Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.
Zamknij
GSFLogo
GSFLogoTXT
szukaj
heartyoutuberssblip
Libera, Bater, Skelnik i Huelle zainaugurują „Wojnę!!!” - 21. numer „Blizy”
Data publikacji: 2015-01-05
W numerze 4 (21) 2014 zastanawiamy się nad różnymi konotacjami zjawisk konfliktu, agresji, brutalności. Konteksty historyczne traktujemy jako perspektywę mówienia o współczesnych i możliwych w przyszłości wojnach między kulturami, państwami i ludźmi. Interesuje nas szeroko rozumiana konfrontacja cywilizacji, obyczajów, płci, poglądów i jednostek. Jej wpływ na losy grup ludzi i jednostek. Nie trzeba dodawać, że pretekstem do powstania 21. „Blizy” stały się najnowsze wydarzenia na świecie. W dyskusji inauguracyjnej wezmą udział wybitni autorzy tekstów numeru: pisarz, tłumacz i reżyser Antoni Libera, dziennikarz, korespondent polskich mediów w Rosji Wiktor Bater oraz Julian Skelnik – konsul honorowy Królestwa Danii.
Libera, Bater, Skelnik i Huelle zainaugurują „Wojnę!!!” - 21. numer „Blizy”data: 12 stycznia 2015 (poniedziałek)

godzina: 18:00

miejsce: InfoBox Gdynia, ul. Świętojańska 30, 81-372

bilety: wstęp wolny

W numerze przyglądamy się świadomości człowieka pokoju i człowieka wojny, stanowi umysłu przedstawicieli poszczególnych grup narodowych i nie tylko. Interesuje nas zarówno ujęcie politologiczne, socjologiczne, etnologiczne, jak i ściśle kulturowe – obrazy konfliktów ujęte w sztuce.

Istnieją dwa, banalne, stereotypowe zdania dotyczące wojny jako zjawiska. Pierwszym jest stwierdzenie von Clausewitza, że wojna jest przedłużeniem polityki. Drugie powiedzenie pochodzi ze starożytnego Rzymu: jeśli chcesz pokoju, powinieneś szykować się do wojny. Obie te maksymy – jakkolwiek zostały wyświechtane przez czas – okazują się dzisiaj boleśnie trafne. Czego by nie powiedzieć w komentarzach do działań Putina – traktuje on właśnie wojnę jako przedłużenie swojej polityki. Osiąganie celów politycznych za pomocą czołgów i samolotów po drugiej wojnie światowej okazało się w Europie zgoła niemożliwe. Skandaliczne. A jednak jesteśmy świadkami tego rodzaju skandalu – pisze we wstępie redaktor naczelny Paweł Huelle. ­­ A w tle – niczym pożar kalifornijskich lasów – rozgrywa się dramat niebywały – atak tak zwanego Państwa Islamskiego na miliony obywateli różnych przynależności narodowych i religijnych. Nigdy chyba jeszcze w XX i XXI stuleciu wspólnoty chrześcijańskie nie były tak eksterminowane, poddawane pogromom. Może wszyscy – przynajmniej tu, w Europie – popełniliśmy ten sam błąd? Wierząc, że czas wojen zakończył się raz na zawsze, pomijając drobne konflikty lokalne. Otóż okazały się ani tak drobne, ani tak lokalne, jakbyśmy tego chcieli. Autorzy naszych tekstów nie mogą nikogo ocalić z tych pożóg. Ale dają zrozumienie mechanizmów, przyczyn konfliktowych sytuacji. Warto ich czytać – podsumowuje Paweł Huelle.

„Bliza” to pierwszy w historii magazyn artystyczny wydawany w Gdyni. Pismo ukazuje się od listopada 2009 r. „Bliza” stara się łączyć wysoki, ogólnopolski poziom kulturalny z ukazywaniem ważnych lokalnych zdarzeń i osobowości. Jako magazyn artystyczny prezentuje zjawiska z różnych dziedzin sztuk: plastycznych, muzycznych, teatralnych, filmowych, literatury, architektury. Interesuje się także obyczajowością i semiotyką rzeczywistości.

Redagują: Paweł Huelle – redaktor naczelny; Adam Kamiński – sekretarz redakcji; Piotr Millati – redakcja eseju; Wojciech Boros – redakcja poezji; Magda Danaj – rysuje.

Promocja: Przemysław Rydzewski; mail: info.bliza@gmail.com ; Tel. 502 064 567
Zaślubiam Cię... Setna rocznica powrotu Polski nad Bałtyk
W 2020 roku świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę dostępu do Morza Bałtyckiego. 26 listopada 2020, o godzinie 14.00, odbędzie się premiera dwóch filmów krótkometrażowych zrealizowanych z okazji tej rocznicy. Filmy zostały wyprodukowane przez Gdyńską Szkołę Filmową i zrealizowane przez naszych absolwentów - Anetę Gołębiewską-Bussold i Sławomira Witka. Premiera filmów, której patronuje europoseł Anna Fotyga, miała się odbyć w Parlamencie Europejskim w Brukseli w marcu tego roku. Niestety pandemia Covid-19 zniweczyła te plany, a z uwagi na to, iż rok 2020, będący rokiem setnej rocznicy odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku dobiega już końca, organizatorzy postanowili zorganizować premierę online. Zaślubiam Cię... Setna rocznica powrotu Polski nad Bałtyk
"Lato 43" w reżyserii Anety Bussold i "Prawdziwe uczucia" w reżyserii Jana Kuźnika zostały zakwalifikowane do Konkursu Filmów Krótkometrażowych 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych!

Gdyńska Szkoła Filmowa na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych
POWRÓT NA GÓRĘ STRONY © GSF 2010 | Polityka prywatności
projekt: Adam Żebrowski