Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.
Zamknij
GSFLogo
GSFLogoTXT
szukaj
heartyoutuberssblip
Zwycięzca Planete+Doc Film Festival w Gdyni, 28 czerwca, piątek, godz. 20:00, Klub Filmowy w Gdyni
Data publikacji: 2013-06-28
Kwartalnik Artystyczny Bliza zaprasza dzisiaj (28 czerwca) na godzinę 20.00 do Klubu Filmowego w Gdyni (ul. Waszyngtona 1) na niezwykłe spotkania z filmami Planete+Doc Film Festival - jednego z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych na świecie i jednego z najbardziej opiniotwórczych wydarzeń filmowych w kraju. Na początek zwycięzca, ostatniej 10 edycji – „Nie zapomnij mnie” Davida Sievekinga. - Reżyser w unikalny sposób, nie bojąc się groteski i humoru, portretuje swoją matkę, która – jak miliony ludzi w Europie – zapada na chorobę Alzheimera. Po filmie rozmowa z gośćmi – Aleksandrą Mieszkowską i Mirosławą Józefowicz, z Gdańskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.
Kwartalnik Artystyczny Bliza, Gdyńska Szkoła Filmowa i Gdynia Kulturalna rozpoczynają wspólny projekt spotkań z filmami Planete+Doc Film Festival. Zobaczymy unikatowe filmy dokumentalne, nagrodzone nie tylko na Planete+Doc, ale również na wielu innych festiwalach w Europie i na całym świecie. Po każdym pokazie zapraszamy do dyskusji z osobami, które dzięki specjalistycznej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu wzbogacą zaprezentowany film dodatkowym komentarzem. W pierwszej kolejności zwycięzca 10 edycji festiwalu film „Nie zapomnij mnie” w reżyserii Davida Sievekinga.


David Sieveking w unikalny sposób, nie bojąc się groteski i humoru, portretuje swoją matkę, która – jak miliony ludzi w Europie – zapada na chorobę Alzheimera i powoli zapomina o świecie, w którym żyje. Rodzice Davida byli w latach 60. XX wieku aktywnymi członkami ruchów studenckich i żyli w tzw. „otwartym związku”. Teraz ich wzajemna relacja jest poddana testowi i to w dramatycznych okolicznościach. Zmiany, które przyniosła choroba matki, zmuszają rodzinę do wiwisekcji ich wzajemnych stosunków, ujawnienia ukrytych dotąd konfliktów i nieporozumień, a przede wszystkim znalezienia dla nich rozwiązań. Nie jest to łatwe wyzwanie, ale paradoksalnie zbliża ono członków rodziny na nowo i zmusza do głębokiej refleksji nad życiem, jakie wszyscy prowadzili dotychczas.


Od pierwszej edycji w 2004 roku, festiwal Planete+Doc wyrósł na jedną z największych imprez filmu dokumentalnego na świecie i zyskał wierne grono wielbicieli zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. Przyciąga co roku ponad 30 000 widzów, którzy spotykają się z najważniejszymi twórcami filmowymi z Wernerem Herzogiem na czele. W 2009 roku festiwal zdobył prestiżową nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej jako „najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe” w Polsce. W tym roku obchodzi swoje dziesiąte urodziny.


Gdańskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera działa w Trójmieście już niemal od dwudziestu lat, jego misją jest pomoc chorym z chorobą Alzheimera i podobnymi chorobami otępiennymi, ich opiekunom i rodzinom. Członkowie stowarzyszenia pomagają poprzez szeroką informację o chorobie, o możliwościach pomocy specjalistycznej i instytucjonalnej, służą doradztwem w organizowaniu pomocy w opiece nad chorym. Organizują grupy wsparcia, psychoterapię i terapię grupową dla chorych i opiekunów, jak i dla chorych w domach. Na czele stowarzyszenie stoi prezes Aleksandra Mieszkowska, która wraz z członkinią zarządu Mirosławą Józefowicz, będą gośćmi spotkania w Klubie Filmowym. 


Harmonogram 19. Pomorskich Warsztatów Filmowych
Przedstawiamy harmonogram 19. Pomorskich Warsztatów Filmowych. Na Wasze zgłoszenia czekamy do 10 października. Szczegóły na naszej stronie w zakładce Warsztaty.Harmonogram 19. Pomorskich Warsztatów Filmowych
Zadajesz sobie pytanie: Jak zrobić film? Zgłoś się na 19. Pomorskie Warsztaty Filmowe!

Uczestnicy 19. Pomorskich Warsztatów Filmowych wezmą udział w powstawaniu scen krótkiego filmu fabularnego, od pisania scenariusza poprzez zdjęcia z udziałem profesjonalnej ekipy filmowej i zawodowych aktorów, aż po montaż i udźwiękowienie. Pracami pokierują praktycy kina i znakomici wykładowcy. Swój udział w warsztatach potwierdzili: scenarzysta Grzegorz Łoszewski [m.in. „Komornik”, „Stygmatyczka”, „Bez wstydu” ], reżyser Wojciech Marczewski [m.in. „Dreszcze”, „Ucieczka z kina Wolność”, „ Weiser ”], operator obrazu Sławomir Pultyn [m.in. Życie, miłość, śmierć i inne błahostki czyli Jan Saudek czeski fotograf”] oraz montażystka Milenia Fiedler [m.in. „Weiser”, „Katyń”, „Wałęsa” ].Ruszyła rekrutacja na 19. Pomorskie Warsztaty Filmowe
POWRÓT NA GÓRĘ STRONY © GSF 2010 | Polityka prywatności
projekt: Adam Żebrowski