Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.
Zamknij
GSFLogo
GSFLogoTXT
szukaj
heartyoutuberssblip
„Prywatny wszechświat” i Konjo 11 października w Klubie Filmowym w Gdyni
Data publikacji: 2013-10-09
Kwartalnik Artystyczny Bliza zaprasza 11 października na godzinę 20.00 na premierę filmu „Prywatny Wszechświat” – zdobywcy nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. PLANETE+ DOC i Karlowych Warach. Film powstawał przez 37 lat i jest niezwykłym dziennikiem spisywanym i kręconym kamerą przez ojca rodziny - Petera. Do rozpoczęcia dokumentacji rodzinnego życia i czasów, w których przyszło funkcjonować Peterowi, skłoniły go narodziny pierwszego syna – Honzy - zbuntowanego nastolatka, negującego szkołę, miłośnika Johna Lennona. Gościem spotkania będzie Paweł „Konjo” Konnak, nie tylko popularny artysta kabaretowy, ale przede wszystkim poeta i autor książek opisujących historię krajowych ruchów kontestacyjnych w tym najnowszej: „Karnawał profuzji”.
„Prywatny wszechświat” i Konjo 11 października w Klubie Filmowym w Gdyni Film Heleny Třeštíkovej wykorzystuje nagrania Petera, stając się tym samym próbą „uchwycenia” czasu zarówno w wymiarze jednostkowym, jak i społeczno-politycznym z muzyką Karela Gotta w tle. Petr i Jana pobrali się w 1974 roku i zamieszkali razem z dwiema babciami w niewielkim jednopokojowym mieszkaniu w Pradze. Wkrótce rodzina Petra i Jany przeniosła się z małego mieszkania do rodzinnego domu na obrzeżach Pragi. Z zawodu elektryk, Petr samodzielnie wykończał nowe lokum, a Jana zaszła w kolejną ciążę. Rodzina Petra i Jany, tak jak ich kraj przetrwała historyczną zawieruchę, ale los wystawił ją na ciężką próbę. Syn Honza wyrósł na zbuntowanego nastolatka, negującego szkołę miłośnika Johna Lennona i używek. Gdy dorósł wyjechał do Hiszpanii i zmywał naczynia w restauracji. Nie akceptując tej decyzji, Petr i Jana nie wyparli się syna, oferując mu cały czas mentalne i finansowe wsparcie.

Film w sposób poruszający pokazuje liczne związki, jakie łączą historię tej rodziny z polityczno-społecznymi zmianami, zachodzącymi w ojczyźnie Petra i Jany, podkreślając jak ważną rolę odegrała w totalitaryzmie rodzinna jedność, funkcjonująca niczym idealna strategia społecznego przetrwania. Film cechuje też doskonała spójność narracyjna, pomimo wykorzystania różnych formatów nagrań archiwalnych. Ironicznym dopełnieniem okazują się klipy z muzyką Karela Gotta, które pozwalają od innej strony spojrzeć na wielobarwny i fascynujący portret społeczno-politycznych zmian czeskiego społeczeństwa.

Paweł „Konjo” Konnak opowie o swoim życiu, postawie artystycznej w PRL-u i losach tzw. pokolenia stanu wojennego poprzez pryzmat swoich alter-biograficznych książek: „Artyści. Wariaci. Anarchiści”, „Gangrena” oraz najnowszej – „Karnawał profuzji”. Konjo od lat opisuje walkę bohemy o, jak to ładnie napisał futurystyczny Poeta: „wyzwolone serce człowieka”. Od ponad dziesięciu lat jest też kustoszem jedynego w kosmosie Muzeum Polskiego Rocka w Gdańsku. Od trzech lat pełni funkcję kuratora cyklu spotkań literackich w gdańskim Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.

Kwartalnik Artystyczny Bliza, Gdyńska Szkoła Filmowa i Gdynia Kulturalna rozpoczęli wspólny projekt spotkań z filmami Planete+Doc Film Festival. W comiesięcznym cyklu zobaczymy unikatowe filmy dokumentalne, nagrodzone nie tylko na Planete+Doc, ale również na wielu innych festiwalach w Europie i na całym świecie. Po każdym pokazie zapraszamy do dyskusji z osobami, które dzięki specjalistycznej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu wzbogacą zaprezentowany film dodatkowym komentarzem.

data: 11 października 2013 (piątek)

godzina: 20:00 

miejsce: Klub Filmowy w Gdyni, ul. Waszyngtona 1 

wstęp: Premierowy numer Kwartalnika Artystycznego Bliza do kupienia na miejscu w specjalnej cenie 10 zł

Gdyńska Szkoła Filmowa ogłasza trzecią edycję warsztatów kompozycji muzyki filmowej z laureatem Oscara Janem A.P. Kaczmarkiem w dniach 14-20 października 2019 roku

Zgłoszenia przyjmowane są do 15 września 2019 roku.Warsztaty kompozycji muzyki filmowej z laureatem Oscara Janem A.P. Kaczmarkiem
Bardzo serdecznie zapraszamy 26 maja na godzinę 14:00 do sali Goplana w Gdyńskim Centrum Filmowym, gdzie w ramach  XIX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskie "Dwa Teatry" będą Państwo mogli obejrzeć spektakl telewizyjny "Chłopcy" Stanisława Grochowiaka w reżyserii Roberta Glińskiego. Po pokazie zapraszamy na spotkanie z reżyserem, które poprowadzi Jerzy Rados. Wstęp wolny!Chłopcy Stanisława Grochowiaka w reż. Roberta Glińskiego 26 maja o 14:00 w Gdyńskim Centrum Filmowym
POWRÓT NA GÓRĘ STRONY © GSF 2010 | Polityka prywatności
projekt: Adam Żebrowski