Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.
Zamknij
GSFLogo
GSFLogoTXT
szukaj
heartyoutuberssblip
Antoni Libera zainauguruje 17. – muzyczny – numer Blizy
Data publikacji: 2013-12-12
„Muzyka dziś” tematem przewodnim kolejnego, 4 (17) 2013, numeru Kwartalnika Artystycznego Bliza. Wpływ muzyki na psychikę, świadomość – zbiorową i jednostkową – współczesnego człowieka jest nie do przecenienia, a sposobom i skomplikowaniu jej mariaży z innymi dziedzinami sztukami poświęca się całe studia. Nam udało się zebrać kilkanaście wybitnych, a przede wszystkim twórczych tekstów takich autorów jak: Antoni Libera, Ewa Lipska, Ewa Pobłocka, Olga Tokarczuk, Przemysław Gulda, Paweł „Konjo” Konnak, Daniel Odija czy Jerzy Illg. Dodatkowo do numeru załączamy płytę DVD „4 x Gdyńska Szkoła Filmowa” z doskonałymi filmami, wśród nich m.in. nominowana w Cannes „Olena” w reżyserii Elżbiety Benkowskiej czy nagradzana na całym świecie „Matka” Łukasza Ostalskiego. Na miejscu premierowy numer do kupienia w specjalnej cenie 10 zł.
Antoni Libera zainauguruje 17. – muzyczny – numer Blizy data: 16 grudnia 2013 (poniedziałek)

godzina: 19:00

miejsce: Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza, Gdynia, ul. Bema 26

bilety: wstęp wolny.Muzyka towarzyszyła człowiekowi od początku jego istnienia. Nie zachowały się pierwsze instrumenty, ale badacze przypuszczają, że – obok archaicznych fletów, kości lub patyków z otworkami – były nimi proste bębenki, wykonane z wydrążonych pni drzew. Muzyka dała człowiekowi władzę i przyjemność, możliwość komunikacji i rozwoju twórczej wrażliwości. Choć od tamtych czasów jej losy rozprzestrzeniły się wieloma skomplikowanymi ścieżkami, które można opisywać w opasłych podręcznikach i encyklopediach, do teraz jej funkcja – najbardziej uniwersalnego medium – pozostała niezagrożona.

Na zaproszenie do opisu swojej muzycznej przygody odpowiedziało wielu wybitnych autorów i już choćby z tego względu możemy odpowiedzialnie zachęcić do lektury. Kilkanaście tekstów, które zebraliśmy w tym numerze, to bez wątpienia skromny, subiektywny, ale przede wszystkim – na czym bardzo nam zależało – twórczy dopisek do tematu „Muzyka dziś”. Wśród nich opowiadanie
„Toccata C-dur”, którego autor – Antoni Libera – będzie specjalnym gościem inauguracyjnego spotkania w Teatrze Miejskim w Gdyni. Rozmowę z pisarzem, reżyserem, najwybitniejszym polskim znawcą i tłumaczem twórczości Samuela Becketta przeprowadzi Paweł Huelle.

Dodatkiem specjalnym do numeru jest tym razem płyta DVD z czterema docenionymi już na świecie filmami absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej. „Olena”, reż. Elżbieta Benkowska - znalazła się w Konkursie Filmów Krótkometrażowych 66. Międzynarodowego Festiwalu w Cannes jako pierwszy polski fabularny film krótkometrażowy na tym festiwalu. „ Matka”, reż. Łukasz Ostalski – nagrodzony m.in. na 13. Odense International Film Fesitval w Danii, 43. MFF MOLODIST w Kijowie; 43. MF Filmów Krótkometrażowych w Tampere w Finlandii. „One”, reż. Marty Grabickiej i „Prawdziwy miód”, reż. Sławomir Witek – m.in. Konkursu Młodego Kina 38. Gdynia – Festiwal Filmowy czy 10. Węgiel Student Film Festiwal.

Redagują: Paweł Huelle – redaktor naczelny; Adam Kamiński – sekretarz redakcji; Piotr Millati – redakcja eseju; Wojciech Boros – redakcja poezji.

Promocja: Przemysław Rydzewski; mail: info.bliza@gmail.com ; Tel. 502 064 567
Rób filmy! Ruszyła rekrutacja do Gdyńskiej Szkoły Filmowej
Rozpoczęła się rekrutacja na Wydział Reżyserski Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Kandydatów wyłonionych w pierwszym etapie czekają w lipcu 2020 roku egzaminy wstępne i rozmowa kwalifikacyjna.  Rób filmy! Ruszyła rekrutacja do Gdyńskiej Szkoły Filmowej
Polecamy Państwu nową edycję spotkań i rozmów o sztuce życia, inspirowanych kinem dokumentalnym. „Filmoterapia z Sensem” w lutym, marcu i kwietniu to trzy wieczorne seanse w Gdyńskim Centrum Filmowym, a po nich spotkania z ciekawymi gośćmi.

Najbliższe odbędzie się już 19 lutego. O tym, gdzie leżą granice naszej intymności i jak zmienia się seksualność w czasach internetu, porozmawiamy po pokazie filmu „Ewa nie chce spać”. Naszym gościem będzie psycholog i specjalista w dziedzinie zdrowia psychoseksualnego, Bartosz Karcz.„Filmoterapia z Sensem” w Gdyńskim Centrum Filmowym
POWRÓT NA GÓRĘ STRONY © GSF 2010 | Polityka prywatności
projekt: Adam Żebrowski