Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.
Zamknij
GSFLogo
GSFLogoTXT
szukaj
heartyoutuberssblip
Antoni Libera zainauguruje 17. – muzyczny – numer Blizy
Data publikacji: 2013-12-12
„Muzyka dziś” tematem przewodnim kolejnego, 4 (17) 2013, numeru Kwartalnika Artystycznego Bliza. Wpływ muzyki na psychikę, świadomość – zbiorową i jednostkową – współczesnego człowieka jest nie do przecenienia, a sposobom i skomplikowaniu jej mariaży z innymi dziedzinami sztukami poświęca się całe studia. Nam udało się zebrać kilkanaście wybitnych, a przede wszystkim twórczych tekstów takich autorów jak: Antoni Libera, Ewa Lipska, Ewa Pobłocka, Olga Tokarczuk, Przemysław Gulda, Paweł „Konjo” Konnak, Daniel Odija czy Jerzy Illg. Dodatkowo do numeru załączamy płytę DVD „4 x Gdyńska Szkoła Filmowa” z doskonałymi filmami, wśród nich m.in. nominowana w Cannes „Olena” w reżyserii Elżbiety Benkowskiej czy nagradzana na całym świecie „Matka” Łukasza Ostalskiego. Na miejscu premierowy numer do kupienia w specjalnej cenie 10 zł.
Antoni Libera zainauguruje 17. – muzyczny – numer Blizy data: 16 grudnia 2013 (poniedziałek)

godzina: 19:00

miejsce: Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza, Gdynia, ul. Bema 26

bilety: wstęp wolny.Muzyka towarzyszyła człowiekowi od początku jego istnienia. Nie zachowały się pierwsze instrumenty, ale badacze przypuszczają, że – obok archaicznych fletów, kości lub patyków z otworkami – były nimi proste bębenki, wykonane z wydrążonych pni drzew. Muzyka dała człowiekowi władzę i przyjemność, możliwość komunikacji i rozwoju twórczej wrażliwości. Choć od tamtych czasów jej losy rozprzestrzeniły się wieloma skomplikowanymi ścieżkami, które można opisywać w opasłych podręcznikach i encyklopediach, do teraz jej funkcja – najbardziej uniwersalnego medium – pozostała niezagrożona.

Na zaproszenie do opisu swojej muzycznej przygody odpowiedziało wielu wybitnych autorów i już choćby z tego względu możemy odpowiedzialnie zachęcić do lektury. Kilkanaście tekstów, które zebraliśmy w tym numerze, to bez wątpienia skromny, subiektywny, ale przede wszystkim – na czym bardzo nam zależało – twórczy dopisek do tematu „Muzyka dziś”. Wśród nich opowiadanie
„Toccata C-dur”, którego autor – Antoni Libera – będzie specjalnym gościem inauguracyjnego spotkania w Teatrze Miejskim w Gdyni. Rozmowę z pisarzem, reżyserem, najwybitniejszym polskim znawcą i tłumaczem twórczości Samuela Becketta przeprowadzi Paweł Huelle.

Dodatkiem specjalnym do numeru jest tym razem płyta DVD z czterema docenionymi już na świecie filmami absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej. „Olena”, reż. Elżbieta Benkowska - znalazła się w Konkursie Filmów Krótkometrażowych 66. Międzynarodowego Festiwalu w Cannes jako pierwszy polski fabularny film krótkometrażowy na tym festiwalu. „ Matka”, reż. Łukasz Ostalski – nagrodzony m.in. na 13. Odense International Film Fesitval w Danii, 43. MFF MOLODIST w Kijowie; 43. MF Filmów Krótkometrażowych w Tampere w Finlandii. „One”, reż. Marty Grabickiej i „Prawdziwy miód”, reż. Sławomir Witek – m.in. Konkursu Młodego Kina 38. Gdynia – Festiwal Filmowy czy 10. Węgiel Student Film Festiwal.

Redagują: Paweł Huelle – redaktor naczelny; Adam Kamiński – sekretarz redakcji; Piotr Millati – redakcja eseju; Wojciech Boros – redakcja poezji.

Promocja: Przemysław Rydzewski; mail: info.bliza@gmail.com ; Tel. 502 064 567
Gdyńska Szkoła Filmowa ogłasza trzecią edycję warsztatów kompozycji muzyki filmowej z laureatem Oscara Janem A.P. Kaczmarkiem w dniach 14-20 października 2019 roku

Zgłoszenia przyjmowane są do 15 września 2019 roku.Warsztaty kompozycji muzyki filmowej z laureatem Oscara Janem A.P. Kaczmarkiem
Bardzo serdecznie zapraszamy 26 maja na godzinę 14:00 do sali Goplana w Gdyńskim Centrum Filmowym, gdzie w ramach  XIX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskie "Dwa Teatry" będą Państwo mogli obejrzeć spektakl telewizyjny "Chłopcy" Stanisława Grochowiaka w reżyserii Roberta Glińskiego. Po pokazie zapraszamy na spotkanie z reżyserem, które poprowadzi Jerzy Rados. Wstęp wolny!Chłopcy Stanisława Grochowiaka w reż. Roberta Glińskiego 26 maja o 14:00 w Gdyńskim Centrum Filmowym
POWRÓT NA GÓRĘ STRONY © GSF 2010 | Polityka prywatności
projekt: Adam Żebrowski