Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.
Zamknij
GSFLogo
GSFLogoTXT
szukaj
heartyoutuberssblip
Zmarł wykładowca Gdyńskiej Szkoły Filmowej Marcin Wrona
Data publikacji: 2015-09-19
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o nagłej śmierci reżysera Marcina Wrony - wykładowcy Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz naszego przyjaciela. Jesteśmy głęboko poruszeni i zasmuceni Jego odejściem. Składamy wyrazy głębokiego współczucia Żonie i Najbliższym reżysera.
Zmarł wykładowca Gdyńskiej Szkoły Filmowej Marcin WronaMarcin Wrona urodził się 25 marca 1973. Był absolwentem filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończył także Mistrzowską Szkołę Reżyserii Andrzeja Wajdy oraz Binger Film Institute w Amsterdamie. Był reżyserem i scenarzystą, producentem, a także wykładowcą reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz scenariopisarstwa w Krakowskiej Szkole Filmowej. Był członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej oraz współzałożycielem Stowarzyszenia Film 1,2.

Już jego etiuda szkolna z 2001 roku, zatytułowana „Człowiek Magnes” została doceniona na całym świecie, zdobywając m.in. Nagrodę za Najlepszy Film Studencki oraz Wyróżnienie w kategorii Filmu Krótkometrażowego podczas Tribeca Film Festival w 2002 roku.

Debiutancki pełnometrażowy film fabularny Marcina Wrony "Moja krew" miał premierę na Festiwalu Filmowym w Rzymie w roku 2009. W tym samym roku, na Koszalińskim Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” Marcin Wrona otrzymał Nagrodę Dziennikarzy i Nagrodę za najlepszy scenariusz.

Drugi film Marcina Wrony, „Chrzest” (2010), miał swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Film otrzymał Srebrne Lwy podczas 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz wiele innych nagród na międzynarodowych festiwalach (m.in. Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Febiofest” w Pradze). Film wszedł na ekrany kin m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii, na Węgrzech i w Hiszpanii.

Podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni w Konkursie Głównym pokazywany był kolejny film Marcina Wrony, „Demon”. Film był pokazywany także na kończącym się 40. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, gdzie został bardzo dobrze przyjęty przez widzów, krytyków i dziennikarzy. Pokaz "Demona" w Toronto był światową premierą filmu.

W telewizji Marcin Wrona wyreżyserował wiele nagradzanych spektakli (m.in. „Kolekcję” według Harolda Pintera), a w 2013 roku „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej z Magdaleną Cielecką w roli głównej. Za tę inscenizację otrzymał nagrodę za reżyserię podczas Krajowego Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV "Dwa Teatry" w Sopocie. Reżyserował też seriale („Lekarze”, „Ratownicy").

W roku 2003 Marcin Wrona otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego dla Młodych Twórców. Jego scenariusz do filmu „Moja Krew” został wyróżniony Nagrodą Główną polskiej edycji konkursu Hartley-Merril (wówczas pod tytułem „Tamagotchi”) w roku 2007 i zajął III miejsce w Międzynarodowej Edycji Konkursu Scenariuszowego Hartley-Merrill za scenariusz w Cannes. W 2011 roku Marcin Wrona został uhonorowany Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie filmu.
Harmonogram 19. Pomorskich Warsztatów Filmowych
Przedstawiamy harmonogram 19. Pomorskich Warsztatów Filmowych. Na Wasze zgłoszenia czekamy do 10 października. Szczegóły na naszej stronie w zakładce Warsztaty.Harmonogram 19. Pomorskich Warsztatów Filmowych
Zadajesz sobie pytanie: Jak zrobić film? Zgłoś się na 19. Pomorskie Warsztaty Filmowe!

Uczestnicy 19. Pomorskich Warsztatów Filmowych wezmą udział w powstawaniu scen krótkiego filmu fabularnego, od pisania scenariusza poprzez zdjęcia z udziałem profesjonalnej ekipy filmowej i zawodowych aktorów, aż po montaż i udźwiękowienie. Pracami pokierują praktycy kina i znakomici wykładowcy. Swój udział w warsztatach potwierdzili: scenarzysta Grzegorz Łoszewski [m.in. „Komornik”, „Stygmatyczka”, „Bez wstydu” ], reżyser Wojciech Marczewski [m.in. „Dreszcze”, „Ucieczka z kina Wolność”, „ Weiser ”], operator obrazu Sławomir Pultyn [m.in. Życie, miłość, śmierć i inne błahostki czyli Jan Saudek czeski fotograf”] oraz montażystka Milenia Fiedler [m.in. „Weiser”, „Katyń”, „Wałęsa” ].Ruszyła rekrutacja na 19. Pomorskie Warsztaty Filmowe
POWRÓT NA GÓRĘ STRONY © GSF 2010 | Polityka prywatności
projekt: Adam Żebrowski