Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.
Zamknij
GSFLogo
GSFLogoTXT
szukaj
heartyoutuberssblip
Jerzy Illg i „Wielkie wędrówki” - 18. – emigracyjny – numer Blizy
Data publikacji: 2014-03-21
W najnowszym, 1 (18) 2014, numerze „Blizy” zatytułowanym „Wielkie wędrówki” proponujemy czytelnikom refleksję nad różnymi formami wielkich ludzkich wędrówek. Od ważnych podróży, poprzez emigrację, do ruchów twórczej wyobraźni. Wraz z autorami, m.in. Henrykiem Grynbergiem, Jerzym Illgiem czy Krzysztofem Niewrzędą, zastanawiamy się nad wpływem emigracji na kulturę, sztukę, sposób życia oraz tożsamość współczesnych Polaków i Europejczyków. Do współpracy nad numerem zaprosiliśmy m.in. Muzeum Emigracji w Gdyni. Najnowszą Blizę w gdyńskim InfoBoxie zainauguruje Jerzy Illg - publicysta, krytyk literacki i wydawca, nauczyciel akademicki, a przede wszystkim redaktor naczelny Społecznego Instytutu Wydawniczego „Znak”.
Jerzy Illg i „Wielkie wędrówki” - 18. – emigracyjny – numer Blizydata: 24 marca 2014 (poniedziałek)

godzina: 19:00

miejsce: InfoBox Gdynia, ul. Świętojańska 30, 81-372

bilety: wstęp wolny

Nie ma żadnej wątpliwości, że pojęcie emigracji w ostatnich dziesięcioleciach w Polsce znacznie ewoluowało. To wieloaspektowe zjawisko wciąż dotyka trudnych, nieraz bolesnych, aspektów ludzkiego losu, ale jego waloryzacja jest o wiele jaśniejsza i różnorodna niż kiedyś. Do znanych biografii wielkich artystów, odkrywców, badaczy, którzy część życia spędzili na emigracji, dołączają niezwykle interesujące losy współczesnych nam jednostek. Dziś nie chodzi już głównie – jak dawniej – o ratowanie bytu swojego i swojej rodziny czy inne skrajnie sytuacje przymusowe, ale raczej o zdobycie lepszą pracę, zrobienie kariery, naukę języków, poznanie odmiennej rzeczywistości, wzbogacanie doświadczeń czy pęd za marzeniami. Emigracja stała się naturalnym, nieodłącznym elementem świata, w którym żyjemy.

- Trudno powstrzymać się od refleksji, że numer, zaplanowany bez wątpienia w innej rzeczywistości niż ta, w której opuszcza drukarskie szpalty, trafia na czas kolejnych przewartościowań w naszym myśleniu o historii, pokazując głęboką potrzebę refleksji, porównań, analiz dotyczących także spraw emigracji. To też znalazło swoje odzwierciedlenie w najnowszej Blizie, w której odnajdziemy zarówno teksty mówiące o doś­wiadczeniu osobistym, nawiązujące do wędrówek artystów i przetwarzaniu ich w sztuce, jak i rozmowy o emigracji – mówi sekretarz redakcji Adam Kamiński.

„Bliza” to pierwszy w historii magazyn artystyczny wydawany w Gdyni. Pismo ukazuje się od listopada 2009 r. „Bliza” stara się łączyć wysoki, ogólno­polski poziom kulturalny z ukazywaniem ważnych lokalnych zdarzeń i osobowości. Jako magazyn artystyczny prezentuje zjawiska z różnych dziedzin sztuk: plastycznych, muzycznych, teatralnych, filmowych, literatury, architektury. Interesuje się także obyczajowością i semiotyką rzeczywistości.

Redagują: Paweł Huelle – redaktor naczelny; Adam Kamiński – sekretarz redakcji; Piotr Millati – redakcja eseju; Wojciech Boros – redakcja poezji; Magda Danaj – rysuje.
Aż pięć filmów dyplomowych Gdyńskiej Szkoły Filmowej w konkursie Młodzi i Film!
Bardzo miło nam poinformować, że aż pięć najnowszych filmów dyplomowych Gdyńskiej Szkoły Filmowej znalazło się w konkursie krótkometrażowych debiutów filmowych na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie!Aż pięć filmów dyplomowych Gdyńskiej Szkoły Filmowej w konkursie Młodzi i Film!
Zobacz, czy rozumiesz świat, i czy świat rozumie ciebie – to hasło przewodnie tegorocznej edycji. W trójmiejskim programie jeszcze więcej, bo ponad 70 premier najlepszych filmów dokumentalnych, odnoszących się do najbardziej aktualnych, palących problemów współczesnego świata. Spotkania z reżyserami i bohaterami, debaty i rozmowy, warsztaty i edukacja dla dzieci i seniorów. Czwarta edycja największego festiwalu kina dokumentalnego w Polsce odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym w dniach 15-24 maja. O Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni powalczy 13 filmów. Trwa sprzedaż biletów na 16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity. Właśnie rozpoczął się w Gdyni 16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity
POWRÓT NA GÓRĘ STRONY © GSF 2010 | Polityka prywatności
projekt: Adam Żebrowski