają się i dopiero ich jednoczesna prezentacja w pełnia odzwierciedla ideę multimedialnej wypowiedzi. Właśnie taka forma ekspozycji zostanie zaproponowana podczas wystawy w Gdyni.”

Tomasz Ferenc


O Autorze:

Tomasz Ferenc pracuje w Katedrze Socjologii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego i wykłada w łódzkiej Filmówce. Jego zainteresowania koncentrują się na szeroko rozumianych badaniach kultury wizualnej oraz na problematyce emigracyjnej. Autor książek: Fotografia. Dyletanci, amatorzy i artyści (2004), Artysta jako Obcy. Socjologiczne studium polskich artystów na emigracji (2012), Dennis. Biographical story of an American (2014). Redaktor i współredaktor kilku antologii tekstów, w tym ostatnio wspólnie z Markiem Domańskim, Architektura Przymusu. Interdyscyplinarne studia nad opresyjnymi funkcjami architektury (2013) oraz wspólnie z Piotrem Chomczyńskim i Waldemarem Dymarczykiem, Wojna, obraz, propaganda. Socjologiczna analiza plakatów wojennych (2014). 

Wystawę można oglądać do 10 grudnia.

Rób filmy! Ruszyła rekrutacja do Gdyńskiej Szkoły Filmowej
Rozpoczęła się rekrutacja na Wydział Reżyserski Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Kandydatów wyłonionych w pierwszym etapie czekają w lipcu 2020 roku egzaminy wstępne i rozmowa kwalifikacyjna.  Rób filmy! Ruszyła rekrutacja do Gdyńskiej Szkoły Filmowej
Polecamy Państwu nową edycję spotkań i rozmów o sztuce życia, inspirowanych kinem dokumentalnym. „Filmoterapia z Sensem” w lutym, marcu i kwietniu to trzy wieczorne seanse w Gdyńskim Centrum Filmowym, a po nich spotkania z ciekawymi gośćmi.

Najbliższe odbędzie się już 19 lutego. O tym, gdzie leżą granice naszej intymności i jak zmienia się seksualność w czasach internetu, porozmawiamy po pokazie filmu „Ewa nie chce spać”. Naszym gościem będzie psycholog i specjalista w dziedzinie zdrowia psychoseksualnego, Bartosz Karcz.„Filmoterapia z Sensem” w Gdyńskim Centrum Filmowym
POWRÓT NA GÓRĘ STRONY © GSF 2010 | Polityka prywatności
projekt: Adam Żebrowski