Wielka przeprowadzka! Filmowcy z Gdyni już w nowej siedzibie

Nie dla wszystkich szkół wakacje to czas odpoczynku. Gdyńska „Filmówka” właśnie wprowadza się do nowej siedziby. W gmachu Gdyńskiego Centrum Filmowego przy Placu Grunwaldzkim 2 swoje miejsce znajdą nie tylko studenci i wykładowcy. Przez cały rok będzie ono otwarte dla każdego – mieszkańców Gdyni, regionu oraz turystów – kto interesuje się dobrym kinem.

Wielka przeprowadzka! Filmowcy z Gdyni już w nowej siedzibie

Sesja egzaminacyjna już zaliczona, przyszedł więc czas na długo wyczekiwaną przeprowadzkę do centrum miasta. Gdyńska Szkoła Filmowa opuszcza swoją dotychczasową siedzibę, przy ulicy Wrocławskiej w Orłowie. To właśnie tam studenci uczyli się rzemiosła filmowego pod okiem reżyserów, scenarzystów, operatorów, montażystów, aktorów, producentów filmowych i historyków kina.

Filmy dyplomowe absolwentów pierwszego rocznika GSF otrzymały kilkadziesiąt nominacji na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych, zdobywając aż 22 nagrody. Kolekcja statuetek również trafi do nowej siedziby Gdyńskiego Centrum Filmowego, gdzie zajmie honorowe miejsce.

Trzypiętrowy nowoczesny budynek, którego budowa ruszyła wiosną ubiegłego roku, jest już gotowy. Na powierzchni 3400 metrów kwadratowych pomieści między innymi sale wykładowe oraz przeznaczone do zajęć praktycznych, w tym studio dźwiękowe, pracownie fotograficzne i montażowe. Do dyspozycji słuchaczy GSF będą również biblioteka, filmoteka i klub studencki. Ale nie tylko na nich czeka nowy gmach przy Placu Grunwaldzkim 2.

Każdy, kto ceni wartościowe kino, będzie mógł u nas zobaczyć filmy, jakich nie pokazuje się gdzie indziej. A także spotkać cenionych aktorów i twórców filmowych, wziąć udział w warsztatach praktycznych czy obejrzeć ciekawą wystawę fotografii. A po filmie czy zajęciach spotkać się z przyjaciółmi w restauracji lub kawiarni filmowej – zapowiada Leszek Kopeć, dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej. – W samym sercu Gdyni, wokół naszej szkoły, stworzymy wielofunkcyjny ośrodek kultury, ważne miejsce edukacji filmowej i audiowizualnej w Polsce. W wydarzeniach, festiwalach i zajęciach, jakie zaplanowaliśmy tylko do końca tego roku, może wziąć udział nawet 30 tysięcy osób!

Trzy sale Kina Studyjnego

Kameralne seanse dla 45 widzów, a także projekcje dla 100 i 230 osób – w trzech salach Kina Studyjnego w Gdyńskim Centrum Filmowym pokazy ruszą jeszcze w sierpniu.
W repertuarze znajdzie się dużo kina europejskiego. Co czwartym wyświetlanym filmem będzie polska produkcja. W planach obok premier są także retrospektywne przeglądy kinematografii innych krajów, filmowe cykle tematyczne oraz pokazy filmów dokumentalnych. Kino Studyjne, jedyne tej wielkości w Trójmieście, zapewni widzom nie tylko dostęp do wartościowych filmów, ale też najlepsze warunki do ich oglądania. Będzie wyposażone w wysokiej klasy sprzęt nagłośnieniowy i projekcyjny.


Wokół filmu przez cały rok

Kulminacją tego, co dzieje się w Gdyni wokół filmu, od lat jest Gdyński Festiwal Filmowy.
Do miasta przyciąga największe gwiazdy kina. Jubileuszowa, czterdziesta edycja rozpocznie się w poniedziałek, 14 września. Część projekcji konkursowych, spotkań z twórcami oraz konferencji prasowych znajdzie swoje miejsce w Gdyńskim Centrum Filmowym. W nowym budynku już działa centrum dowodzenia całej imprezy, czyli biuro festiwalowe. W restauracji powstanie klub festiwalowy.

Festiwal to jednak nie wszystko. W kalendarzu wydarzeń, jakie wypełnią Gdyńskie Centrum Filmowe, są otwarte spotkania z twórcami, reżyserami i aktorami, dyskusje i warsztaty.
W zajęciach praktycznych dotyczących powstawania filmu będą uczestniczyć uczniowie wybranych gimnazjów i liceów z Gdyni i regionu. Galeria fotograficzna co miesiąc zaprosi na nową wystawę.

Uroczyste otwarcie Gdyńskiego Centrum Filmowego zaplanowano na niedzielę, 13 września. Tego dnia na mieszkańców Gdyni czeka wiele atrakcji związanych z kinem, zarówno w nowej siedzibie, jak i na zielonym placu obok niej – między innymi koncerty jazzowe oraz pokazy charakteryzacji filmowej i efektów specjalnych.

  • „Saudade” oraz „Wskrzeszenie” i „Sabina” na 21. festiwalu Węgiel w Katowicach

  • Nadchodzący 21. Festiwal Filmów Szkolnych Węgiel zaprezentuje w konkursie „Saudade” Wojciecha Pokorskiego. Festiwal otworzy warsztat specjalny Roberta Glińskiego „Scena fabularna w jednym ujęciu”, później odbędzie się warsztat Kamila Przełęckiego poświęcony pracy z AI, a w ramach towarzyszących festiwalowi targów filmowych nastąpi specjalna prezentacja „Wskrzeszenia” Luizy Budejko i „Sabiny” Diany Zamojskiej.

  • A może zoom na morze? Ucz się od najlepszych i wygraj 20 tys. zł

  • Marzysz o karierze reżysera? Kreatywność jest twoją mocną stroną? Spróbuj swoich sił w konkursie filmowym i skieruj zoom na morze. Wygrasz nie tylko pieniądze na realizację filmu, ale będziesz mógł pracować pod okiem wybitnych ekspertów. Morze cię kręci? Złap 20 tys. zł.

  • „Transgresja” w konkursie Porto Femme FF w Portugalii

  • „Transgresja” Diany Szczotki weźmie udział w konkursie filmów studenckich Festiwalu Filmów Kobiecych Porto Femme w Portugalii, odbywającego się w dniach 16 – 21 kwietnia. Festiwal zaprezentuje filmy w dziewięciu sekcjach konkursowych, prezentujących najnowsze filmy twórczyń z całego świata.

Więcej aktualności