Jerzy Illg i „Wielkie wędrówki” – 18. – emigracyjny – numer Blizy

W najnowszym, 1 (18) 2014, numerze „Blizy” zatytułowanym „Wielkie wędrówki” proponujemy czytelnikom refleksję nad różnymi formami wielkich ludzkich wędrówek. Od ważnych podróży, poprzez emigrację, do ruchów twórczej wyobraźni. Wraz z autorami, m.in. Henrykiem Grynbergiem, Jerzym Illgiem czy Krzysztofem Niewrzędą, zastanawiamy się nad wpływem emigracji na kulturę, sztukę, sposób życia oraz tożsamość współczesnych Polaków i Europejczyków. Do współpracy nad numerem zaprosiliśmy m.in. Muzeum Emigracji w Gdyni. Najnowszą Blizę w gdyńskim InfoBoxie zainauguruje Jerzy Illg – publicysta, krytyk literacki i wydawca, nauczyciel akademicki, a przede wszystkim redaktor naczelny Społecznego Instytutu Wydawniczego „Znak”.

Jerzy Illg i „Wielkie wędrówki” – 18. – emigracyjny – numer Blizy

data: 24 marca 2014 (poniedziałek)

godzina: 19:00

miejsce: InfoBox Gdynia, ul. Świętojańska 30, 81-372

bilety: wstęp wolny

Nie ma żadnej wątpliwości, że pojęcie emigracji w ostatnich dziesięcioleciach w Polsce znacznie ewoluowało. To wieloaspektowe zjawisko wciąż dotyka trudnych, nieraz bolesnych, aspektów ludzkiego losu, ale jego waloryzacja jest o wiele jaśniejsza i różnorodna niż kiedyś. Do znanych biografii wielkich artystów, odkrywców, badaczy, którzy część życia spędzili na emigracji, dołączają niezwykle interesujące losy współczesnych nam jednostek. Dziś nie chodzi już głównie – jak dawniej – o ratowanie bytu swojego i swojej rodziny czy inne skrajnie sytuacje przymusowe, ale raczej o zdobycie lepszą pracę, zrobienie kariery, naukę języków, poznanie odmiennej rzeczywistości, wzbogacanie doświadczeń czy pęd za marzeniami. Emigracja stała się naturalnym, nieodłącznym elementem świata, w którym żyjemy.

Trudno powstrzymać się od refleksji, że numer, zaplanowany bez wątpienia w innej rzeczywistości niż ta, w której opuszcza drukarskie szpalty, trafia na czas kolejnych przewartościowań w naszym myśleniu o historii, pokazując głęboką potrzebę refleksji, porównań, analiz dotyczących także spraw emigracji. To też znalazło swoje odzwierciedlenie w najnowszej Blizie, w której odnajdziemy zarówno teksty mówiące o doś­wiadczeniu osobistym, nawiązujące do wędrówek artystów i przetwarzaniu ich w sztuce, jak i rozmowy o emigracji – mówi sekretarz redakcji Adam Kamiński.

„Bliza” to pierwszy w historii magazyn artystyczny wydawany w Gdyni. Pismo ukazuje się od listopada 2009 r. „Bliza” stara się łączyć wysoki, ogólno­polski poziom kulturalny z ukazywaniem ważnych lokalnych zdarzeń i osobowości. Jako magazyn artystyczny prezentuje zjawiska z różnych dziedzin sztuk: plastycznych, muzycznych, teatralnych, filmowych, literatury, architektury. Interesuje się także obyczajowością i semiotyką rzeczywistości.

Redagują: Paweł Huelle – redaktor naczelny; Adam Kamiński – sekretarz redakcji; Piotr Millati – redakcja eseju; Wojciech Boros – redakcja poezji; Magda Danaj – rysuje.

  • „Saudade” oraz „Wskrzeszenie” i „Sabina” na 21. festiwalu Węgiel w Katowicach

  • Nadchodzący 21. Festiwal Filmów Szkolnych Węgiel zaprezentuje w konkursie „Saudade” Wojciecha Pokorskiego. Festiwal otworzy warsztat specjalny Roberta Glińskiego „Scena fabularna w jednym ujęciu”, później odbędzie się warsztat Kamila Przełęckiego poświęcony pracy z AI, a w ramach towarzyszących festiwalowi targów filmowych nastąpi specjalna prezentacja „Wskrzeszenia” Luizy Budejko i „Sabiny” Diany Zamojskiej.

  • A może zoom na morze? Ucz się od najlepszych i wygraj 20 tys. zł

  • Marzysz o karierze reżysera? Kreatywność jest twoją mocną stroną? Spróbuj swoich sił w konkursie filmowym i skieruj zoom na morze. Wygrasz nie tylko pieniądze na realizację filmu, ale będziesz mógł pracować pod okiem wybitnych ekspertów. Morze cię kręci? Złap 20 tys. zł.

  • „Transgresja” w konkursie Porto Femme FF w Portugalii

  • „Transgresja” Diany Szczotki weźmie udział w konkursie filmów studenckich Festiwalu Filmów Kobiecych Porto Femme w Portugalii, odbywającego się w dniach 16 – 21 kwietnia. Festiwal zaprezentuje filmy w dziewięciu sekcjach konkursowych, prezentujących najnowsze filmy twórczyń z całego świata.

Więcej aktualności