Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.
Zamknij
GSFLogo
GSFLogoTXT
szukaj
heartyoutuberssblip
Wojciech Kuczok i Paweł Huelle o „Kulturze fetyszu” – premiera 23. „Blizy”
Data publikacji: 2015-06-09
W najnowszym, premierowym numerze Blizy - 2 (23) 2015 – autorzy tekstów zastanawiają się nad współczesną kulturą i obyczajowością w kontekście fetyszyzacji. Archaiczny kult przedmiotów o magicznych właściwościach, nadprzyrodzonych mocach, do których wywołania używa się określonych rytuałów, w XXI wieku wcale nie traci na aktualności, a nawet nabiera świeżych rumieńców. Na spotkaniu o fetyszach rozmawiać będą: redaktor naczelny Blizy Paweł Huelle oraz Wojciech Kuczok, pisarz, scenarzysta, speleolog i autor tekstu numeru „Sny fetyszystowskie”.
Wojciech Kuczok i Paweł Huelle o „Kulturze fetyszu” – premiera 23. „Blizy”data: 15 czerwca 2015 (poniedziałek)
godzina: 19:00
miejsce: InfoBox Gdynia, ul. Świętojańska 30, 81-372
bilety: wstęp wolny

Kultura fetyszu dotyczy wielu aspektów współczesności: gadżetów, które dzięki pewnym zachowaniom, mają dawać szczęście, rzeczywistości społecznej, obyczajów, wielu dziedzin sztuki – literatury, teatru, filmu, muzyki, malarstwa i fotografii. Fetysze mają swoją historię i swoją przyszłość, jedne ożywają, inne zapadają się w otchłań zapomnienia. Kiedy na jednych obszarach lub w określonych kręgach społecznych ich żywot wydaje się bujny i niezagrożony, gdzie indziej nikt o nich nawet nie słyszał. Pytanie o zjawisko fetyszu w kulturze powinno przynieść wiele ciekawych, różnorodnych odpowiedzi. Warto dodać, że zamiast wstępu przeczytamy w numerze rozmowę z Jackiem Friedrichem, Krzysztofem Kornackim i Adamem Kamińskim, którą podczas festiwalu literackiego Miasto Słowa poprowadził Paweł Huelle. Dzięki zaś współpracy „Blizy” z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku w numerze znajdziemy dodatek z pracami Mieta Olszewskiego.

A w numerze m.in.: Dawid Majer i tekst „Spluwa w ręku kontrkultury. Hunter S. Thomson i William S. Burroughs”; Wojciech Bęben – „Posiadające mana. Fetysze rdzennych mieszkańców Australii i Oceanii” czy Anna Król „Szafa. O rzeczach osobistych Jarosława Iwaszkiewicza”. Poezja: ks. Jan Sochoń, „Utrapienie i inne wiersze”; przekład: Huang Lihai: „List z Tybetu i inne wiersze” - z chińskiego przełożyła Wu Lan i proza: Wojciech Kuczok i Dariusz Szymanowski. Rozmowy i dyskusje: „Czy Marynarka Wojenna może być fetyszem?” - z Julianem Skelnikiem rozmawia Adam Kamiński czy „Przepraszam, ale mam kryzys jazzowy” - z Olem Walickim rozmawia Przemysław Rydzewski oraz recenzji, zapiski i o wiele wiele więcej.

„Bliza” to pierwszy w historii ogólnopolski magazyn artystyczny wydawany w Gdyni. Pismo ukazuje się od listopada 2009 r. „Bliza” stara się łączyć wysoki, ogólnopolski poziom kulturalny z ukazywaniem ważnych lokalnych zdarzeń i osobowości. Jako magazyn artystyczny prezentuje zjawiska z różnych dziedzin sztuk: plastycznych, muzycznych, teatralnych, filmowych, literatury, architektury. Interesuje się także obyczajowością i semiotyką rzeczywistości.

Redagują: Paweł Huelle - redaktor naczelny; Adam Kamiński - sekretarz redakcji; Piotr Millati -redakcja eseju; Wojciech Boros - redakcja poezji; Magda Danaj - rysuje; Przemek Rydzewski-promuje.
Gdyńska Szkoła Filmowa ogłasza trzecią edycję warsztatów kompozycji muzyki filmowej z laureatem Oscara Janem A.P. Kaczmarkiem w dniach 14-20 października 2019 roku

Zgłoszenia przyjmowane są do 15 września 2019 roku.Warsztaty kompozycji muzyki filmowej z laureatem Oscara Janem A.P. Kaczmarkiem
Bardzo serdecznie zapraszamy 26 maja na godzinę 14:00 do sali Goplana w Gdyńskim Centrum Filmowym, gdzie w ramach  XIX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskie "Dwa Teatry" będą Państwo mogli obejrzeć spektakl telewizyjny "Chłopcy" Stanisława Grochowiaka w reżyserii Roberta Glińskiego. Po pokazie zapraszamy na spotkanie z reżyserem, które poprowadzi Jerzy Rados. Wstęp wolny!Chłopcy Stanisława Grochowiaka w reż. Roberta Glińskiego 26 maja o 14:00 w Gdyńskim Centrum Filmowym
POWRÓT NA GÓRĘ STRONY © GSF 2010 | Polityka prywatności
projekt: Adam Żebrowski