Polkowski, Kopeć i „Koniec uniwersytetu?” – premiera 22. numeru „Blizy” – 9 kwietnia, czwartek, godz. 19:00, InfoBox Gdynia, WSTĘP WOLNY

W najnowszym, premierowym numerze Blizy – 1 (22) 2015 –
będziemy starali się odpowiedzieć na pytania, czym jest dziś uniwersytet, czego
powinien nauczać i jaką rolę może jeszcze pełnić w czasach powszechnej
dostępności do niemal każdej informacji w mediach elektronicznych. Instytucja,
która przez stulecia wywierała wielki wpływ na rozwój i kształt naszego świata,
bez której trudno byłoby sobie wyobrazić historię Europy, dziś zdaje się tracić
swą kulturotwórczą rolę. Gośćmi, z którymi rozmowę inauguracyjną numeru
poprowadzi redaktor naczelny Blizy Paweł Huelle, będą: dziekan wydziału
malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku Krzysztof Polkowski oraz dyrektor
Gdyńskiej Szkoły Filmowej Leszek Kopeć.

Polkowski, Kopeć i „Koniec uniwersytetu?” – premiera 22. numeru „Blizy” – 9 kwietnia, czwartek, godz. 19:00, InfoBox Gdynia, WSTĘP WOLNY

data: 9 kwietnia 2015 (czwartek)

godzina: 19:00

miejsce: InfoBox Gdynia, ul. Świętojańska 30, 81-372

bilety: wstęp wolny

Wbrew etymologii uniwersytet nie jest już wspólnotą uczonych i uczących się, których celem jest bezinteresowne poszukiwanie prawdy. Uniwersytet stracił ambicję kształtowania światopoglądu i stara się pozostawać etycznie indyferentny. Jego misja coraz częściej ogranicza się do możliwie najsprawniejszego, nierzadko bezosobowego, przekazywania ściśle sprofilowanej wiedzy. Pragmatyzm poznawczy, czyli zainteresowanie wyłącznie tym, co ma bezpośredni związek z profesją, którą ma się w przyszłości wykonywać, stał się wśród studiujących niemal powszechnym zjawiskiem. Jednocześnie zanikła niemal zupełnie kultura studencka, będąca do niedawna oczywistym świadectwem odrębności obyczajowej i kulturowej tworzącej ją grupy społecznej.

 Jakie są przyczyny tych zmian? Czy warto upierać się przy tradycyjnej formule uniwersytetu, czy też poszukać nowej, bardziej spójnej z charakterem dominującej obecnie kultury? Jaki w ogóle w dzisiejszej dobie powinien być cel i sens edukacji? Teksty, które opublikujemy, spróbują zmierzyć się z tymi zagadnieniami.

Kiedy kilka lat temu, prowadząc zajęcia fakultatywne na Uniwersytecie Gdańskim, rzuciłem jako jakiś przykład nazwisko Konwickiego – spotkałem się z głuchym milczeniem. Jakbym mówił do ściany. Ale mówiłem przecież do żywych ludzi, studentów polonistyki, którzy za dwa–trzy lata mieli nauczać w szkołach, pracować w bibliotekach, redakcjach mediów… Tak. Cały obszar humanistyki i sztuki został oddany przez uniwersytety na pastwę zupełnej dowolności. „Fuck Homer” – taki transparent niosła pewna studentka w USA podczas protestów w latach siedemdziesiątych. Cóż. Nikt nie musi uczyć się greki ani czytać Homera. Ale uniwersytet bez greki i bez Homera nie jest już nigdy tym, czym był dawniej. I nigdy już nie będzie. Co notuję bez żalu i pretensji, na marginesach mojego notesu” – czytamy we wstępie Pawła Huellego do 22. Blizy.

„Bliza” to pierwszy w historii ogólnopolski magazyn artystyczny wydawany w Gdyni. Pismo ukazuje się od listopada 2009 r. „Bliza” stara się łączyć wysoki, ogólnopolski poziom kulturalny z ukazywaniem ważnych lokalnych zdarzeń i osobowości. Jako magazyn artystyczny prezentuje zjawiska z różnych dziedzin sztuk: plastycznych, muzycznych, teatralnych, filmowych, literatury, architektury. Interesuje się także obyczajowością i semiotyką rzeczywistości.

Redagują: Paweł Huelle – redaktor naczelny; Adam Kamiński – sekretarz redakcji; Piotr Millati – redakcja eseju; Wojciech Boros – redakcja poezji; Magda Danaj – rysuje; Przemek Rydzewski – promuje. 

  • „Transgresja” w programie 15. LGBT+ FF w Warszawie

  • „Transgresja” Diany Szczotki zostanie zaprezentowana w programie jubileuszowej, 15. edycji LGBT+ Film Festival, odbywającego się w Warszawie w dniach 5 – 13 kwietnia. Festiwal zaprezentuje liczne filmy z całego świata w sześciu sekcjach, a pokazy będą się odbywały również we Wrocławiu (12-18.04), Łodzi (12-18.04), Szczecinie (12-18.04), Krakowie (12-18.04), Koninie (12-14.04), Gdańsku (13-16.04) i Poznaniu (6-12.05).

Więcej aktualności