Spotkania z licealistami w Elblągu

O trudnej i często skomplikowanej pracy filmowca rozmawiali z uczniami
dwóch elbląskich liceów przedstawiciele Gdyńskiej Szkoły Filmowej – Jerzy
Rados, reżyser, zastępca dyrektora GSF i Marcin Borchardt, reżyser,
scenarzysta i dziennikarz, wykładowca GSF.

Spotkania z licealistami w Elblągu

Spotkania odbyły się w aulach II Liceum Ogólnokształcącego oraz III Liceum Ogólnokształcącego i przyciągnęły ogromną liczbę zainteresowanych kinematografią.

Licealiści mieli okazję dowiedzieć się wszystkiego na temat filmu i związanych z jego produkcją wyzwań, stojących przed reżyserem, który niekiedy zmuszony jest wcielić się w wiele innych zawodów – oświetleniowca, montażystę czy producenta. Szansą przekonania się o tym na własnej skórze są Pomorskie Warsztaty Filmowe, podczas których uczestnicy zapoznają się z procesem produkcji filmu – od scenografii i pracy na planie po montaż i postprodukcję. Wykładowcy podkreślali, że sukces w branży filmowej w dużym stopniu zależy od umiejętności, kreatywności oraz zdolności interpersonalnych reżysera, a nie wyglądu lub dyplomu.

Na powodzenie każdej produkcji składa się wiele czynników i zaangażowanie ogromnej grupy ludzi, która potrafi efektywnie ze sobą współpracować. Uczniowie zapoznali się także ze strukturą szkolnictwa wyższego w Polsce oraz ofertą Gdyńskiej Szkoły Filmowej – placówką, która przede wszystkim stawia na praktyczne przygotowanie do zawodu filmowca, a warunkiem jej ukończenia jest realizacja dwóch filmów.

Licealistów zainteresowały również dwa filmy zaprezentowane podczas spotkania – 'Parking, godzina 16′ zrealizowany podczas Pomorskich Warsztatów Filmowych oraz 'Pytanie’ w reżyserii Jana Wilkiewicza, absolwenta Pomorskich Warsztatów Filmowych.

Wizyty Jerzego Radosa i Marcina Borchardta spotkały się z ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów – pomimo tego, że spotkania w elbląskich liceach trwały ponad półtorej godziny, zostali zasypani dodatkowymi pytaniami, na które chętnie udzielali odpowiedzi.

  • „Saudade” oraz „Wskrzeszenie” i „Sabina” na 21. festiwalu Węgiel w Katowicach

  • Nadchodzący 21. Festiwal Filmów Szkolnych Węgiel zaprezentuje w konkursie „Saudade” Wojciecha Pokorskiego. Festiwal otworzy warsztat specjalny Roberta Glińskiego „Scena fabularna w jednym ujęciu”, później odbędzie się warsztat Kamila Przełęckiego poświęcony pracy z AI, a w ramach towarzyszących festiwalowi targów filmowych nastąpi specjalna prezentacja „Wskrzeszenia” Luizy Budejko i „Sabiny” Diany Zamojskiej.

  • A może zoom na morze? Ucz się od najlepszych i wygraj 20 tys. zł

  • Marzysz o karierze reżysera? Kreatywność jest twoją mocną stroną? Spróbuj swoich sił w konkursie filmowym i skieruj zoom na morze. Wygrasz nie tylko pieniądze na realizację filmu, ale będziesz mógł pracować pod okiem wybitnych ekspertów. Morze cię kręci? Złap 20 tys. zł.

  • „Transgresja” w konkursie Porto Femme FF w Portugalii

  • „Transgresja” Diany Szczotki weźmie udział w konkursie filmów studenckich Festiwalu Filmów Kobiecych Porto Femme w Portugalii, odbywającego się w dniach 16 – 21 kwietnia. Festiwal zaprezentuje filmy w dziewięciu sekcjach konkursowych, prezentujących najnowsze filmy twórczyń z całego świata.

Więcej aktualności